Jak opublikować książkę? Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć

Pierwsza książka to wielkie wyzwanie! Gdy już uda nam się postawić ostatnią kropkę i powieść jest w pełni gotowa, zaczynamy myśleć o jej publikacji. Nie wiesz, od czego zacząć i jak wydać swoje dzieło? Przygotowaliśmy dla Ciebie spis rzeczy, o których warto pamiętać. Jeśli jesteś początkującym pisarzem lub pisarką – koniecznie przeczytaj!

Wydanie książki – od czego zacząć?

Pisanie książki to długi proces, wymagający wiele czasu i energii. Gdy już ją ukończymy, pojawia się pokusa, by wysłać tekst do wszystkich znanych nam wydawnictw. Dobrze jest jednak dokonać wstępnej selekcji, zarówno pod kątem profilu wydawnictwa jak i naszych osobistych oczekiwań. Należy zwrócić uwagę na tytuły, które dotychczas były publikowane przez oficynę; czy ich tematyka i styl zbliżone są do naszej propozycji? Jaka jest polityka wydawnictwa dotycząca współpracy z młodymi pisarzami? Czy udało mu się wypromować jakieś debiutanckie powieści i jak dalej przebiegała kariera ich autorów? (https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke)

Czy można opublikować książkę samodzielnie?

Zanim skontaktujesz się z wybranym wydawnictwem lub wydawnictwami, przemyśl swoje preferencje dotyczące publikacji książki. Czy w grę wchodzi jedynie tradycyjna współpraca, w ramach której oficyna pokryje całość kosztów wydania Twojego dzieła?

Wiele osób wchodzących na rynek wydawniczy decyduje się na całkowicie lub częściowe sfinansowanie publikacji swojej pierwszej powieści. Do wyboru mamy tak zwany self-publishing, wydawnictwa usługowe zwane też vanity oraz model subsydiowany.

Wybierając opcję pierwszą, masz całkowitą dowolność dotyczącą redakcji, szaty graficznej i dystrybucji, co jednocześnie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Wydawnictwa vanity wiele tych kwestii rozwiążą za Ciebie, nie zawsze jednak poświęcają odpowiednio dużo uwagi promocji nowego tytułu.

Rozsądnym kompromisem wydaje się być subsydiacja autorska, czyli podział kosztów pomiędzy oficynę a pisarza. W takim modelu funkcjonuje Wydawnictwo Novae Res, które pomaga zadebiutować wybranym autorom i troszczy się o szeroką dystrybucję i przemyślaną promocję ich dzieła.

Koszt wydania książki

Zastanawiasz się, na jakie wydatki musisz się przygotować, wybierając jedną z opisanych powyżej opcji?

Najwięcej zmiennych ma budżet self-publishingowy. To Ty decydujesz o aspektach takich jak format, rodzaj papieru, projekt okładki czy kwestia uwzględnienia w publikacji ilustracji. Koszt całości przedsięwzięcia może wynieść od 15 do nawet 30 tysięcy złotych.

Wydawnictwo usługowe może wydać Twoją powieść za cenę od 4 do 10 tysięcy złotych, co jednak wiąże się ze zmniejszoną liczbą egzemplarzy.

W przypadku współpracy w modelu subsydiowanym zacząć należy od wysłania tekstu do akceptacji wydawnictwa – dopiero po przejściu selekcji autorowi udzielane są informacje o wymaganym wkładzie, wraz z prognozami dotyczącymi zysków ze sprzedaży.

Decyzja należy do Ciebie!

Jeśli masz już pewność, że Twoja książka jest gotowa do publikacji, przeczytaj jeszcze raz powyższy artykuł. Przemyśl dostępne opcje (możesz rozpisać sobie tabelkę “za i przeciw”), a potem skontaktuj się z wybranym wydawnictwem! Pamiętaj – od tego, w jaki sposób opublikujesz Twoją pierwszą powieść, może zależeć Twoja dalsza kariera.