Przeziębienie u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u pediatry. W większości przypadków wywoływane jest przez wirusy, dlatego leczy się je objawowo1. Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesienno-zimowym, a ryzyko zachorowania zwiększa częstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, co sprzyja zakażeniom2.
Ile trwa przeziębienie u dziecka i jakie są jego objawy? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Jak wyleczyć przeziębienie u dziecka przy wsparciu domowymi sposobami? Odpowiadamy!
Przeziębienie u dziecka – przyczyny
Przeziębienie powoduje zakażenie wirusowe, a do jego rozwoju doprowadzić może wiele różnych i licznych gatunków wirusów, których wyróżnia się ponad 200. Najczęściej przeziębienie u dziecka wywołują takie wirusy jak2:
- rynowirusy – odpowiadają za ok. 40–50% przypadków przeziębienia, znanych jest ponad 100 gatunków różnych rynowirusów,
- koronawirusy – wywołują ok. 10–15% przypadków zachorowań na przeziębienie,
- inne wirusy (m.in. adenowirusy, wirusy Coxsackie, RSV, wirusy paragrypy, parwowirusy, enterowirusy) – odpowiadają za ok. 35-50% przypadków przeziębienia.
Kiedy dziecko może się przeziębić?
Do zakażenia może dojść2:
- drogą kropelkową w czasie kontaktu z chorym – chory, kaszląc lub kichając, rozpyla w powietrzu kropelki wydzieliny z dróg oddechowych zawierającej wirusy, które dostają się do nosa dziecka wraz ze wdychanym powietrzem,
- przez kontakt z zakażonymi przedmiotami – niektóre wirusy są w stanie przetrwać np. na przedmiotach codziennego użytku. Dziecko przenosi je, najpierw dotykając zakażonego przedmiotu, a później oczu, ust lub nosa.
Zatem dziecko może przeziębić się poprzez kontakt z wirusami w dowolnym miejscu i o każdej porze roku.
Objawy przeziębienia u dziecka
Objawy pojawiają się po ok. 2 dniach od zakażenia. Dziecko zaczyna narzekać na złe samopoczucie i uskarżać się na uczucie drapania, wysychania lub pieczenia w nosie. Później najczęściej pojawia się ból gardła, niekiedy dodatkowo też chrypka. Kolejne objawy to kichanie i początkowo wodnisty, potem coraz gęstszy katar. Przy przeziębieniu u dzieci często występuje także gorączka2.
Ile trwa przeziębienie u dziecka? Objawy utrzymują się przez ok. 7 dni, po 3–4 dniach, osiągając największe nasilenie, a później stopniowo ustępując2.
Przeziębienie u dziecka – czy trzeba iść do lekarza?
Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka często przynoszą dobre efekty i łagodzą przykre dolegliwości, ale niestety nie zawsze. Wizyta u pediatry jest wskazana, jeśli wystąpią takie objawy jak2:
- duszność i świszczący oddech,
- gorączka powyżej 38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny (jeśli objawy występują przez kilka dni),
- bardzo silny ból głowy, zatok (okolice nosa, czoła i szczęki) lub ucha.
Konsultację z lekarzem warto odbyć również wtedy, gdy objawy utrzymując się dłużej niż 10 dni lub nasilają się po ok. 52.
Sposoby łagodzenia przeziębienia u dziecka
Co na przeziębienie u dziecka najlepiej się sprawdzi? Skuteczne mogą okazać się takie metody jak1:
- odpoczynek w łóżku – dziecko powinno jak najwięcej leżeć, aby regenerować siły,
- przepłukiwanie nosa roztworem chlorku sodu – pomaga złagodzić ból gardła, rozrzedzić wydzielinę z nosa oraz poprawić oddychanie przez nos,
- nacieranie klatki piersiowej i szyi żelem z olejkami eterycznymi – zmniejsza nasilenie kaszlu oraz poprawia jakość snu,
- podawanie wyciągu zpelargonii afrykańskiej – może złagodzić kaszel oraz zmniejszyć ilość plwociny,
- podawanie miodu gryczanego – redukuje częstość kaszlu, zmniejsza epizody uciążliwego kaszlu oraz poprawia jakość snu.
Przeziębienie u dziecka – co podawać? Na złagodzenie bólu gardła stosować można przeciwbólowe tabletki do ssania. Z kolei na kaszel sprawdzi się syrop na przeziębienie dla dzieci, dobrany odpowiednio do rodzaju kaszlu. W razie problemów z doborem leków o pomoc należy poprosić lekarza lub farmaceutę.
Bibliografia:
- Fashner, Ericson K., Werner S., Leczenie przeziębienia u dorosłych i dzieci, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/122066,leczenie-przeziebienia-u-doroslych-i-dzieci (dostęp: 2022.05.16.).
- Mejza F., Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021. https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie (dostęp: 2022.05.16.).