Zadbane, zdrowe i równe zęby są naszą wizytówką. Wpływają na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Coraz częściej mają też wpływ na życie zawodowe i rozwój kariery zawodowej. Jeśli natura nie obdarzyła nas pięknym uśmiechem, z pomocą przychodzą aparaty ortodontyczne. Czym właściwie są, ile kosztują i kiedy należy je nosić?
Ogólnie aparaty dzielimy na dwie grupy – stałe i ruchome. Ruchome stosowane są u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia, gdy zaczynają wypadać mleczne zęby. Są zakładane zazwyczaj na kilka godzin w ciągu dnia lub na noc. U dorosłych stosuje się aparaty ortodontyczne stałe, zdejmowane dopiero po zakończeniu leczenia.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty stałe
Klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi:Te aparaty zakładane są na zęby Pacjenta przez lekarza w gabinecie ortodontycznym na dłuższy czas, zazwyczaj około dwóch lat. Aparat stały składa się z kilku elementów – zamków, ligatury oraz łuku. Ligatura ortodontyczna jest to gumka, za pomocą której przymocowuje się łuk aparatu. Jest odpowiedzialna za utrzymanie łuku ortodontycznego w każdym zamku. Zamki natomiast to elementy znajdujące się napowierzchni zębów. Ich zadaniem jest utrzymywanie łuku aparatu. Mogą być wykonywane ze stopów metali lub z porcelany.
Aparaty stałe estetyczne, często nazywane też kosmetycznymi są mniej widoczne na zębach, ponieważ ich zamki są w kolorze mlecznym lub są całkiem przezroczyste. Dostępne są między innymi warianty z zamkami ceramicznymi lub szafirowymi. Na rynku znajdziemy duży wybór stałych aparatów ortodontycznych, a więc ich ceny również są zróżnicowane.
Aparaty lingwalne, czyli językowe: są to aparaty stałe, które znajdują się na wewnętrznej stronie zębów, od strony języka. Są wygodniejsze i mniej wyczuwalne, niż te standardowe. Sprawiają niewielkie problemy w czasie mówienia, ale mijają one już po kilku dniach od założenia aparatu. Są polecane osobom ceniącym sobie dyskrecję, ale też Pacjentom z problemem odwapniania szkliwa i z czyszczeniem zębów.
Aparaty samoligaturujące:Nie posiadają ligatur – łuk aparatu jest utrzymywany na zębach dzięki specjalnym klapkom, znajdującym się w zamkach. W tradycyjnych aparatach ligatury często powodują silne tarcie w trakcie przemieszczania się łuku. Często powoduje to ogromny ból. Przy zastosowaniu aparatów samoligaturujących problem ten się nie pojawia. Utrzymanie właściwej higieny takich aparatów jest dużo prostsze – nie trzeba usuwać resztek jedzenia i osadu z przestrzeni między ligaturami. Wizyty kontrolne u ortodonty są dużo rzadsze, nawet co 8 tygodni – nie trzeba wymieniać ligatur. Istotne jest też, że czas leczenia jest skrócony o kilka tygodni.
Aparaty ruchome
Takie aparaty stosowane są u dzieci na początku terapii. Pomagają skorygować drobne wady zgryzu. Pacjent sam zakłada i zdejmuje aparat, nosząc go określoną przez ortodontę ilość czasu w ciągu doby. Zależnie od potrzeby może być wykonany na jedną szczękę, dla dwóch szczęk. Istnieją również aparaty dwuszczękowe, nazywane też blokowymi, łączące obie szczęki jednocześnie.
Koszty leczenia ortodontycznego
Koszt samego aparatu ortodontycznego waha się od 4 do 15 tysięcy. Najprostszy model aparatu metalowego na dwa łuki zębowe kosztuje od 4 do 6 tysięcy złotych. Aparat porcelanowy będzie droższy, cena to około 5-8 tysięcy, a kryształowy – od 7 do 10 tysięcy. Wersja lingwalna – całkowicie niewidoczna – jest najdroższa, od 7 do nawet 15 tysięcy złotych za oba łuki zębowe.
Oprócz kosztu samego aparatu musimy wziąć pod uwagę też comiesięczne lub co-dwumiesięczne wizyty u lekarza ortodonty – 100 do 250 zł. Na początku lekarz musi przygotować plan leczenia (ok. 200-300 zł) oraz wykonać odcisków zębów (cena od 50 do 200 zł).
Odroczenie płatności za zabiegi stomatologiczne – MediKod
Efekty leczenia ortodontycznego
Oczywiście najbardziej widocznym efektem leczenia ortodontycznego jest redukcja wad zgryzu, zmiany w ułożeniu szczęki oraz wyrównanie zębów. Oprócz walorów estetycznych wymieńmy też korzyści praktyczne – poprawa komfortu oddychania, przełykania oraz żucia pokarmów, wyraźniejsza wymowa. Istotna jest również poprawa stanu zdrowia jamy ustnej, zapewnienie lepszego dostępu w czasie codziennej higieny oraz ogólna poprawa komfortu pacjenta w codziennym funkcjonowaniu.
Czy warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
O plusach leczenia wad zgryzu świadczy długa lista walorów zdrowotnych zabiegu. Nieleczone wady mogą powodować bóle zębów, ich nierówne ścieranie, zwyrodnienia w stawach skroniowo-żuchwowych. Szybciej rozwija się próchnica, odkłada się kamień nazębny. Pacjent może mieć trudności w czyszczeniu zębów.
O czym warto pamiętać na każdym etapie leczenia?
Niestety czas leczenia ortodontycznego często bywa długi, czasem to kilka lat. Jednak zbyt wczesne zdjęcie aparatu ortodontycznego sprawi, że osiągnięty już efekt nie utrwali się, a wada zgryzu powraca do stanu sprzed rozpoczęcia leczenia.