Rodzaje odkurzaczy. Jak wybrać najlepszy do naszego domu?

Odkurzanie to podstawa utrzymania w domu pożądanego poziomu czystości. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań o różnej funkcjonalności i dostępności, stąd wiele osób ma ogromny problem z podjęciem decyzji: jaki odkurzacz wybrać? Niekiedy może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nie jednego, lecz przynajmniej dwóch różnych modelów. Oto, co warto wiedzieć na temat poszczególnych grup urządzeń:

Odkurzacze tradycyjne to najtrudniejszy zakup

Odkurzacz tradycyjny jest zasilany sieciowo i może pracować w systemie workowym lub bezworkowym. Taki produkt nie ma zbyt wygórowanej ceny. Zajmuje w mieszkaniu sporo miejsca i ma ograniczony przewodem zasięg, co oznacza, że w większym mieszkaniu trzeba podłączać go do kilku gniazdek obecnych w różnych pomieszczeniach. Jeśli wybieramy model workowy, konieczne staje się regularne wymienianie lub oczyszczanie worka na kurz. W przypadku wariantów bezworkowych, trzeba liczyć się z obowiązkiem opróżniania specjalnego zbiornika. Aby odkurzacz tradycyjny gwarantował dobry efekt sprzątania powinien mieć odpowiednią moc – około 700 W. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z niego i w domu, i w mieszkaniu w bloku. 

Odkurzacz automatyczny dla lubiących wygodę

Odkurzacze automatyczne, czy też roboty sprzątające, cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na fakt, że sprzątają za użytkownika. Jego rola w odkurzaniu sprowadza się jedynie do programowania pracy urządzenia oraz regularnego opróżniania zbiornika na kurz. Odkurzacze automatyczne nie zawsze mogą pochwalić się wysoką mocą ssącą, jeśli jednak są wyposażone w obrotowe szczotki, powinny dobrze radzić sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń. Bardzo istotne przy zakupie robota sprzątającego jest wybranie modelu z funkcją mapowania pomieszczeń, bowiem taki sprzęt będzie sprzątał dom w sposób zorganizowany i dokładny. Możliwe jest także zakupienie odkurzacza automatycznego z funkcją mopowania – tego typu model odkurzy i umyje podłogę jednocześnie. Dużą zaletą takich produktów jest to, że mogą sprzątać mieszkanie, kiedy domowników nie ma w domu. Nie sprawdzą się jednak w budynkach piętrowych.

Odkurzacz bezprzewodowy do „doraźnego” sprzątania

Największym problemem odkurzaczy bezprzewodowych – ręcznych i pionowych – jest trudność optymalnego pogodzenia dużej mocy z długością pracy na baterii. Mocne urządzenie rozładowuje się szybciej i wymaga częstszego ładowania, słabsze pracuje dłużej, ale mało efektywnie. Odkurzacz bezprzewodowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które muszą często sprzątać na przykład po domowym pupilu lub po dzieciach. Taki sprzęt stanowi idealne dopełnienie dla innego odkurzacza, wykorzystywanego przy dokładniejszym sprzątaniu. Jest zawsze pod ręką, ma niską wagę i nie zajmuje wiele miejsca. Warto zamontować go na przykład w kuchni i używać wraz z odkurzaczem tradycyjnym lub w połączeniu z odkurzaczem automatycznym. 

Odkurzacz centralny – drogi, ale niezawodny

Odkurzacze centralne mają wiele zalet. Są ciche, bo ich jednostka główna montowana jest zwykle w garażu lub innym rzadko użytkowanym pomieszczeniu. Pracują bardzo wydajnie, nie zapychają się, nie stanowią źródła nieprzyjemnego zapachu i gwarantują stałą moc ssąca na wysokim poziomie. Ich użytkowanie jest wygodne ze względu na fakt, że dysponują dużymi pojemnikami na zebrane zanieczyszczenia, więc nie trzeba często ich opróżniać. Odpowiednio rozplanowany system pozwala użytkować odkurzacz centralny bez ograniczeń. Sprzęt tego typu nie jest jednak bezobsługowy. Rura ssąca przechowywana zwykle w schowku sprawia, że odkurzacz nie jest „pod ręką”, tak jak model bezprzewodowy. Największym minusem takiego rozwiązania pozostaje jednak wysoka cena oraz możliwość montażu wyłącznie w domu jednorodzinnym. 

Wybór idealnego odkurzacza nie jest oczywisty i zależy od wielu czynników. Liczą się przede wszystkim warunki mieszkaniowe, a także oczekiwania użytkownika. Każdy sprzęt pracuje inaczej, daje inne rezultaty, ma swoje wady i zalety, dlatego zakup najlepszego wariantu odkurzacza to kwestia w pełni indywidualna.