4 sposoby na utrzymanie czystości i organizację w domu

Chyba każdy czasami miewa problemy z utrzymaniem porządku we własnym domu. Często odkładamy sprzątanie na później i nie jesteśmy chętni, by się za nie zabrać. Jeżeli należysz do grupy osób, którym porządki przychodzą z trudem, przeczytaj ten artykuł i poznaj 4 sposoby, które ułatwią ci utrzymanie czystości oraz organizację w domu.

Zasada dwóch minut

Choć nie każdemu przypadnie ona do gustu, zasada dwóch minut sprawdza się idealnie w zachowywaniu porządku na bieżąco, chroniąc nas przed odkładaniem obowiązków na później. Na czym polega? Zasada jest prosta. Chodzi o to, że każdą czynność, której wykonanie zajmie mniej niż dwie minuty, wykonaj od razu. Bez wymówek, bez odkładania na potem, po prostu to zrób. Przykładem może być natychmiastowe umycie talerza i sztućców po posiłku lub podniesienie czegoś, co spadło z szafki od razu, a nie czekanie, aż podniesienie to inny domownik. Reguła ta sprawdza się świetnie i warto zaimplementować ją w swoje codzienne życie, jednak aby działała w pełni, wymaga regularności i braku odstępstw, nawet gdy bardzo się nie chce.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli chcesz skutecznie dbać o czystość swojego domu, warto zadbać o dobry sprzęt. Podstawą jest wysokiej jakości mop do zmywania podłóg, na przykład mop ze ściereczkami Swiffer, który zatrzymuje 3 razy więcej brudu i kurzu niż tradycyjne szczotki do zamiatania. Warto też odciążyć się tam, gdzie jest to możliwe. W końcu im mniej jest obowiązków do zrobienia, tym łatwiej jest nam się za nie zabrać, ponieważ nie czujemy się przytłoczeni nadmiarem zadań. Podstawowym sposobem na zmniejszenie ilości pracy którą trzeba wykonać, jest robot odkurzający. Choć nie jest to najmniejszy wydatek, taka jednorazowa inwestycja pozwoli zaoszczędzić bardzo dużo czasu i energii, a sprzęt z pewnością posłuży przez lata.

Podział obowiązków

Jeżeli mieszkamy w więcej osób, absolutną podstawą powinien być podział obowiązków. W końcu skoro każdy mieszka w tym domu i z niego korzysta, każdy powinien o niego dbać. Oczywiście fundamentalne jest, by każdy sam dbał o swój pokój, ale w przypadku pomieszczeń wspólnych, takich jak salon, kuchnia, łazienka czy przedpokój, należy wprowadzić jakieś zasady. Można przydzielić każdego do danego pomieszczenia albo podzielić się na dni. Jedna osoba w dany dzień sprząta kuchnię, a inna zrobi to za tydzień. Ktoś wyrzuca śmieci dzisiaj, a pojutrze zrobi to ktoś inny. Warto zaopatrzyć się w tablicę korkową lub zwykłą i co tydzień, na przykład w niedzielę, wspólnie z domownikami rozpisywać harmonogram na nadchodzący tydzień.

Regularne sprzątanie

Poza codziennym, regularnym sprzątaniem po sobie, bardzo ważne dla utrzymania porządku jest także częste, dokładniejsze sprzątanie, na przykład co kilka dni. Robiąc takie generalne sprzątanie przynajmniej dwa razy w tygodniu, nie pozwalamy na zbieranie się dużego brudu, dzięki czemu każda sesja sprzątania zajmuje tylko chwilę, a nie cały dzień. Wiele osób sprząta co dwa tygodnie lub dłużej i tylko patrzy bezczynnie na odkładający się na parapetach kurz i rosnące kupy ubrań na podłodze. Regularne, krótkie sprzątanie jednak pozwala tego uniknąć i utrzymać czystość i porządek przez cały czas. Oczywiście co jakiś czas dobrze jest zrobić dłuższe, dokładne sprzątanie całego domu razem z szafkami i wszystkimi zakamarkami.