Czy to menopauza? Jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

Menopauza to nie nagłe zatrzymanie się miesiączki. Ten skomplikowany proces trwa kilka lat. Dowiedz się, jakie symptomy mogą sugerować przekwitanie oraz jakie badania je potwierdzą.

Menopauza jest naturalnie wpisana w cykl życia każdej kobiety. Jej nadejście często wiąże się z żalem za tym, co się skończyło, ale również lękiem. Aby go zminimalizować, warto oswoić klimakterium, dowiedzieć się o nim jak najwięcej, by mieć świadomość, czego się spodziewać, co się może wydarzyć, a także co bardzo ważne, odróżnić objawy menopauzy od ewentualnych objawów chorobowych, które należy skonsultować z lekarzem.

Wczesne objawy menopauzy

Przekwitanie to proces niezwykle złożony, a co za tym idzie długotrwały. Organizm latami wysyła sygnały, które zwiastują zbliżającą się ostatnią owulację. Wśród nich należy wymienić m.in.:

 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego – nieregularne, skąpe miesiączki,
 • uderzenia gorąca – nagle zalewające ciało ciepłe fale, których działanie odczuwalne jest zwykle przez kilka czasem kilkadziesiąt sekund,
 • przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, rozdrażnienie, uczucie niepokoju,
 • kołatania serca,
 • zaburzenia snu, bezsenność,
 • bóle mięśni i stawów,
 • bóle oraz zawroty głowy,
 • problemy z koncentracją oraz pamięcią,
 • pieczenie skóry, pojawiające się rumienie,
 • przybieranie na wadze pomimo braku zmian w diecie i stylu życia,
 • suchość pochwy, świąd, pieczenie, powtarzające się stany zapalne układu moczowego,
 • obniżenie elastyczności i poziomu nawilżenia skóry.

Powyższe objawy bardzo często są błędnie interpretowane jako skutek przemęczenia, przepracowania i życia w nadmiernym stresie. W dzisiejszych czasach przy ciągłym zabieganiu nietrudno bowiem o przemęczenie, bóle głowy oraz gorsze samopoczucie. Wiele kobiet nie spodziewa się, że to już ten moment. Menopauza przychodzi bowiem w bardzo różnym czasie. Średni wiek pojawienia się pierwszych symptomów klimakterium przypada w okolicy 50 urodzin. Szacowany przedział to 45 a 55 rok życia. Zdarza się, że przekwitanie dotyka panie jeszcze przed czterdziestką. Mówimy wówczas o przedwczesnej menopauzie i wiąże się ona z reguły z określonymi schorzeniami np. z Hashimoto, Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów (RZS), celiakią, cukrzycą typu I oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, a bardzo często również z psychologiem ze względu na brak gotowości pacjentki na ten etap.

Diagnoza menopauza – jakie badania pozwalają ustalić, że to już?

Jeżeli masz podejrzenia, że możesz przechodzić przekwitanie, nie powinnaś zostawić tego bez wizyty u lekarza. Choć  to całkowicie naturalne w pewnym wieku, warto wykonać określone badania. Wiele z typowych objawów menopauzy może być również symptomem jakiegoś schorzenia, więc lepiej mieć pewność, by niczego nie zlekceważyć. Podstawą w takiej sytuacji są badania hormonalne: FSH (hormon folikulotropowy), LH (hormon luteinizujący), estradiol, progesteron, hormon tarczycy (TSH, FT3 i FT4), a także badanie poziomu fosforu, wapnia oraz witaminy D.

Wizyta u lekarza i wczesna diagnoza pozwolą Ci zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim organizmie, radzić sobie z nimi, zaakceptować je i niwelować uciążliwe objawy. Najczęściej należy wprowadzić zmiany w codziennej diecie, unikać stresów i zacząć stosować kosmetyki dla kobiet dojrzałych, które sprostają problemom ze skórą, włosami oraz paznokciami, byś wciąż mogła się czuć piękna.