Aminokwasy w diecie sportowca – dlaczego są ważne?

Odpowiednia dieta i suplementacja podnosi wydajność i skuteczność treningów. O właściwe odżywianie powinien więc zadbać każdy sportowiec, niezależnie od uprawianej dyscypliny albo poziomu zaawansowania.

Jednym z ważniejszych składników w codziennej diecie sportowca są aminokwasy. Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzują się te składniki i dlaczego są tak ważne.

Aminokwasy egzogenne i endogenne

Aminokwasy to substancje, które są bardzo ważne w diecie sportowca. Osoby regularnie uprawiające sport powinny spożywać więcej aminokwasów niż osoby nietrenujące. Wyróżnia się dwa rodzaje aminokwasów: endogenne, czyli syntezowane przez organizm, jak również egzogenne, które trzeba dostarcza organizmowi ze źródeł zewnętrznych, ponieważ nie mogą one zostać wytworzone w sposób naturalny. Sportowcy trenujący kilka razy w tygodniu powinni zadbać, aby w ich diecie znalazły się oba rodzaje aminokwasów. Uzyskanie wysokiego poziomu tego składnika wyłącznie za sprawą diety jest bardzo trudne. W tym przypadku z pomocą przychodzi więc odpowiednia suplementacja.

Dlaczego aminokwasy są ważne?

Aminokwasy stanowią podstawowy budulec masy mięśniowej. Służą także przyspieszeniu procesów regeneracji mięśni po intensywnym, długotrwałym wysiłku. Z tej przyczyny składniki te są szczególnie istotne dla osób uczestniczących w treningach wytrzymałościowych i siłowych.

Odżywki z aminokwasami

Jak już wspomniano wcześniej, uzyskanie wysokiego, niezbędnego sportowcom poziomu aminokwasów wyłącznie za sprawą diety jest niezwykle trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Dlatego zaleca się stosowanie wysokiej jakości odżywek z aminokwasami. W dobrych sklepach znaleźć można skuteczne odżywki z argininą i glutaminą. Dużą popularnością ze względu na wysoką jakość i efektywność działania cieszą się odżywki BCAA, czyli z aminokwasami rozgałęzionymi. Są one odpowiedzialne za redukcję zmęczenia oraz stymulowanie spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto dobrej klasy odżywki od sprawdzonych producentów przyczyniają się też do poprawy skuteczności i intensywności treningów.

Poszczególne preparaty wyróżniają się nieco odmiennym działaniem. Na przykład, odżywki HMB działają antykatabolicznie, całodzienne należące do grupy aminokwasów rozgałęzionych wspierają regenerację po treningu i budowę muskulatury, natomiast wersje z leucyną poprawiają wytrzymałość. Odżywki z glutaminą chronią i wzmacniają stawy, z kolei preparaty mające w składzie cytrulinę, beta-alaninę czy też L-argininę podnoszą stężenie tlenku azotu, zwiększając tym samym masę mięśniową.

Odżywki z aminokwasami są zalecane sportowcom niezależnie od dyscypliny, którą uprawiają. Decyzję o przyjmowaniu preparatów tego rodzaju należy wcześniej skonsultować ze specjalistą, najlepiej doświadczonym trenerem, dietetykiem albo lekarzem. Ekspert pomoże w wyborze dawki i rodzaju produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb, możliwości, a także celu, który chce się osiągnąć. Ponadto nie należy przekraczać dawki wskazanej w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.