Jak zrobić skuteczne, domowe środki czystości? Poradnik

Wiele mówi się tym, że chemiczne środki czystości są szkodliwe. Nie jest to prawdą w przypadku wszystkich takich produktów, jednak część z nich może mieć zły wpływ na zdrowie człowieka. Marzą Ci się naturalne środki, które są jednocześnie skuteczne i zdrowe? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się wiele na ten temat!

Dlaczego warto zrobić naturalne środki czyszczące?

Jeżeli zastanawiasz, czy warto zrobić własne środki, podpowiemy Ci, że to bardzo korzystne działanie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego otoczenia. Zwykle potrzebujesz niewiele czasu, aby stworzyć te naturalne i ekologiczne produkty. 

Mycie, pranie, czyszczenie powierzchni są działaniami, na które dobry wpływ ma wiele naturalnych składników. W tym artykule przedstawimy Ci najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Wiele składników będziesz mógł użyć do stworzenia zarówno proszku do prania, jak i płynu do naczyń. 

Produkty do stworzenia domowych środków są bardzo łatwo dostępne. Ocet, cytryna oraz inne składniki znajdziesz w wielu sklepach. Natomiast sam proces tworzenia tych środków czyszczących jest bardzo prosty i szybki. 

Naturalne środki czystości do domu poleca się zwłaszcza osobom, które posiadają alergię na niektóre, główne składniki chemicznych detergentów. Jeżeli zrobisz w domu naturalny płyn do podłóg czy proszek do prania, będziesz miał gwarancję, że nic, co się w nim znajduje, nie uczuli Cię w żaden sposób. 

Jakie produkty będą Ci potrzebne do zrobienia naturalnych środków czystości?

Bardzo ważnym składnikiem naturalnych środków do czyszczenia jest soda oczyszczona. Zalecamy Ci, abyś kupił jej większą ilość. Najlepsze będzie jedno lub dwu kilogramowe opakowanie. Wiele zależy od tego od tego, ile danego środka czystości będziesz potrzebować. Soda oczyszczona bardzo szybko zmiękcza wodę, przez co nadaje się do czyszczenia bardzo wielu powierzchni w domu. 

Warto podkreślić, że cytryny są naturalnym wybielaczem. Dlatego doskonale posłużą jako składnik wielu środków do sprzątania domu. Ten owoc szybko niszczy kamień i tłuszcz, jednocześnie pozostawiając przyjemny zapach. Dlatego koniecznie zaopatrz się również w kilka cytryn. 

Jeżeli masz problem z trudnymi plamami, naturalne środki nie zawsze mogą być wystarczające. Są one raczej dedykowane codziennemu, mniej wymagającemu sprzątaniu niż doraźnemu zwalczaniu bardzo brudnych powierzchni. Wiele profesjonalnych środków do sprzątania, które doskonale radzą sobie z największymi zabrudzeniami znajdziesz na https://sklep.clovin.com.pl/srodki-czyszczace. Mnóstwo tych detergentów ma sobie naturalne składniki. 

Równie ważnym składnikiem naturalnych środków czyszczących do domu jest ocet. Ten produkt wspaniale odkamienia, dezynfekuje i łatwo usuwa brzydkie zapachy. Kolejnym ważnym składnikiem jest mydło hipoalergiczne, przeznaczone do mycia, prania oraz sprzątania. 

Pamiętaj również o dużej ilości soli kuchennej, która w połączeniu z cytryną doskonale odkaża, ściera i dezynfekuje różne powierzchnie. Istotny jest również zakup olejków eterycznych. Warto wiedzieć, że niektóre z nich, na przykład herbaciany, działają bakteriobójczo.

Jak zrobić naturalne środki czystości? Wskazówki

Najlepszy do mycia różnych powierzchni będzie uniwersalny środek czystości. Będziesz do niego potrzebować pół szklanki octu lub pięć łyżek kwasku cytrynowego, pół szklanki przegotowanej wody oraz 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Wszystko to należy dokładnie wymieszać i wlać do butelki. Powinna mieć ona odpowiedni spryskiwacz. Tym produktem możesz myć każdą powierzchnię.

Podajemy Ci także przepis na naturalny płyn do naczyń. Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy, że wyciśniesz sok z trzech cytryn i przecedzisz go przez sitko. W Twoim naturalnym środku czystości nie powinno być miąższu. Następnie do soku z cytryny powinieneś dodać 100 gramów soli, 50 mililitrów octu, a później zalać wszystko 300 ml przegotowaną wodą. Później zblenduj to dokładnie i przelej do wybranej przez siebie butelki. Po paru chwilach Twój naturalny płyn do naczyń będzie gotowy do użytku.

Mamy nadzieję, że będziesz zadowolony z działania Twoich naturalnych środków czystości. Życzymy Ci udanego sprzątania przy ich pomocy!