Dlaczego warto wybrać odpoczynek na Mazurach?

Spędzanie urlopu w kraju stało się ostatnio bardzo popularne. Nie ma w tym nic dziwnego – Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania, również pod względem turystycznym. Do najchętniej wybieranych kierunków należą mazurskie jeziora. Sprawdź, dlaczego są tak popularne!

Wakacje w Polsce są łatwiejsze do zorganizowania i nie wymagają dalekiej, męczącej podróży. Wypoczynek w kraju może być także uznawany za bezpieczniejszy – z pewnością łatwiej będzie się porozumieć w nagłych przypadkach. Regionem, w który warto się wybrać, są malownicze Mazury. Ośrodek wypoczynkowy na Mazurach Wiartel zapewni błogi relaks i rozrywkę dla całej rodziny. Co można robić na Mazurach?

Sporty wodne

Mazurskie jeziora są wręcz stworzone do uprawiania różnych aktywności w wodzie. Okazję do zabawy znajdą zarówno osoby preferujące spokojne kąpiele, jak i amatorzy mocniejszych wrażeń. Bogata oferta i zadbana infrastruktura sprawia, że przebywanie nad jeziorem jest prawdziwą przyjemnością. Rodziny z dziećmi i seniorzy z pewnością docenią bezpieczne plaże i możliwość wynajmu rowerów wodnych. Aktywni turyści mogą skorzystać także z kajaków i łodzi. W okolicy można również wędkować. Warto wybrać ośrodek położony przy jeziorze – obserwowanie zachodów i wschodów słońca w takim miejscu jest naprawdę niesamowite.

Bogata historia

Mazury są regionem, który był świadkiem wielkiej historii. To w tych okolicach została stoczona słynna bitwa pod Grunwaldem. Na mazurach można także zwiedzać liczne zabytki z okresu II wojny światowej. Są to również tereny, na których wykształciła się unikatowa kultura. Rdzenni Mazurzy do dziś czasami posługują się charakterystyczną gwarą, która ma w sobie wiele z języka staropolskiego. Ze względu na przenikanie różnych religii można tu także zobaczyć ciekawe zabytki sakralne. Wizyta w mazurskim skansenie z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem – zarówno dla pasjonatów historii, jak i rodzin z dziećmi.

Niesamowita przyroda

Jednym z największych atutów regionu jest także przyroda. Gęste lasy, kolorowe, pachnące ziołami łąki i wszechobecna zieleń sprawiają, że można tu naprawdę wypocząć. Spacer w takich okolicznościach pozwala uwolnić się od stresów i odetchnąć czystym, orzeźwiającym powietrzem. Mazury są krainą wręcz stworzoną do pieszej turystyki. Dostępnych jest wiele szlaków pieszych i ścieżek rowerowych. Z łatwością ułożysz trasę zarówno na krótką przechadzkę, jak i całodniowy trekking.

Pyszna kuchnia

Mazury mają także wiele do zaoferowania wszystkim pasjonatom dobrego jedzenia i ciekawych smaków. Do najważniejszych pozycji należą oczywiście ryby. We współczesnej kuchni polskiej rzadko wykorzystuje się ryby słodkowodne. Dlatego koniecznie trzeba spróbować ich w Krainie Tysiąca Jezior. W tym regionie popularne są także ryby morskie, które ze względu na bliskość wybrzeża są wyjątkowo świeże. Mazurska kuchnia  bogata jest również w ciekawe zupy, placki i aromatyczne sosy na bazie grzybów i ziół. Na deser warto wybrać sękacz, który pochodzi właśnie z tego regionu.