Serum do twarzy – co to jest, jak działa oraz jak stosować serum?

W dzisiejszych czasach serum do twarzy jest bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry. Badania pokazują, iż serum do twarzy zawiera wysokie stężenie naturalnych substancji aktywnych – o wiele wyższe aniżeli inne produkty kosmetyczne (np. kremy), dlatego też odnotowuje się jego lepsze działanie. Co to jest serum do twarzy i jak je stosować? Dowiedz się, jak działa serum do twarzy. Zapraszamy do artykułu.

Co to jest serum do twarzy?

Serum do twarzy to produkt kosmetyczny, który zawiera w składzie bardzo wysokie stężenie składników aktywnych (np. witaminy, ekstrakty), najczęściej pochodzenia roślinnego – są one bardzo silnie skoncentrowane, co przekłada się na ich dobroczynne działanie. Zgodnie z najnowszymi badaniami, najlepsze serum do twarzy powinno zawierać około 70-75% mocno skoncentrowanych składników aktywnych. Dla porównania, dobry krem do twarzy zawiera ich około 10%. Serum do twarzy posiada kompleksowe działanie, oznacza to, że działa holistycznie i jest często ukierunkowane na rozwiązanie określonych problemów skórnych np. serum przeciwzmarszczkowe, ujędrniające czy regenerujące. Dodatkowo, molekuły w nim zawarte, są malutkimi cząsteczkami, mniejszymi aniżeli w innych kosmetykach, dlatego też o wiele łatwiej i szybciej docierają w głębokie partie skóry. Dużym atutem serum o twarzy jest także fakt, że świetnie się wchłania oraz nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Warto wspomnieć, że serum do twarzy może mieć różne rodzaje konsystencji, w zależności od składu czy przeznaczenia – konsystencje żelu, lekkiego kremu czy olejku, a nawet emulsji. Kosmetolodzy są zdania, że serum do twarzy to istotny sprzymierzeniec w walce o młodą, zdrową i piękną cerę. Serum do twarzy można skategoryzować ze względu na określone zależne np. rodzaj konsystencji, miejsce stosowania czy sposób działania. Najczęściej specjaliści wyróżniają następujące rodzaje serum do twarzy, biorąc pod uwagę sposób działania: nawilżające serum do twarzy, odmładzające serum do twarzy, witaminowe serum do twarzy, przeciwzmarszczkowe serum do twarzy, wygładzające serum do twarzy, normalizujące serum do twarzy, złuszczające serum do twarzy.

Jak stosować serum do twarzy?

Istnieje kilka zasad związanych z właściwym stosowaniem serum do twarzy. Pierwszą i najważniejsza zasada brzmi, aby ma serum do twarzy aplikować wyłącznie na prawidłowo oczyszczoną skórę twarzy. Kosmetolodzy wyróżniają kilka metod jego aplikacji. Pierwsza metoda to nałożenie kilku kropel serum do twarzy, a następnie po kilku minutach nałożenie również kremu do twarzy. Kolejna metoda głosi, aby połączyć kilka kropel serum do twarzy z minimalną ilością kremu i uzyskany produkt nałożyć na twarz. Istnieje również metoda, według której serum do twarzy można połączyć z dowolnym olejkiem np. olejkiem rozświetlającym. Serum do twarzy może być stosowane codziennie (zarówno rano, jak i wieczorem). Wysokowyspecjalizowane, nowoczesne serum do twarzy są całkowicie bezpieczne, dlatego też można je stosować przez cały rok, niezależnie od pory roku. Należy jednak pamiętać, że wyjątek stanowi serum do twarzy, które w składzie posiada kwasy złuszczające.

Jak działa serum do twarzy?

Serum do twarzy jest istotnym elementem w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Dermatolodzy podkreślają, że idealnie sprawdza się w sytuacji wielu różnorodnych problemów skórnych. Stosowanie serum do twarzy niesie za sobą wiele korzyści, do których można zaliczyć:

 • Wspomaganie produkcji kolagenu oraz napięcie skóry, pogrubienie jej zewnętrznej warstwy, co powoduje, że staje się ona wygładzona oraz jędrna
 • Ogólną poprawę wyglądu, jak i funkcji skóry – skutecznie wpływa na polepszenie tekstury skóry
 • Idealne odżywianie i nawilżenie skóry
 • Przyśpieszenie regeneracji komórek skóry
 • Poprawę krążenia
 • Pomoc w regeneracji naskórka, który uległ uszkodzeniu
 • Łagodzenie stanów zapalnych
 • Wpływ na zminimalizowanie widoczności porów
 • Ochronę przed działaniem szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych

Literatura:

 1. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra., Farmacja Współczesna, 2012.
 2. Pytkowska K, Arct J., Wiedza o kosmetykach. Podstawy., 2021.
 3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk., Farmacja Współczesna, 2014.
 4. Rozkwitaj.pl, Serum do twarzy – co to jest serum do twarzy i jak prawidłowo je stosować? https://rozkwitaj.pl/serum-do-twarzy-co-to-jest-serum-do-twarzy-i-jak-prawidlowo-je-stosowac/