Ortodonta dziecięcy

Wady zgryzu dotykają zdecydowanej większości dzieci i młodzieży, co nie znaczy jednak, że można je bagatelizować.

Nieprawidłowo ukształtowany łuk zębowy, zwłaszcza w przypadku zębów stałych, może bowiem prowadzić do poważnych problemów, w tym nawracających chorób w obrębie jamy ustnej, zaburzeń mowy i kłopotów z przeżuwaniem pokarmów, nie mówiąc już o tym, że wywołuje w maluchach dyskomfort i niepotrzebne kompleksy. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest ortodoncja dla dzieci.

Co obejmuje ortodoncja dla dzieci? 

Ortodoncja dla dzieci to dział medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wad zgryzu u osób w wieku szkolnym i przedszkolnym. Ortodonta dziecięcy może rozpoznać u takiego malucha nie tylko wyraźne skrzywienie zębów, ale też wady zgryzu, które dla nich samych i osób postronnych często są niezauważalne, a które wymagają natychmiastowej interwencji, na przykład przodozgryz (nadmierne wysunięcie dolnej żuchwy) czy tyłozgryz (nadmierne wycofanie dolnej żuchwy). Ortodonta dziecięcy może też ocenić problematyczność diastemy, zakwalifikować ją do usunięcia, jeśli zajdzie taka konieczność, i pomóc dobrać najlepszą metodę jej leczenia. Postępowanie ortodontyczne w przypadku wszystkich wymienionych wyżej i innych powszechnie występujących u dzieci wad zgryzu polega na ich korekcji za pomocą aparatu na zęby. Małym dzieciom, posiadającym jeszcze zęby mleczne i niezbyt zaawansowane nieprawidłowości w budowie łuku zębowego, zaleca się zazwyczaj aparaty ruchome, zakładane tylko na noc. Większe dzieci, posiadające już zęby stałe, potrzebują natomiast standardowego aparatu ortodontycznego, czyli takiego mocowanego trwale na okres kilkunastu miesięcy. Więcej informacji dla rodziców: Declinic.pl.

Kiedy wskazana jest pierwsza wizyta dziecka u ortodonty? 

Do ortodonty dziecięcego można wybrać się już z dwulatkiem. Na pewno nie warto odkładać takiej wizyty do czasu wyrżnięcia się zębów stałych, ponieważ wtedy niezdiagnozowana wcześniej wada zgryzu może zdążyć osiągnąć stadium zaawansowane. Pamiętajmy, że im wcześniej uzębienie malucha zostanie obejrzane przez specjalistę i częściej będzie przez niego kontrolowane, tym lepiej, ponieważ wczesne wykrycie wad zgryzu znacząco skraca i ułatwia proces ich leczenia.