Pedicure – dlaczego warto regularnie go wykonywać?

Close up of female hands in white sterile gloves holding lady foot

Moja babcia zawsze powtarzała: ostatecznie możesz pójść na uroczystości kościelne w garsonce z ubiegłego sezonu, ale nie możesz się pokazać z niezadbanymi i niepomalowanymi paznokciami u stóp. I rzeczywiście miała rację. Ty też nie będziesz przykładem nienagannej elegancji nawet w najlepszych ciuchach za tak zwane „miliony monet”, jeśli nie poświęcisz swoim stopom odpowiedniej uwagi. Sprawdź, dlaczego warto regularnie wykonywać pedicure i jak możesz zrobić to w domu.

Pedicure – podstawowy zabieg pielęgnacyjny

Obserwując zwiększony ruch w salonach kosmetycznych przed sezonem letnim, od razu wiadomo o co chodzi. To panie, które spieszą się, by wykonać pedicure, zanim założą letnie sandały. Niestety, stan ich stóp tylko potwierdza, że od ubiegłego lata nie poświęciły im zbyt wiele czasu. Zaniedbane stopy często zaczynają borykać się z wieloma problemami, których można by uniknąć, wykonując  regularnie choćby podstawowy pedicure.

Niezadbane stopy nie tylko wyglądają nieestetycznie. To poważne ryzyko wystąpienia niekontrolowanych zakażeń, grzybicy, wrastających paznokci, nadmiernego rogowacenia skóry, rozbudowywania się odcisków i wielu innych przypadłości.  Natomiast wykonując regularnie pedicure, można wykryć wiele zmian zanim staną się one prawdziwymi problemami.  Systematycznie przeprowadzany umożliwia szybkie dostrzeżenie nadchodzących problemów ze stawami, z krążeniem, z zastojami limfatycznymi czy też z infekcjami grzybiczymi.

Sam zabieg pedicure jest bardzo przyjemny i często staje się prawdziwym relaksem zarówno dla ciała jak i dla ducha. Zadbane stopy sprawiają coś jeszcze. Wiele kompleksów przestaje istnieć i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto więc wykonywać zabieg regularnie, a nie tylko wtedy, gdy zbliża się lato.

Jak wykonać pedicure we własnym zakresie?

Jeśli regularnie będziesz wykonywać pedicure w domu, Twoje stopy zawsze będą wyglądały zachwycająco. Z radością będziesz chodzić zarówno na basen zimą, jak i na plażę latem. Aby tak się stało wystarczy, że raz w tygodniu poświęcisz stopom troszkę czasu.

Domowy pedicure zaczynaj od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie najlepiej z dodatkiem specjalnej soli do pielęgnacji stóp, która zmiękczy zrogowaciały naskórek.  Następnie za pomocą tarki złuszczaj naskórek przede wszystkim na piętach, używając tej bardziej szorstkiej strony. Całą podeszwę stopy potraktuj delikatniejszą częścią tarki do stóp. Pumeks nie jest dobrym instrumentem do złuszczania naskórka, bo trudno go utrzymać w czystości, więc często staje się źródłem infekcji grzybiczych. Kolejnym etapem domowego pedicure powinien być peeling stóp. Wybieraj ten gruboziarnisty, który ostatecznie rozprawi się ze zrogowaciałym naskórkiem, a masaż wykonany przy okazji przyniesie wiele przyjemności.

Dopiero teraz przychodzi pora na zadbanie o paznokcie stóp. Odsuń skórki drewnianym patyczkiem, a potem skróć paznokcie i nadaj im ładny kształt. Pomaluj paznokcie ulubionym lakierem i zastosuj specjalny utwardzacz. Po wyschnięciu lakieru, nałóż na stopy nawilżający krem i poczekaj aż wchłonie go skóra.