Jak prać pościel? – sprawdzone sposoby

Odpowiednia pielęgnacja pościeli to istotny czynnik wpływający zarówno na jej wygląd, jak i wygodę użytkowania, ale również na zdrowie skóry i włosów jej użytkowników. Na trwałość pościeli ma wpływ nie tylko wysoka jakość tkaniny, na którą należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu, ale również jej prawidłowe pranie i suszenie. Wysoką jakość produktów zapewniają polscy producenci tacy jak FLHFproduction. Czysta i świeżo pachnąca pościel sprawia, że sen staje się przyjemniejszy.

Częstotliwość prania 

Najważniejszym aspektem, nad którym powinno się pochylić jest to jak często prać pościel. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, pościel powinno się prać tym częściej im bardziej jej użytkownik się poci, im więcej spędza w niej czasu oraz jakie są jego indywidualne preferencje. Zaleca się jednak by zmieniać poszwy i poszewki nie rzadziej, niż raz na miesiąc. Optymalną częstotliwością prania pościeli wydaje się być cykl dwutygodniowy. Aby ułatwić sobie to zadanie warto mieć co najmniej dwa komplety pościeli, na każdą kołdrę i poduszkę. Świetna pościel dostępna jest na stronie  https://flhfproduction.pl/producent-poscieli/

Należy pamiętać by zmienić pościel po przejściu infekcji zarówno przeziębienia, jak i na przykład zapalenia dróg moczowych. Dodatkowo powinno się wyprać nową pościel po zakupie, tak by usunąć z niej wszelkie drobnoustroje i resztki barwników.

Przygotowanie do prania 

Pościel powinno się prać oddzielnie od pozostałych ubrań. Pierwszym krokiem w przygotowaniu do prania powinno być sprawdzenie metek z informacjami o prawidłowym sposobie czyszczenia, znajduje się tam zalecana temperatura prania oraz informacja o możliwości i prawidłowym sposobie suszenia. Jeśli na pościeli znajdują się większe plamy należy ja zaprać mydełkiem odplamiającym. Następnie należy odwrócić poszwę i poszewki na lewą stronę i wrzucić je do bębna pralki.

Pranie właściwe 

Znając już informację o tym, w jakiej temperaturze prać pościel należy ustawić ją na programatorze, dobrze jest wybrać program zgodny z rodzajem materiału lub dedykowany do pościeli. Optymalna ilość płukań, to trzy do pięciu, a obroty wirowania około 1200 dla pościeli bawełnianej i 800 dla pościeli delikatnych. O tym, ile proszku do prania dodać decyduje tabelka zamieszczona z tylu opakowania i twardość wody. Generalna zasada, to tym większa ilość proszku im cięższy jest wsad pralki, twardsza woda i większe zabrudzenia. W przypadku materiałów delikatnych warto rozważyć stosowanie dedykowanego płynu do prania. 

Zapach 

Piękny zapach do pościeli po praniu, nadadzą płyny do płukania, chusteczki zapachowe lub kapsułki zapachowe. Aby wzmocnić jego intensywność warto wybrać dwa sposoby, na przykład płyn i perełki. Aby pościel pięknie pachniała dobrze jest ją wysuszyć na słońcu i wietrze. Jeśli suszona jest w suszarce, warto wrzucić do bębna chusteczki do suszenia i piłki tenisowe, aby materiał stał się miękki i nie wymagał prasowani.

Domowe metody 

Domowe sposoby na miękką pościel to zastąpienie proszku połową szklanki sody oczyszczonej, a płynu do płukania octem z dodatkiem kilku kropel olejków eterycznych, należy wybrać te, które nie mają w składzie substancji oleistych, by nie powstały plamy. 

Ważne zasady dotyczące poszewek na poduszki

– ze względu skórę twarzy, należy zmieniać poszewki co tydzień,

– aby uniknąć zmarszczek i nadmiernego wypadania włosów, dobrze jest wybrać poszewki jedwabne lub z satynowym wykończeniem.

Artykuł powstał przy współpracy z FLHFproduction