Jak ważna jest właściwa dieta w czasie menopauzy – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Menopauza nie powinna być tematem tabu. Cóż, nie jest to przyjemny stan i niestety może trwać nawet kilka lat. W tym czasie kobieta zmaga się z gorszym samopoczuciem, ale też wahaniami nastroju czy wagi. Występują też charakterystyczne objawy jak uderzenia gorąca, zmiany na skórze czy nawet nagłe pocenie się. Nie brzmi to przyjemnie. Jednocześnie objawy menopauzy można nieco złagodzić i nie chodzi nam wcale o to, by zażywać suplementy diety, bo one nie są zupełnie skuteczne. Czas wprowadzić zdrową dietę. Jest ona niezwykle ważna.

Dlaczego zdrowa dieta ma tak duże znaczenie w czasie menopauzy?

Zdrowa dieta jest niezbędna dla każdego człowieka, w końcu pozwala utrzymać prawidłową wagę, ale też zmniejsza ryzyko chorób. Jednocześnie, gdy kobieta wchodzi w okres przekwitania, zdrowa dieta pomaga jej lepiej radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale też zachować prawidłową masę ciała. Niestety menopauza znacząco zwiększa ryzyko osteoporozy, dlatego też należy wprowadzić do diety zdecydowanie więcej produktów mlecznych. Zazwyczaj uważa się, że produkty mleczne nie są niezbędne w diecie dorosłego człowieka tak w przypadku menopauzy kobiety powinny naprawdę zjadać ich spore ilości. Zatem kobieta w czasie przekwitania powinna spożywać i to każdego dnia 3 porcje produktów mlecznych i tutaj mamy na myśli zarówno mleko, jak i sery, jogurty, maślanki, kefiry. Oczywiście produkty powinny być niskotłuszczowe i nie powinny też zawierać cukru. rzeczywiście produkty bogate w wapń czy też witaminę K pomagają utrzymać właściwą mineralizację kości. Zaleca się też jedzenie warzyw takich jak szpinak, jarmuż czy rukola.

Lekka i zbilansowana dieta – czas poznać zasady

Dieta w okresie menopauzy powinny być lekkostrawna, ale też wartościowa. Do tego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim posiłki powinny składać się z produktów o średnim i niskim indeksie glikemicznym. Należy je jadać regularnie tak, aby zapobiegać napadom głodu, co może doprowadzić do spadku stężenia glukozy we krwi. Należy jadać częściej, ale za to mniejsze ilości. Nie należy też zamieniać np. kolacji z obiadem, bo kolacja powinna być mniejsza niż obiad. Tym bardziej, że przed snem nie można się objadać, bo to może powodować jeszcze większe problemy ze snem. Nie zapomnijcie jeszcze o tym, że dania powinny być syte, a przy tym powinny zawierać węglowodany złożone. Oczywiście trzeba też kontrolować wagę, bo w czasie menopauzy naprawdę łatwo można przytyć. Aby temu zapobiec powinno się zmniejszyć spożycie kalorii o 200. Do tego w diecie nie może zabraknąć owoców takich jak jabłka, pomarańcze czy gruszki. Do tego należy jeść duże ilości warzyw. Jeżeli chodzi o pieczywo, to polecamy Wam razowy chleb jęczmienny czy chleb gryczany lub pumpernikiel. A gdy macie ochotę na makaron, to wybierzcie makarony pełnoziarniste, razowe, które produkowane są z mąki nierafinowanej. W diecie nie może zabraknąć nasion roślin strączkowych i orzechów.

Czas zrobić coś dla siebie

W okresie menopauzy może występować znużenie, ale też zmęczenie. I czasem warto sobie nieco pofolgować. Oczywiście nie oznacza to wcale, że należy tylko siedzieć na kanapie i oglądać tv. Ale można np. wyjść na spacer i nie spędzać czasu na gotowaniu. Doskonałym wyborem jest choćby dieta pudełkowa. Dania są smaczne, zdrowe i zbilansowane. A przy tym czas, który zyskacie możecie wykorzystać na przyjemności. Dieta pudełkowa w Słupsku to naprawdę świetny wybór. A gdy macie nieco gorszy humor, to sięgnijcie po gorzką bądź surową czekoladę.

Fitoestrogeny na zmniejszenie objawów menopauzy

Aby zmniejszyć objawy menopauzy, należy wprowadzić do diety produkty, które są bogate w fitoestrogeny. Źródłem tych naturalnych hormonów jest na przykład soja, która jest też doskonałym źródłem, dobrze przyswajalnego białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Warto więc sięgać także po napoje sojowe, ser tofu czy wszelkiego rodzaju pasztety i pasty sojowe. Nie zapomnijcie jeszcze o zdrowych tłuszczach Omega-3. Ich dobrym źródłem są tłuste ryby morskie takie jak tuńczyk, makrela, śledzie czy szprotki.