Jak dbać o zmywarkę do naczyń? Sprawdzone sposoby

Młoda kobieta wyciąga filtr ze zmywarki podczas mycia urządzenia

Zmywarka to sprzęt, który pozwala zachować czystość i porządek w kuchni. Za jej pomocą szybko i wygodnie umyjesz naczynia, nawet wówczas, gdy w domu mieszka wiele osób oraz gdy często przyjmujesz gości. Trzeba jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji takiego sprzętu. Z artykułu dowiesz się, jak dbać o zmywarkę do naczyń.

Dlaczego potrzebne jest czyszczenie zmywarki?

Bez względu na to, czy w Twoim domu znajduje się zmywarka wolnostojąca 45 lub 60 cm, czy wykorzystujesz urządzenie przeznaczone do zabudowy, w każdym przypadku niezbędne jest regularne mycie takiego sprzętu. Jeśli to zaniedbasz, może dojść do:

  • gromadzenia się resztek jedzenia i zatykania niektórych podzespołów, co dotyczy na przykład filtrów – skutkiem może być nieprawidłowa praca zmywarki,
  • spadku jakości i efektywności mycia, co doprowadzi do tego, że talerze, szklanki czy garnki nie będą idealnie czyste – zamiast tego po zakończeniu programu na ich powierzchni nadal będą znajdowały się zabrudzenia, co spowoduje konieczność ponownego uruchomienia cyklu i wzrostu rachunków za prąd oraz wodę,
  • wydobywania się z komory nieprzyjemnych zapachów.

Czyszczenie zmywarki jest niezbędne, aby uniknąć kosztownych wydatków związanych z usuwaniem awarii, jak również zapewnić, że naczynia będą zawsze miały odpowiedni połysk.

Idealnie czyste szklanki znajdujące się w komorze zmywarki

Kiedy zmywarka 45 lub 60 cm wymaga konserwacji?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić zmywarkę, na początek warto zdać sobie sprawę z tego, w jakich odstępach czasu należy to robić. Zaleca się, aby:

  • sprzęt myć gruntownie nie rzadziej niż raz na 2–3 miesiące – w sytuacji, gdy włączasz urządzenie codziennie lub co 2 dni oraz wkładasz do niego mocno zabrudzone garnki czy patelnie, urządzenie można odświeżać nawet raz w tygodniu,
  • filtr oraz koszyki czyścić minimum raz na miesiąc albo raz na 2 tygodnie,
  • co pewien czas uruchamiać programy czyszczące, w których wykorzystuje się specjalny proszek (warto go użyć co 4–6 miesięcy, dzięki czemu pozbędziesz się opornego tłuszczu czy skrobi), a także odkamieniacz (raz w roku).

Nawet jeśli regularnie dbasz o zmywarkę, mogą pojawić się pewne symptomy wskazujące na to, że sprzęt wymaga pielęgnacji. Chodzi o:

  • wydobywanie się z komory niepożądanych zapachów,
  • lepkie kosze,
  • dysze zatkane resztkami jedzenia albo osadami wapiennymi,
  • zabrudzone uszczelki i zawiasy, na których widać tłuste plamy.

Czyszczenie filtra zmywarki i innych podzespołów należy przeprowadzić także wtedy, gdy na ścianach komory znajdują się zacieki oraz gdy sprzęt nie domywa naczyń, a po zakończeniu cyklu nie są one całkowicie suche. Również gromadzenie się wody na dnie urządzenia powinno Cię skłonić do odświeżenia zmywarki.

Jak dbać o zmywarkę do naczyń? Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku

Aby zmywarka 45 czy 60 cm została prawidłowo odświeżona, na początek sprawdź w instrukcji obsługi, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja oraz jakie środki są do tego potrzebne. Producenci zwykle wskazują preparaty, dzięki którym skutecznie umyjesz i odkamienisz komorę, a elementom wykonanym ze stali zapewnisz ochronę przed odciskami palców.

Czyszczenie zmywarki warto rozpocząć od wyjęcia wszystkich ruchomych elementów wyposażenia, czyli koszy oraz szuflad. Jeśli są one brudne, możesz je umyć pod bieżącą wodą przy użyciu płynu do naczyń. W przypadku filtra ręcznego zwykle wystarczy usunąć drobinki jedzenia. Trzeba to jednak robić delikatnie, aby nie uszkodzić siatki.

Osoba demontuje filtr zmywarki w celu wyczyszczenia go

Kolejne kroki to:

  • odkręcenie i przemycie zabrudzonych dysz,
  • przetarcie za pomocą ściereczki kuchennej zwilżonej wodą i niewielką ilością detergentu komory oraz wewnętrznej strony drzwi, a także rantów i uszczelek – przy wykorzystaniu szmatki z mikrofibry warto również przemyć front urządzenia (nie zapominając o panelu i znajdujących się na nim przyciskach), jak również spodnią część blatu i podstawę zmywarki,
  • uruchomienie programu czyszczącego.

Aby zapewnić najlepsze efekty, zmywarka wolnostojąca 45 czy 60 cm powinna być czyszczona za pomocą specjalnej soli – jest ona potrzebna szczególnie wówczas, gdy woda jest twarda. Przed każdym uruchomieniem programu warto ponadto wstępnie opłukać naczynia, dzięki czemu w komorze nie będą nadmiernie gromadziły się zabrudzenia.

Dobrym sposobem na to, jak wyczyścić zmywarkę, aby zapewnić jej idealną czystość i świeży zapach we wnętrzu, jest stosowanie domowych metod. Chodzi na przykład o cytrynę – przed uruchomieniem cyklu skórkę owocu możesz umieścić w górnym koszu sprzętu, dzięki czemu zapobiegniesz tworzeniu się osadów wapiennych. Kilka łyżek kwasku cytrynowego rozpuszczonych w wodzie pomoże usunąć tłuste plamy. Z kolei soda oczyszczona, którą możesz nałożyć na wilgotną gąbkę i w taki sposób przetrzeć wnętrze urządzenia, pozwoli zmiękczyć twardą wodę oraz zneutralizować brzydkie zapachy.

Zobacz także: Jak dbać o zmywarkę do naczyń

Jak ułatwić sobie czyszczenie zmywarki? Wybierz funkcjonalne urządzenie!

W regularnej pielęgnacji pomogą Ci przydatne rozwiązania, jakie zastosowano w nowoczesnych sprzętach. Na przykład zmywarki Siemens wyposażono w program MachineCare, który pozwala na dokładne oczyszczenie komory. Automatycznie dopasowuje on temperaturę oraz strumień wody do poziomu zabrudzeń, dzięki czemu masz pewność, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte zarówno z komory, jak i systemu hydraulicznego.

Każda zmywarka 45 czy 60 cm marki Siemens oferuje ponadto wiele innych systemów, które przyspieszają mycie, zapewniając idealny efekt nawet w przypadku mocno zatłuszczonych garnków czy patelni. Chodzi między innymi o:

  • turbosuszenie Zeolith z technologią Airflow,
  • funkcję VarioSpeed Plus.

Dzięki nim cały cykl trwa nawet 3 razy krócej w porównaniu do standardowych urządzeń. Tego typu technologie sprawiają, że nieestetyczne zacieki i osady nie powstają nie tylko na naczyniach, ale również na ściankach urządzenia, co ułatwia jego pielęgnację.