Czy można farbować włosy w ciąży? Podpowiadamy

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie – czy w ciąży można farbować włosy? W źródłach internetowych możemy napotkać sprzeczne informacje oraz mity na temat szkodliwości zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w czasie ciąży. W tym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Farbowanie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne dla mamy i dziecka?

Od lat zdania lekarzy na temat farbowania włosów w ciąży są podzielone. Niektórzy specjaliści ginekolodzy podkreślają, że w czasie ciąży warto zachować szczególną ostrożność i unikać farbowania włosów zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru. To właśnie wtedy intensywnie rozwijają się organy oraz układy u dziecka. To zalecenie dotyczy przede wszystkim kosmetyków zawierających choćby śladowe ilości amoniaku oraz innych, silnych substancji chemicznych.

Duże grono położników reprezentuje zupełnie inne podejście, uważając, że w czasie ciąży nie istnieją przeciwwskazania do farbowania włosów, pod warunkiem że kosmetyk nie będzie zawierać amoniaku. Jak więc postępować? Najlepiej, abyśmy skonsultowały się z naszym lekarzem prowadzącym ciążę, a także dokładnie przeanalizowały skład stosowanych wcześniej farb do włosów i innych produktów pokrewnych. Więcej informacji w wątku przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka znajdziecie na portalu e-zdrowie.pl.

Skład farby do włosów – najważniejszy aspekt farbowania włosów w ciąży?

Warto jednak podkreślić, że współcześnie przede wszystkim obserwujemy rozwój przemysłu kosmetycznego. Dawniej farby do włosów w swoim składzie zawierały wspomniany amoniak, który rzeczywiście mógł zaszkodzić przyszłej mamie i dziecku. Natomiast na opakowaniach wielu nowoczesnych farb do włosów widnieją informacje o zastosowaniu jak najbardziej naturalnych składników oraz o braku amoniaku w składzie.

Najważniejsze jest jednak, aby nie aplikować farby na podrażnioną skórę głowy oraz w sytuacji, gdy występowała u nas wcześniej reakcja alergiczna. Uszkodzenia skalpu zwiększają bowiem ryzyko przeniknięcia szkodliwych substancji do krwiobiegu. Za najbardziej bezpieczne uchodzą więc barwniki roślinne. Preparaty zawierające wyciągi roślinne dodatkowo nie uszkodzą struktury włosa oraz nie będą odpowiadać za jego przesuszenie.

Farbując włosy w salonie fryzjerskim, zwróćmy również uwagę na to, aby pomieszczenie było odpowiednio klimatyzowane. Nieprzyjemne opary farby nie wpłyną negatywnie na zdrowie rozwijającego się dziecka, natomiast mogą obniżyć nasze samopoczucie. W renomowanym zakładzie fryzjerskim nie bójmy się zapytać o atesty stosowanych kosmetyków oraz o ich składy. Warto również powiadomić stylistę o tym, że jesteśmy w ciąży.

Uwaga: Farbując włosy w ciąży, musimy pamiętać o tym, że nasze kosmyki mogą zareagować na farbę w sposób inny niż dotychczas. Wynika to z tego, że w organizmie przyszłej mamy zachodzi szereg zmian hormonalnych.

Karmienie piersią a farbowanie włosów

Warto poruszyć również inne, powiązane zagadnienie – farbowanie włosów w czasie karmienia piersią. W przypadku matek karmiących nie istnieją przeciwwskazania do farbowania włosów, ponieważ składniki zawarte w farbie nie przenikają do mleka oraz nie wywierają wpływu na zdrowie dziecka. Warto jednak, abyśmy przyjrzały się dokładnie kondycji naszych włosów. Po ciąży i w czasie karmienia piersią mogą być one osłabione i przesuszone. Często odnotowuje się również ich nadmierne wypadanie. Zwróćmy więc uwagę na to, że farbowanie może jeszcze bardziej pogorszyć ich kondycję.

Jakich zabiegów fryzjerskich unikać w ciąży?

Wiemy już, jakie są doniesienia medyczne w kwestii farbowania włosów w ciąży. Warto wiedzieć, że podczas każdego trymestru ciąży nie są zalecane tak zwane zabiegi trwałej – głównie ze względu na wytwarzające się opary o nieprzyjemnym zapachu. Unika się także keratynowego prostowania włosów – ze względu na długość zabiegu oraz związki lotne azotu.

Jak zadbać o włosy w czasie ciąży?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w czasie ciąży nasze włosy mogą być w gorszej kondycji. Wiele przyszłych mam obserwuje ich wypadanie, osłabienie, brak blasku i dawnej sprężystości. Mimo niekorzystnych zmian w naszej fryzurze zaleca się, aby unikać wprowadzania nowych kosmetyków oraz przeprowadzania innych eksperymentów. Czytajmy składy preparatów i wybierajmy te o naturalnym składzie. Wielu producentów oferuje również specjalne linie kosmetyków, które zostały stworzone z myślą o przyszłych mamach.

Ważnym aspektem jest także odpowiednio zbilansowany jadłospis. To niedobory niektórych składników odżywczych mogą być winowajcą pogorszonej kondycji nie tylko włosów, ale i skóry. Unikajmy produktów spożywczych o wysokim stopniu przetworzenia, dań tłustych, zawierających węglowodany proste. Postawmy natomiast na produkty pełnoziarniste, produkty o niskiej wartości indeksu glikemicznego, nabiał oraz na owoce i warzywa.