Menopauza to nie nagłe zatrzymanie się miesiączki. Ten skomplikowany proces trwa kilka lat. Dowiedz się, jakie symptomy mogą sugerować przekwitanie oraz jakie badania je potwierdzą.
Menopauza jest naturalnie wpisana w cykl życia każdej kobiety. Jej nadejście często wiąże się z żalem za tym, co się skończyło, ale również lękiem. Aby go zminimalizować, warto oswoić klimakterium, dowiedzieć się o nim jak najwięcej, by mieć świadomość, czego się spodziewać, co się może wydarzyć, a także co bardzo ważne, odróżnić objawy menopauzy od ewentualnych objawów chorobowych, które należy skonsultować z lekarzem.
Wczesne objawy menopauzy
Przekwitanie to proces niezwykle złożony, a co za tym idzie długotrwały. Organizm latami wysyła sygnały, które zwiastują zbliżającą się ostatnią owulację. Wśród nich należy wymienić m.in.:
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego – nieregularne, skąpe miesiączki,
- uderzenia gorąca – nagle zalewające ciało ciepłe fale, których działanie odczuwalne jest zwykle przez kilka czasem kilkadziesiąt sekund,
- przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, rozdrażnienie, uczucie niepokoju,
- kołatania serca,
- zaburzenia snu, bezsenność,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle oraz zawroty głowy,
- problemy z koncentracją oraz pamięcią,
- pieczenie skóry, pojawiające się rumienie,
- przybieranie na wadze pomimo braku zmian w diecie i stylu życia,
- suchość pochwy, świąd, pieczenie, powtarzające się stany zapalne układu moczowego,
- obniżenie elastyczności i poziomu nawilżenia skóry.
Powyższe objawy bardzo często są błędnie interpretowane jako skutek przemęczenia, przepracowania i życia w nadmiernym stresie. W dzisiejszych czasach przy ciągłym zabieganiu nietrudno bowiem o przemęczenie, bóle głowy oraz gorsze samopoczucie. Wiele kobiet nie spodziewa się, że to już ten moment. Menopauza przychodzi bowiem w bardzo różnym czasie. Średni wiek pojawienia się pierwszych symptomów klimakterium przypada w okolicy 50 urodzin. Szacowany przedział to 45 a 55 rok życia. Zdarza się, że przekwitanie dotyka panie jeszcze przed czterdziestką. Mówimy wówczas o przedwczesnej menopauzie i wiąże się ona z reguły z określonymi schorzeniami np. z Hashimoto, Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów (RZS), celiakią, cukrzycą typu I oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, a bardzo często również z psychologiem ze względu na brak gotowości pacjentki na ten etap.
Diagnoza menopauza – jakie badania pozwalają ustalić, że to już?
Jeżeli masz podejrzenia, że możesz przechodzić przekwitanie, nie powinnaś zostawić tego bez wizyty u lekarza. Choć to całkowicie naturalne w pewnym wieku, warto wykonać określone badania. Wiele z typowych objawów menopauzy może być również symptomem jakiegoś schorzenia, więc lepiej mieć pewność, by niczego nie zlekceważyć. Podstawą w takiej sytuacji są badania hormonalne: FSH (hormon folikulotropowy), LH (hormon luteinizujący), estradiol, progesteron, hormon tarczycy (TSH, FT3 i FT4), a także badanie poziomu fosforu, wapnia oraz witaminy D.
Wizyta u lekarza i wczesna diagnoza pozwolą Ci zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim organizmie, radzić sobie z nimi, zaakceptować je i niwelować uciążliwe objawy. Najczęściej należy wprowadzić zmiany w codziennej diecie, unikać stresów i zacząć stosować kosmetyki dla kobiet dojrzałych, które sprostają problemom ze skórą, włosami oraz paznokciami, byś wciąż mogła się czuć piękna.