Jak ocenić swoje szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię?

Zdany egzamin maturalny to pierwszy krok do podjęcia dalszej nauki na wybranej uczelni wyższej. Wybór konkretnego kierunku oraz szkoły to często pierwsza poważna decyzja, jaką podejmujemy. Następnie pozostaje kwestia rekrutacji. Jak się przygotować do tego etapu?

Dostępna w Polsce oferta kształcenia jest imponująca. Szukając uczelni dla siebie, warto zainteresować się nie tylko kierunkami i standardami nauczania, ale też procesem rekrutacji. Warunki, które należy spełnić, mogą się bowiem różnić, w zależności od uczelni. Narzędziem przydatnym na tym etapie, jest kalkulator punktów na studia. Ten prosty algorytm pozwala znacznie ograniczyć stres, związany z określeniem ścieżki edukacji. Czym jest wspomniany kalkulator punktów na studia? Jak określić czy uzyskany na maturze wynik będzie wystarczający, aby dostać się na wybrany kierunek?

Rekrutacja na studia – jak przebiega?

Jak już wspomnieliśmy, zasady rekrutacji na studia wyższe mogą różnić się w zależności od uczelni. Zdecydowana większość placówek ma je szczegółowo opisane na swojej stronie internetowej jak, chociażby Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Jeśli masz już wybrany kierunek studiów, możesz przystąpić do pierwszego etapu rekrutacji, jakim jest rejestracja elektroniczna. W trakcie podać należy wszystkie niezbędne dane osobowe, a w dalszej kolejności, również wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym. Jest to ważny etap, do którego warto podejść w pełnym skupieniu, gdyż wszelkie ewentualne pomyłki mogą zaważyć na wyniku rekrutacji. Kolejnym krokiem jest określenie kierunków, które znajdują się w naszym zainteresowaniu i nadanie im odpowiednich priorytetów. Nie można zapomnieć również o zdjęciu i opłacie rekrutacyjnej, której wysokość waha się w zależności od szkoły wyższej. Kwota ta jest bezzwrotna, niezależnie od tego, czy zostaniemy zakwalifikowani na wybrany kierunek, czy też nie. Jak można jeszcze przed rekrutacją określić swoje szanse na pozytywny rezultat?

Kalkulator punktów na studia – sprawdź swoje szanse!

Rekrutacja na studia to proces równie stresujący, jak sam egzamin maturalny. Aby uspokoić swoje emocje, warto skorzystać z kalkulatora punktów na studia. Dlaczego? Narzędzie to pozwala określić, jakie mamy szansę dostać się na wybrany kierunek. Uczelnie wyższe najczęściej stosują system wagowy do przeliczania punktów otrzymanych na maturze. Im wyższy wynik uda się uzyskać, tym większe są szanse na powodzenie. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od kierunku, różnić się będą wymagane przedmioty rekrutacyjne. Dobrze jest zwrócić na to uwagę jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego. Uzupełniając deklarację, postaw na przedmioty, które na danej uczelni i kierunku mają najwyższą wagę. Używając kalkulatora punktów na studia, szybko określisz jaki wynik maturalny pozwoli Ci zakwalifikować się w obowiązujące progi punktowe. Czas oczekiwania na oficjalne zakończenie rekrutacji upłynie wtedy z pewnością w większym spokoju.