Zabieg depilacji laserowej – co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Depilacja laserowa to zabieg, na którego wykonanie decyduje się wiele kobiet ze względów estetycznych i praktycznych. Dzięki niemu można pozbyć się niechcianego owłosienia bez konieczności stosowania innych metod, wywołujących nierzadko bolesne odczucia. Zabieg depilacji laserowej wymaga jednak odpowiednich przygotowań, by przebiegł on bezproblemowo i przyniósł oczekiwane rezultaty.

Czym jest zabieg depilacji laserowej?

W trakcie sesji wykorzystuje się specjalne wytwarzające światło urządzenie, które dociera do cebulki włosa i niszczy ją wraz z korzeniami. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów niezbędne jest dobranie właściwej mocy lasera oraz czasu trwania sesji. Przy ustalaniu przebiegu zabiegu bierze się pod uwagę typ skóry, rodzaj włosów oraz cykliczność depilacji z uwzględnieniem kilkutygodniowych odstępów. Należy pamiętać, że laser nie jest metodą ostatecznej likwidacji niechcianego owłosienia, gdyż oddziałuje on jedynie na fazę wzrostową. Emitowane przez urządzenie wiązki światła po dotarciu do melaniny przeobrażają się w energię termiczną, która niszczy cebulkę włosa. Proces ten definiowany jest jako fototermoliza selektywna. Po kilku tygodniach pojawiają się nowe włoski, które ponownie należy usunąć.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Każda depilacja poprzedzona jest konsultacją, będącą odpowiednikiem wywiadu lekarskiego. Warto pamiętać, by podać wszystkie informacje, o które prosi kosmetolożka, by uniknąć ewentualnych komplikacji. Jeśli nie istnieją żadne przeciwskazania do depilacji, wykonuje się próbę laserową, pozwalająca na dobranie odpowiedniej mocy urządzenia i czasu trwania sesji. Należy pamiętać, by skóra poddawana oddziaływaniu wiązki światła nie była sucha i zaczerwieniona. 30 dni przed zabiegiem warto unikać opalania, stosowania kosmetyków z witaminami A i C, retinolem i kwasami owocowymi, a ponadto picia herbatek ziołowych oraz przyjmowania leków uczulających. Po depilacji mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienia, jednak nie należy się nimi przejmować, gdyż jest to naturalna reakcja skóry. Zazwyczaj znikają one po kilku dniach od zabiegu.  Jeśli depilacja przeprowadzana była w okolicach pach, nie zaleca się stosowania dezodorantów i antyperspirantów. W codziennej higienie sprawdzą się natomiast: czysta woda, toniki i mleczka pozbawione alkoholu oraz żele bezmydłowe. Dopiero po upływie dwóch tygodni można stosować kosmetyki złuszczające i zdecydować się na ekspozycje wydepilowanej skóry na słońce w celu opalania.

Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Zabieg depilacji laserowej nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób:

  • będących w ciąży lub karmiących piersią,
  • po przebytych nowotworach,
  • po solarium,
  • z łuszczycą,
  • zmagających się z epilepsją,
  • cierpiących na bielactwo,
  • stosujących leki przeciwzakrzepowe,
  • o jasnych, siwych bądź rudych włoskach, gdyż nie reagują one na wiązki światła wytwarzane przez laser,
  • z aktywnymi infekcjami skórnymi,
  • z rozrusznikiem sercowym.

Jaki jest koszt depilacji? Wszystko zależy od miejsca, z którego ma zostać usunięte owłosienie oraz liczby sesji. 25-minutowa depilacja laserowa bikini, ud oraz łydek to koszt około 250 zł. Za usunięcie włosków z dłoni i linii białej trzeba zapłacić natomiast 130 zł. Salony urody stosują jednak atrakcyjne rabaty przy większej liczbie zabiegów.

Depilacja laserowa to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią stosować wosku, maszynki do golenia i innych metod usuwania włosków. Warto pamiętać, by przed zabiegiem zastosować się do wszystkich zaleceń, gdyż w przeciwnym razie można narazić się na nieprzyjemne powikłania. Więcej informacji na temat zabiegów depilacji laserowej można znaleźć na stronie Depilacja.pl.