Pompa ciepła gruntowa, pompa ciepła powietrze-woda czy pompa ciepła powietrzna? Podpowiadamy, którą wybrać!

Klimat Polski przez większą część roku wymaga niestety dodatkowego wsparcia w kwestii utrzymania optymalnej temperatury w budynkach. To z kolei zawsze generuje dodatkowe koszty. Mogą być one jednak większe lub mniejsze. A wszystko w olbrzymim stopniu zależy od rodzaju wybranej technologii grzewczej. Do wyboru mamy wiele rozwiązań. Aktualnie do najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych zaliczane są pompy ciepła. Tutaj jednak także mamy kilka typów urządzeń do wyboru. Na jakie warto postawić?

Pompy ciepła – rodzaje

Popularność, jaką zyskały w ostatnich latach pompy ciepła, wynika przede wszystkim z ich ekologicznego i ekonomicznego charakteru. Są to bowiem urządzenia, które w przeważającym stopniu korzystają z energii odnawialnych. A w połączeniu z fotowoltaiką są w 100 procentach zasilane przez OZE. Przy czym mamy do wyboru kilka rodzajów pomp, które co prawda działają na podobnych zasadach, jednak różnią się nieco swoją konstrukcją i dolnym źródłem ciepła oraz ceną.

Do najpopularniejszych typów pomp ciepła zaliczają się:

  • pompy ciepła powietrze-powietrze
  • pompy ciepła powietrze-woda
  • pompy ciepła gruntowe

Podział ten rozróżnia przede wszystkim źródło pozyskiwania ciepła przez pompę, którym może być grunt, powietrze ewentualnie woda. A także sposobem oddawania go do otoczenia np. ogrzewanie nawiewowe czy wodne ogrzewanie centralne np. niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Warto bowiem zaznaczyć, że swoją największą efektywność pompy ciepła wykazują przy ogrzewaniu niskotemperaturowym.

Źródło: https://ozeprojekt.pl/pompy-ciepla-olsztyn-zapraszamy-do-oze-projekt

Jaką pompę ciepła wybrać?

Nie bez powodu najczęściej inwestorzy decydują się na montaż pompy ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Tego typu pompy są zarówno tańsze i prostsze w instalacji, jak i w pełni ekonomiczne w użytkowaniu. Co ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia, pompy mogą działać w układzie rewersyjnym. W ten sposób zimą będą ogrzewać budynek, a latem chłodzić. Gruntowe pompy ciepła wiążą się z większymi kosztami inwestycyjnymi, dlatego rzadko są one wybierane.

Profesjonalny montaż pompy ciepła

Przy wyborze pompy ciepła warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Urządzenia te nie należą bowiem do najtańszych. A jeśli dokonamy złego wyboru i nie dopasujemy odpowiednio mocy urządzenia oraz jego rodzaju do warunków, w jakich planujemy użytkować pompę, efekty mogą być niezadowalające.

Wiele szczegółowych i pomocnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie OZE Projekt, czyli firmy oferującej pompy ciepła w Olsztynie i Warszawie. Pamiętajmy, że prawidłowo dobrana i zoptymalizowana pompa może być jedną z najlepszych inwestycji w naszym życiu. Przynajmniej takie są opinie osób, które zdecydowały się na tego typu rozwiązanie.