Z czego powinna się składać kompletna wyprawka dla noworodka?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wymaga wielu przygotowań. Bardzo ważne jest kompletowanie wyprawki jeszcze przed porodem, by świeżo upieczeni rodzice nie musieli nagle szukać wszystkich niezbędnych rzeczy dla swojej pociechy. W artykule wyjaśniamy, z czego powinna się składać kompletna wyprawka dla noworodka.

1. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

2. Co zawiera kompletna wyprawka dla noworodka?

Dla młodych rodziców, którzy nie mają doświadczenia z dziećmi, kompletowanie wyprawki dla noworodka może być sporym wyzwaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wyprawka. Jej koszt zależy od tego, jak prezentuje się lista rzeczy. Na cenę ma wpływ jakość produktów i renoma producentów. Kompletna wyprawka dla noworodka nie musi być kupowana jako pojedyncze zamówienie. Wyprawka jak najbardziej może być kompletowana przez dłuższy czas. 

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Można zacząć zajmować się kompletowaniem wyprawki już we wczesnych miesiącach ciąży. Taka strategia kompletowania wyprawki nie będzie powodować zbyt dużego obciążenia finansowego dla gospodarstwa domowego. Przykładowo w jednym miesiącu można kupić na przykład pieluchy tetrowe i pieluszki jednorazowe, a w innym kokon niemowlęcy. Dla przyszłej mamy mogą się przydać między innymi wkładki laktacyjne. W każdym razie trzeba mieć w domu wszystko to, co jest potrzebne w pierwszych tygodniach życia dziecka. Przydatne akcesoria mogą też być kupowane przez bliskie osoby na prezent. Trzeba pamiętać, że ubranka dla dzieci będą inne w ciepłych miesiącach niż w zimowych. Dziecko bardzo szybko rośnie, więc nie warto kupować ubrań na zapas. Można to robić na bieżąco. 

Co zawiera kompletna wyprawka dla noworodka?

Kompletna lista rzeczy dla noworodka powinna zawierać ubranka odpowiednie do pory roku, pieluszki, kocyki, ręczniki, akcesoria do czyszczenia noska i obcinania paznokci, kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka, butelki i smoczki do karmienia (jeśli niemożliwe jest karmienie piersią), podgrzewacze, śpiworek do wózka, poduszki, kołderki, prześcieradła, komplety pościeli i pierwsze zabawki (przy czym muszą być one właściwe dla wieku pociechy). Rodzice muszą kupić łóżeczko, wózek, bujak, przewijak, wanienkę do kąpieli noworodka i meble do przechowywania rzeczy dziecka. Listę rzeczy można dowolnie poszerzać — chodzi o to, by niezbędnych zakupów nie zostawiać na ostatnią chwilę. Wcześniej zrobione zakupy internetowe warto odpakować i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z zamówieniem. W razie konieczności można produkty wymienić na inne.