Wygodna sofa do spania codziennego – jaką wybrać?

Rozkładane sofy z funkcją spania to bardzo praktyczne meble, które świetnie sprawdzą się w kawalerkach lub małych mieszkaniach, w których salon musi spełniać jednocześnie rolę sypialni. Meble przeznaczone do codziennego, a nie tylko okazjonalnego spania, muszą zapewnić przede wszystkim odpowiedni komfort, abyśmy każdego dnia mogli budzić się wypoczęci. Dodatkowo jako meble salonowe powinny posiadać funkcje, które pozwolą na przyjemne chwile relaksu również w ciągu dnia, a także cechować się nienaganną estetyką, dzięki czemu salon będzie wyglądał reprezentacyjnie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając wygodną sofę do spania codziennego!

Wygodna sofa z funkcją spania – jaka wielkość będzie optymalna?

W przypadku mebla, który nie oferuje funkcji spania, musimy uwzględnić jego wymiary jedynie pod kątem metrażu, jakim dysponujemy. Ważne jest, aby mebel się zmieścił i można było z niego bez przeszkód korzystać. Kiedy jednak sofę możemy na noc zamienić w łóżko, trzeba wziąć pod uwagę również wymiary powierzchni do spania. Wygodna sofa do spania codziennego po rozłożeniu powinna być rozmiarowo podobna do łóżka i umożliwić przyjęcie komfortowej pozycji, żeby uniknąć wstawania z uczuciem zesztywnienia mięśni i wyczerpania. Wysokiej jakości sofy rozkładane znajdziesz na https://mebi.pl/106-sofy-i-kanapy-z-funkcja-spania

Kluczowe znaczenie ma też kwestia, czy na sofie będzie spać jedna osoba, czy dwie. Dla jednej osoby wystarczająca szerokość to już około 80-90 cm, a dla pary dobrze byłoby zapewnić około 140 cm, a na pewno nie mniej niż 120 cm, aby dwie osoby się zmieściły. Długość natomiast powinna być przynajmniej kilkanaście centymetrów większa niż wzrost użytkownika.

Wypełnienie ma znaczenie!

Wypełnienie decyduje o stopniu twardości podłoża do spania. Wygodna sofa z funkcją spania wypełniona jest zwykle pianką wysokoelastyczną lub sprężynami. Inne rozwiązania niekoniecznie będą komfortowe, jeśli mebel ma spełniać funkcję łóżka na co dzień. Sprężyny bonellowe mogą dać odczucie zbyt twardego podłoża, a poza tym poszczególne elementy mogą być wyczuwalne i powodować dyskomfort. Z kolei pianka tapicerska lub naturalne pierze, czy syntetyczny puch dają wyjątkowe poczucie miękkości, ale łatwo się odkształcają i nie zapewniają odpowiedniego podparcia sylwetki. Jeśli chcesz zwiększyć komfort snu, możesz zaopatrzyć się dodatkowo w materac nawierzchniowy, dzięki któremu dostosujesz twardość powierzchni spania do własnych preferencji, a do tego wyrównasz ją, szczeliny pomiędzy poszczególnymi częściami mebla mogą również negatywnie wpływać na poczucie wygody.

Mechanizm rozkładania w sofach z funkcją spania!

Kupując sofę przeznaczoną do codziennego nocnego odpoczynku, musimy mieć na względzie, że będzie ona wymagać rozkładania każdego dnia. Dlatego warto pomyśleć, który mechanizm umożliwi nam jak najdogodniejsze przygotowanie powierzchni do spania, aby maksymalnie ułatwić sobie to codzienne zadanie. Jakie mamy zatem możliwości?

System DL – bardzo popularny mechanizm, który wymaga wysunięcia siedziska, a następnie rozłożenia oparcia bez użycia większej siły.

System wózek – polega na wyciągnięciu do przodu ukrytego pod siedziskiem modułu i rozłożeniu znajdującego się na nim materaca.

System Delfin – występuje zazwyczaj w narożnikach. Spod siedziska wysuwamy szufladę, z której za pomocą specjalnego uchwytu podciągamy umieszczony w niej element do zrównania z powierzchnią siedziska.

