Przesyłki krajowe ceny – od czego zależą?

Cena przesyłki to wciąż jeden z najistotniejszych czynników mających wpływ na decyzję o skorzystaniu z usług danej firmy kurierskiej. By można było trafniej ocenić, z jakimi kosztami wiązać się będzie nadanie przesyłki, należy wiedzieć, jakie elementy mają wpływ na ceny usług przewoźnika.

Co kształtuje ceny usług kurierskich?

Ceny przesyłek krajowych zwykle nie są wysokie; brak konieczności uiszczania opłat celnych i długodystansowego transportu znacząco redukują koszta takiej usługi. By przemieścić paczkę od nadawcy do odbiorcy w obrębie terytorium Polski, kurierzy wciąż muszą jednak pokryć niemały koszt przewozu. Składa się na niego przede wszystkim cena paliwa oraz odpowiednie podatki. Przewoźnicy muszą również uiszczać tak zwaną opłatę paliwową. Nie znaczy to jednak, że kwota, jaką płaci klient firmy kurierskiej przy nadawaniu przesyłki, wynika wyłącznie z kosztów przewozu.

Rozmiary paczki a ceny usług firm kurierskich

Właściwości wysyłanej paczki to czynnik, który ma ogromny wpływ na cenę przesyłki. To w końcu od jej gabarytów zależy, jak wiele miejsca zajmie ona w transporcie oraz czy w jej przypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnych procedur. Zasadniczo im większe i cięższe są paczki, tym wyższa ich cena. Należy pamiętać, by zawsze sprawdzać zgodność rzeczywistych gabarytów przesyłki z tymi zadeklarowanymi w liście przewozowym. Podanie niższej wagi lub wymiarów czy obecność niestandardowego elementu mogą spowodować naliczenie dodatkowych opłat.

Większych kwot będą musieli spodziewać się również ci z wysyłających, którzy nadają przesyłki kurierskie o niestandardowych kształtach, na przykład paczki bardzo długie, nieforemne lub zawierające wystające elementy. Tego rodzaju towary są dość uciążliwe w przewozie, często wymagają specjalnego zaaranżowania przestrzeni transportowej. Paczka, którą można przypisać do tej kategorii, czasem wymaga też ręcznego sortowania. Konieczność ta stanowi dodatkowe wyzwanie w procesie dostawy, opóźnia pozostałe jego składowe, finalnie generując wyższe koszty transportu.

Szczególnie wymagająca z perspektywy kuriera będzie realizacja przesyłki paletowej. Bardzo ciężkie, duże ładunki tego typu wymagają zaangażowania specjalnej infrastruktury od momentu nadania aż do doręczenia oraz pozbawiają możliwości automatycznego sortowania. Koszta dostawy tego rodzaju przesyłek są zatem odpowiednio wyższe. W tym przypadku cennik kuriera również może przewidywać dodatkowe opłaty za przekroczone wymiary lub niestandardowe elementy.

Przesyłki kurierskie krajowe – ubezpieczenie i usługi dodatkowe

Wysyłając przesyłki krajowe o dużej wartości, nie można zapomnieć o zapoznaniu się z kwotą podstawowego ubezpieczenia paczki. Jeżeli nie wystarczy ona do pokrycia kosztów ewentualnych szkód, klienci wielu firm kurierskich mogą skorzystać z możliwości zwiększenia jej wysokości. Jeśli zdecydują się na ten krok, muszą ponieść opłatę za dodatkowe ubezpieczenie.

Usługi dodatkowe to inny, niezwykle istotny czynnik, również mający wpływ na ostateczną cenę przesyłki. Kurierzy prześcigają się we wprowadzaniu do swoich ofert nowych udogodnień dla klientów, jednak za niektóre z nich trzeba będzie zapłacić. Do najczęściej proponowanych usług dodatkowych należą m.in. powiadomienia SMS wysyłane przed planowanym doręczeniem przesyłki czy opcja przeadresowania jej. Niektóre z firm kurierskich (np. DHL Parcel) proponują również nadania i doręczenia poza standardowymi godzinami pracy kuriera, na przykład możliwość odbioru paczki w sobotę lub w późnych godzinach wieczornych.

Niezawodny i tani kurier – na co zwrócić uwagę?

Całościowy koszt nadania przesyłki jest istotny, jednak cennik to nie wszystko, czym warto się sugerować, poszukując kuriera dla siebie lub swojej firmy. By uniknąć rozczarowań oraz dodatkowych kosztów, przed nawiązaniem współpracy z danym przewoźnikiem dobrze jest upewnić się co do jego renomy oraz doświadczenia, a także zapoznać z regulaminem, na podstawie którego świadczona jest usługa.

Szczególnie warto postawić na taką firmę kurierską, dzięki której możesz oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Sprawdź, czy interesujący Cię przewoźnik umożliwia łatwe zarządzanie przesyłką bez wychodzenia z domu, na przykład oferując swoim klientom dedykowaną aplikację. Jeśli zależy Ci na wygodzie i elastycznych godzinach odbioru, upewnij się, że firma kurierska umożliwia doręczenie paczek do punktu lub automatu paczkowego.