Antresola w pokoju – ile kosztuje i do jakiego wnętrza pasuje?

Antresola może znaleźć się praktycznie w każdym pokoju, nie musi to wcale być ponadprzeciętnie wysokie i przestronne wnętrze. Ważne jest jednak, aby nie obciążyła pomieszczenia i go nie zdominowała. Co warunkuje typ i funkcjonalność antresoli? I ile kosztuje jej wykonanie?

Antresola w pokoju o wysokości min. 430 cm

To idealne wnętrze do wykonania antresoli, dzięki której uzyskamy 2 pomieszczenia. Grubość konstrukcji powinna wynosić ok. 20-30 cm, dzięki czemu każda z wydzielonych części uzyska wysokość ok. 200 cm. Na tak wysokiej antresoli można zorganizować standardowy pokój, np. biuro, pokój dla dziecka czy sypialnię. Oczywiście tak wysokie pomieszczenie można wydzielić również w innej proporcji, np. 250 cm i 150 cm. W takim przypadku jednak antresola będzie mogła służyć jedynie jako miejsce do spania.

Antresola w pokoju o wysokości ok. 430 cm

Przestrzeń pod antresolą powinna wynosić minimum 200 cm, tym samym na górze zyskujemy ok. 120 cm wysokości. To sprawia, że antresola będzie relatywnie niska i posłuży tylko i wyłącznie jako sypialnia. Należy jeszcze pamiętać o dodaniu grubości konstrukcji (ok. 30 cm).

Antresola w pokoju o wysokości ok. 270 cm

W takim wnętrzu przestrzeń pod antresolą jest relatywnie niska, dlatego nie pozwala na „normalne” użytkowanie. Może służyć np. jako biblioteczka, garderoba czy schowek. W przypadku niskich wnętrz antresola może służyć jedynie jako miejsce do spania (o wysokości min. 120 cm). Pomniejszona przestrzeń pod antresolą także powinna wynosić min. 120 cm, co po dodaniu grubości konstrukcji daje wnętrze o wysokości ok. 270 cm.

Ile kosztuje montaż antresoli w pokoju?

Koszt montażu antresoli zależy od jej wielkości, użytych materiałów, a także rodzaju wejścia na antresolę.

Mała, drewniana antresola o wymiarach 2,5×1,5 m z drabinką to koszt ok. 600 zł – przy samodzielnym wykonaniu. Koszt gotowych konstrukcji łóżka na antresoli waha się między 500 zł (prosta rama łóżka na antresoli) a ok. 2500 zł (łóżko piętrowe ze schodami i wyposażeniem pod antresolą: szafą, regałem, biurkiem).

Jeśli antresola ma stanowić pełnoprawne półpiętro, powinna być wykonana na zamówienie, na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Koszt takiej inwestycji wynosi od kilku tysięcy złotych wzwyż.