Co na okno w kuchni? Jak zaaranżować modne okno w kuchni.

Kuchnia jest sercem domu, w którym spędzamy dużo czasu. Nie bez powodu otwieramy kuchnię na salon, łącząc strefę dzienną w otwartą przestrzeń. Chcemy, aby przygotowywanie posiłków stało się celebracją czasu rodzinnego, a nie domeną gospodyń domowych, zamkniętych w 4 ścianach. Wnętrze kuchni ma swoją specyfikę: wysoka wilgotność i temperatura wymagają odpowiedniego przepływu powietrza, które zagwarantuje częste otwieranie okna. W kuchni konieczne jest też dobre oświetlenie, w szczególności blatu roboczego. Najlepiej sprawdzi się tu światło naturalne, padające przez duże okno w kuchni. Nowoczesna kuchnia musi być estetyczna ale przede wszystkim funkcjonalna. Taka też powinna być aranżacja okna w kuchni. Należy zatem zadać sobie pytanie co na okno w kuchni sprawdzi się najlepiej?

Co na okna w nowoczesnej kuchni? Żaluzje kuchenne i roleta w kuchni.

Tradycyjne firanki do kuchni lub zazdrostki kuchenne przechodzą już do lamusa. Zatem co na okno w kuchni zamiast firanki jako osłona okienna? Nowoczesny wystrój okien kuchennych zapewnią odpowiednie rolety kuchenne i żaluzje na okno. Kolory osłony okiennej należy dobrać tak, aby odzwierciedlały inne elementy np. zabudowy kuchennej, posadzki, stolarki okiennej. Minimalistyczne szare lub białe rolety rzymskie dobrze prezentować się będą w kuchni w stylu skandynawskim. Żaluzje drewniane na wymiar czarne lub antracytowe będą pasować do kuchni w stylu loft, gdzie graficzna linia listew podkreśli industrialny charakter pomieszczenia. Rolety elektryczne zwijane z mechanizmem ukrytym w kasecie sprawdzą się w bardzo modernistycznej kuchni w stylu high-tech.

Rolety rzymskie do kuchni. Jakie są zalety rolet rzymskich w kuchni?

Rolety rzymskie do kuchni to kwintesencja dekoracyjności, zamknięta w prostej formie. Rolety rzymskie i ich mechanizm to dobrze przemyślane konstrukcje. Charakteryzuje je lekkość działania i odporność na uszkodzenia. Rolety rzymskie do kuchni możemy podzielić na 4 rodzaje.

  • Rolety rzymskie montowane do ram okiennych za pomocą nieinwazyjnych, uniwersalnych uchwytów, nakładanych na górne krawędzie ramy okna.
  • Rolety rzymskie montowane do sufitu, gdzie musi być zachowana odległość minimalna między oknem, a sufitem 25-50 cm. Rolety kuchenne mocuje się za pomocą uchwytów zameczkowych, które ukrywają łączenie między tkaniną, a sufitem.
  • Rolety rzymskie w kuchni montowane do ściany, gdy odległość między oknem a sufitem przekracza 50 cm. Montaż tych rolet wykonuje się za pomocą uchwytów w kształcie litery L, które są niewidoczne pod roletą.
  • Rolety rzymskie montowane na karnisz na szelkach lub taśmie. Rzadko stosowany sposób montażu ze względu na to, iż nie bez problemu opuszcza się je i zwija.

Rolety rzymskie do kuchni składają się z kasety z wklejoną taśmą z rzepu, profilu z rolkami ze sznurkiem, połączonymi aluminiowym prętem oraz z mechanizmu z przekładką, wyposażoną w łańcuszek koralikowy. Kieszonki ze szprosami po podciągnięciu układają się w idealne fałdki, sprawiając, że dekoracja okna w kuchni prezentuje się niezwykle elegancko. Wybierając rolety rzymskie do kuchni zwróć uwagę na materiał wykonania. Wartym uwagi jest tu wytrzymały i łatwy w praniu poliester. Ciekawą alternatywą firan i zasłon są rolety rzymskie duo uszyte z tkaniny przyciemniającej i firanki. Tworzą one różne, ciekawe aranżacje okna kuchennego.

Oryginalna stylizacja okna kuchennego – żaluzje drewniane na wymiar

Popularne obecnie żaluzje drewniane na wymiar to osłona okien, która podkreśli styl kuchni z charakterem. Dopasowanie szerokości drewnianych lameli, koloru drewna, optymalny sposób montażu to elementy, które sprawią, że żaluzje drewniane na wymiar będą perfekcyjnie dopasowane do Twojej kuchni. Ponadto żaluzji drewnianych w kuchni nie ściągamy do prania, a jedynie wycieramy z nich kurz i brud, który nie wnika w powierzchnię listewek. Jest to szczególnie przydatne w kuchni, gdzie w trakcie gotowania para wodna przenosi tłuszcz. Eleganckie żaluzje drewniane w kuchni możemy całkowicie podwinąć, wpuszczając dużo światła, dowolnie opuścić lub całkowicie zasłonić, chroniąc kuchnię przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Warto dodać, że żaluzje drewniane na wymiar dodadzą kuchni przytulności i ciepła.

Okno może generować nagrzewanie się kuchni, która i tak jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń z racji sprzętów do gotowania. Osłonić okno kuchenne mogą żaluzje drewniane na wymiar, które wzmocnią termoizolację okna oraz prezentować się będą stylowo.

Okno bez karnisza – rolety elektryczne zwijane

Rolety elektryczne zwijane to nowoczesna propozycja osłon okiennych na pilota lub aplikację. Wyposażone w zaawansowany technologicznie silnik, posiadają szereg udogodnień od możliwości ich zaprogramowania na odsłanianie i zasłanianie na konkretną godzinę, po cichość ich działania. Kasety rolet elektrycznych zwijanych zapobiegają osadzaniu się kurzu na zwiniętych roletach, stanowią też subtelną osłonę mechanizmu.

Rolety elektryczne zwijane są niezwykle łatwe w czyszczeniu, dzięki specjalnej powłoce na tkaninie, która odpycha brud. Wystarczy więc co kilka miesięcy przetrzeć rolety ściereczką lub je odkurzyć. Każdy sposób montażu rolet elektrycznych: na ścianie suficie, czy we wnęce sufitowej, prezentować się będzie bardzo estetycznie.

Aranżacja okna w kuchni – podsumowanie

Stając przed wyborem co na okno w kuchni, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim względy funkcjonalne. Firany podczas przygotowywania posiłków często ulegają pobrudzeniu. Zasłony w kuchni również wydają się nietrafionym wyborem. Rolety rzymskie, rolety elektryczne oraz żaluzje drewniane na wymiar to dekoracja okna w nowoczesnej kuchni godna uwagi. Rolety i żaluzje łatwo podciągnąć, bez ich dotykania, są także łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Ponadto każda z tych trzech propozycji prezentować się będzie elegancko i podkreśli aranżację nowoczesnej kuchni w każdym stylu.