System włoski – cechuje się odrębnym materacem, który schowany jest pod siedziskiem. Aby rozłożyć sofę, wystarczy pociągnąć za uchwyt przy jej oparciu i wysunąć stelaż z materacem. Takie rozwiązanie zapewnia komfort jak spanie na zwykłym łóżku.

System klik-klak – znany dobrze system rozkładania dawnych wersalek. Ten mechanizm wymaga, aby unieść siedzisko i docisnąć do oparcia, a po charakterystycznym kliknięciu opuścić, uzyskując wyrównaną powierzchnię do spania.

Wybór zależy od naszych preferencji. Każdy samodzielnie musi zdecydować, który sposób wysuwania będzie dla niego najlepszy.

Pojemnik na pościel – praktyczne rozwiązanie!

Chyba wszyscy doceniamy meble wielofunkcyjne, a możliwość schowania pościeli w pojemniku wewnątrz sofy to naprawdę bardzo przydatna funkcja. Dzięki pojemnikowi już nie musisz codziennie rano martwić się, gdzie włożyć poduszki, czy kołdrę. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią do przechowywania, czyli przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach.

Rodzaj tapicerki – jaka sofa do spania na długie lata?

Nawet najlepsza sofa do spania nie posłuży długo, jeśli nie zadbamy o wybór odpowiedniej tapicerki. Obicie powinno być wykonane z trwałego, odpornego na ścieranie i mechacenie materiału. W końcu sofa do codziennego spania to bardzo intensywnie użytkowany mebel, który służy nam do odpoczynku i w dzień, i w nocy. Warto też zwrócić uwagę, czy materiał tapicerski będzie łatwy do utrzymania w czystości. Przy częstej eksploatacji sofy nie jest trudno o zabrudzenia, a problem z ich usunięciem zaważy na estetyce mebla. Często producenci oferują możliwość wyboru rodzaju tkaniny obiciowej. Warto wówczas zdobyć bardziej szczegółowe dane na temat konkretnych materiałów, aby wybrać taki, który nie tylko wpasuje się w aranżację wnętrza, ale również będzie wytrzymały i pozwoli łatwo usunąć ewentualne plamy.

Wygodna sofa do spania – mebel również do odpoczynku w dzień!

Jeżeli zależy nam na sofie do spania na co dzień, musimy w pierwszej kolejności zwrócić szczególną uwagę na wygodę nocnego odpoczynku, ale nie znaczy to, że musimy pominąć udogodnienia, które zapewniają wyższy poziom komfortu w dzień, np. regulowane zagłówki, czy szerokie podłokietniki. Wybór odpowiedniego mebla wymaga od nas holistycznego spojrzenia.

Sofa do spania – wygląd odpowiedni do stylu wnętrza

Mebel powinien być nie tylko funkcjonalny, ale również atrakcyjny wizualnie. Salon, nawet jeśli jednocześnie wykorzystywany jest jako sypialnia, ciągle pozostaje salonem. Musi zatem być reprezentacyjny. Na szczęście na rynku nie brakuje mebli, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Co więcej, asortyment jest tak bogaty, że bez większych trudności znajdziemy sofę dopasowaną do stylistyki wnętrza. Kochasz klasykę? Chcesz stworzyć nowoczesne wnętrze? Zachwycają Cię pełne szyku salony w stylu glamour albo art deco? A może marzysz o przytulnym pomieszczeniu inspirowanym skandynawskim sposobem urządzania wnętrz? Każdą z tych koncepcji i wiele innych możesz łatwo zrealizować, bo projektanci mebli dbają o to, aby wygodna sofa do spania codziennego pozwoliła urządzić salon dokładnie tak, jak chcesz.

Ufamy, że udało się nam przybliżyć Ci, co warto wziąć pod uwagę, rozstrzygając, jaka sofa do codziennego spania sprawdzi się najlepiej, i jesteś już gotowy do dokonania świadomego wyboru. A wybierać jest z czego, o czym bez wątpienia się przekonasz! Powodzenia!