Marakuja owoce są owocami egzotycznymi, które odżywcze właściwości doceniają od dawna mieszkańcy obu Amerykanów. Brazylijczycy używają nasion tych owoców jako nasennego środka. Z kolei Portorykańczycy marakuję jedzą, aby obniżyć ciśnienie krwi. Jakie marakuja ma jeszcze zastosowanie? Sprawdźmy to.
Wykorzystanie marakui w kosmetyce
Za wykorzystywaniem marakui do produkcji kosmetyków już przemawia jej sam uwodzicielski zapach. Liczne substancje odżywcze zachęcają do stosowania kremów oraz balsamów z ekstraktem z marakui. Mają na pewno one właściwości regenerujące, przeciwdziałają podrażnieniom , łagodzą, odżywiają doskonale oraz także odmładzają skórę.
Możemy się zaopatrzyć także w olejek wykonany z pestek marakui, który naszą cerę uspokaja, rozpromienia, a do tego relaksuje całe nasze ciało. Szczególnie zadowolone są z niego osoby, które mają cerę dojrzałą oraz suchą, chociaż do gustu przypadnie także osobom, które posiadają naczynkową cerę. Nie powinniśmy się spodziewać zapachu oszałamiającego. Olejek ten raczej pachnie delikatnie.
Idealna na skołatane nerwy
Mało kto wie, że marakuja owoce wykorzystywane są także w naturalnej medycynie. Od dawna marakuje są wykorzystywane do leczenia dolegliwości przeróżnych naszego układu nerwowego. Możliwe to jest dzięki ogromnemu bogactwu witaminy B1, B2, B3, B6 czy też B9. Na dodatek ma odstresowujące działanie, a do tego pobudzające w przypadku psychicznego przemęczenia. Jednak nie zostały poznane czynne substancje, które powodują, że sam kwiat marakui stosowany może być przy takich poważnych zaburzeniach jak chociażby chroniczny lęk, epilepsja, bezsenność, neurastenia czy też histeria.
Ziołowe napary z makarui podaje się także osobom, które są uzależnione od narkotyków czy też alkoholu. Dokładny mechanizm działania związków zawartych w marakui, które umożliwiają nam terapię tego typu, jednak nie jest zbadany dostateczne.
Samo jedzenie marakui, oprócz tego, że uda się podreperować nasze psychiczne zdrowie, wpłynie także w sposób pozytywny na pracę serca, złagodzi skurcze, unormuje ciśnienie krwi, złagodzi nerwobóle oraz także działa w sposób dezynfekujący.
Poza wspomnianymi już witaminami z grupy B, owoce marakui obfitują także w sole mineralne, potas, magnez, fosfor, cynk, żelazo, wapń czy też sól, witamina C, E, K oraz A. Jakby tego było mało owoce nam także dostarczają białka, błonnik, węglowodany, cukry, kwasy tłuszczowe czy też związki aktywne jak chociażby rutyna, kwercetyna czy też teobromina.
Warto o tym wszystkich wiedzieć.