Rozstępy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Rozstępy czyli widoczne zmiany skórne, z medycznego punktu widzenia stanowią układ pasm wrzecionowatych przebiegających równolegle do osi pionowej ciała. Podczas badania mikroskopowego rozstępy opisuje się jako uszkodzenie sieci włókien elastynowych oraz kolagenowych. To właśnie te włókna odpowiadają za napięcie skóry a także jej elastyczność. Ich uszkodzenie skutkuje powstawaniem nieestetycznych różowych blizn, które z biegiem czasu ulegają wybieleniu.

Fazy powstawania rozstępów

Z medycznego punktu widzenia rozróżnia się dwie podstawowe fazy tworzenia się rozstępów. Pierwszą z nich jest faza zapalna, gdzie jeszcze niedojrzałe zmiany skórne przyjmują kolor czerwono-siny. Faza ta trwa (w zależności od indywidualnych predyspozycji) od 12 do nawet 24 miesięcy. Faza zapalna charakteryzuje się pojawieniem się niewielkiego obrzęku a także rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W miejscu pojawienia się rozstępów powstaje miejscowy stan zapalny. W niektórych przypadkach jednym z objawów może być lekki świąd skóry.

Drugą fazą powstawania rozstępów jest tzw. faza dojrzewania (inaczej faza zanikowa). Podczas tej fazy rozstępy zmieniają swój kolor na biało-perłowy. W fazie zanikowej następuje powolne wygaszanie markerów stanu zapalnego. Rozstępy stają się wyczuwalne jako nierówność skóry a sama skóra w fazie dojrzewania traci swoje właściwości mechaniczne.

Jakie są przyczyny powstania rozstępów?

Główną i najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów jest mechaniczne rozciąganie się włókien kolagenowych skóry. Ma na to wpływ zarówno nagły wzrost wagi jak i gwałtowne jej obniżenie. Na powstawanie rozstępów mogą wpływać także predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne a także okres ciąży. Na powstawanie rozstępów wpływają także takie czynniki jak:

  • niska aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia, uboga w składniki odżywcze dieta,
  • choroby przewlekłe,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • przyjmowanie zbyt małej ilości wody,
  • używki takie jak picie alkoholu czy palenie papierosów.

W zależności od płci rozstępy będą pojawiały się w różnych obszarach ciała. U mężczyzn zmiany te najczęściej dotyczą pleców oraz barków, natomiast u kobiet rozstępy pojawiają się najczęściej w okolicach ud, pośladków, na brzuchu oraz na piersiach.

„Rozstępy to jeden z wielu problemów spędzających sen z powiek. Niestety nie mamy pełnej kontroli nad ich pojawieniem się. Główną przyczyną ich pojawienia się blizn i rozstępów jest gwałtowny wzrost wagi lub jej spadek, czynniki genetyczne, ciąża lub zaburzenia hormonalne (np. w okresie dojrzewania)” – możemy przeczytać na stronie jednej z placówek z miasta Kraków, a dokładnie tutaj.

Usuwanie rozstępów – laser CO2

Usuwanie rozstępów najlepiej zacząć w momencie gdy powstałe blizny znajdują się w początkowej fazie czyli w fazie zapalnej. Im wcześniejsze rozpoczęcie zabiegów, tym większe prawdopodobieństwo polepszenia elastyczności skóry oraz usunięcia widocznych zmian.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie widoczności zarówno rozstępów jak i blizn są zabiegi przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego CO2. Technologia usuwania rozstępów za pomocą lasera frakcyjnego CO2 polega na wykorzystaniu mechanizmu ablacyjnej fototermolizy, za pomocą której tworzy się dużą liczbę niewielkich, ale jednocześnie głębokich otworów w skórze poddawanej zabiegowi.

Zaletą lasera frakcyjnego CO2 jest poprawienie mikrokrążenia i dotlenienia tkanek co skutkuje zwiększoną produkcją elastyny i kolagenu. Zabieg odmładza skórę oraz prowadzi do jej regeneracji. Podczas zabiegu do tkanek podskórnych, na głębokość 2 mm zostaje wpuszczona wiązka światła lasera. Wówczas tkanka poddawana zabiegowi jest odparowywana a nowo powstałe otworki otoczone zdrowymi komórkami bardzo szybko się regenerują.

Kto może skorzystać z zabiegu? Jakie są przeciwwskazania?

Z zabiegu usuwania rozstępów i blizn przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego CO2 mogą skorzystać zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przed każdym zabiegiem tego typu przeprowadzana jest konsultacja oraz szczegółowy wywiad, który ma za zadanie dopasować szczegółowe parametry zabiegu.

Sam zabieg jest bezpieczny przez co ryzyko powikłań jest minimalne. Odbywa się on w sposób nieinwazyjny i bezdotykowy, z zachowaniem wszelkich zasad aseptyki. Warto mieć świadomość, że z zabiegu nie mogą korzystać określone osoby. Dotyczy to w szczególności osób przyjmujących niektóre leki (takie jak antybiotyki i retinoidy), zmagających się z chorobami nowotworowymi a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Część informacji pochodzi ze strony: Leaclinic.pl