Karnisze podwójne czy pojedyncze? Co się lepiej sprawdza?

Proces remontu i urządzania się w nowym wnętrzu jest pełen napięcia, emocji i nerwów. Jest tyle rzeczy do kupienia i tyle pracy do wykonania! Kiedy przychodzi pora na wybór karniszy do domu, zwykle zaczynają się kolejne dylematy. U Ciebie też? Karnisze odgrywają kluczową rolę w dekoracji okien i wpływają na ogólny charakter wnętrza. Jednym z często pojawiających się pytań jest: lepiej wybrać karnisze podwójne czy pojedyncze? Obie opcje mają swoje zalety i zastosowanie, ale wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Kiedy lepsze są karnisze pojedyncze?

Karnisze pojedyncze (https://dlaokna.pl/kategoria-produktu/karnisze/karnisze-pojedyncze/) są nieco rzadziej wybierane niż ich podwójne odpowiedniki, a to ze względu na właściwości tych dekoracji.

Karnisz pojedynczy sprawdza się, gdy wieszasz na oknie tylko jeden rodzaj dekoracji: albo firanę, albo zasłonę. Ewentualnie gdy wieszasz firanę, a po obu jej stronach zasłony, które jednak służą wyłącznie do ozdoby – nie zasłonisz nimi okna.

Dlatego są wyborem dla tych osób, które mają zdecydowaną wizję aranżacji okiennej i wiedzą, że planują zawiesić na nim konkretną osłonę. 

Jak może wyglądać taka aranżacja?

  • Na oknie montujesz rolety, które zapewniają zaciemnienie i których używasz po zmroku i włączeniu oświetlenia wewnątrz. Dzięki temu nikt nie zagląda Ci do wnętrza. Z kolei firana na pojedynczym karniszu zapewnia Ci prywatność w ciągu dnia.
  • Okna pozostają puste, bez rolet, a na pojedynczym karniszu wieszasz tylko zasłony. To one służą Ci do osłonięcia okien wieczorem. W ciągu dnia okna pozostają odsłonięte.
  • Na pojedynczym karniszu wieszasz firany i po bokach zasłony, dzięki czemu w ciągu dnia masz zapewnioną prywatność. Pamiętaj, że jeśli nic nie pojawi się na oknie (np. roleta), wieczorem przez firanki przechodnie lub sąsiedzi będą widzieli, co dzieje się u Ciebie w środku.

Kiedy lepsze są karnisze podwójne?

Karnisze podwójne (https://dlaokna.pl/kategoria-produktu/karnisze/karnisze-podwojne/) są chętniej wybierane, bo dają więcej swobody i możliwości. To klasyczne rozwiązanie popularne od wielu dekad.  

Na karniszu bliższym okna wieszasz firany, a na karniszu od strony pomieszczenia wieszasz zasłony. Dzięki temu korzystasz z funkcjonalności obu osłon.

Taka aranżacja sprawia, że za dnia nie widać dokładnie wnętrza mieszkania, a w nocy, gdy zapalasz lampy w pomieszczeniach, zapewniasz sobie prywatność zasłonami. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że podwójny karnisz oraz podwójne osłony okienne zabierają nieco więcej miejsca niż pojedyncze rozwiązanie. Dlatego polecamy taką aranżację do przestronnych wnętrz.

Podsumowanie

Podsumowując, oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto indywidualnie rozpatrzyć potrzeby i wizję estetyczną. Każdy może potrzebować innych osłon okiennych, dlatego sprawę należy przemyśleć samodzielnie, biorąc pod uwagę różne scenariusze.

Dzięki temu raz a dobrze zamontujesz odpowiedni karnisz na oknie. 

Warto pamiętać, że karnisze możesz precyzyjnie dobrać do wystroju pomieszczenia. Proste i gładkie karnisze świetnie prezentują się w minimalistycznych pomieszczeniach, a te bardziej dekoracyjne, np. w kolorze postarzanego złota, w eleganckich salonach. 

Dekoracje okienne mają ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia, dlatego warto dobrać je w przemyślany sposób.