Czym jest podszerstek i czy każdy pies go ma? W jaki sposób pielęgnować sierść z podszerstkiem? Czym jest trymowanie? Jakie kosmetyki dla zwierząt warto zakupić? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Zwierzęce kosmetyki – jakie są ich rodzaje?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest podszerstek, warto, abyśmy przedstawili rodzaje i przeznaczenie kosmetyków zwierzęcych. Pamiętajmy o tym, że skóra psa ma odmienne pH od skóry ludzkiej. Oznacza to, że nawet najdelikatniejszy czy hipoalergiczny ludzki kosmetyk może podrażnić lub naruszyć ochronę naskórka u czworonoga. Szczególnie ważne jest, aby dobierać więc produkty wyłącznie dla zwierząt, czyli takie, które będą dla nich bezpieczne. Nieprawidłowa pielęgnacja sierści bywa przyczyną poważnych chorób skórnych, nadmiernego linienia czy łysienia – dlatego też nie powinniśmy o niej zapominać, ani jej pomijać.
W grupie kosmetyków dla zwierząt podstawę stanowi przede wszystkim odpowiednio dobrany szampon. Warto zwrócić uwagę na to, aby jego skład był jak najprostszy naturalny. Kosmetyk dobierzmy również zgodnie z rodzajem sierści lub na podstawie problemu, z którym boryka się nasz pupil. Na rynku znajdziemy bowiem szampony na przykład: kojące podrażnioną skórę, ograniczające linienie, dermatologiczne, zwalczające insekty. Osobną grupę stanowią szampony przeznaczone do delikatnej skóry szczeniaków.
Kolejnym kosmetykiem, będącym uzupełnieniem klasycznej kąpieli, jest odżywka. Jej najważniejszym zadanie to wizualna poprawa kondycji zwierzęcej sierści. Odżywka przydaje się zwłaszcza w przypadku ras długowłosych. Sprawi, że sierść będzie nie tylko miękka, ale i błyszcząca.
Warto zadbać również o pielęgnację zwierzęcych oczu i uszu. W sklepach zoologicznych dostaniemy odpowiednie płyny, balsamy lub pudry przeznaczone wyłącznie do tych wrażliwych miejsc. Również łapy narażone są na podrażnienia, zwłaszcza jeżeli Twój pupil lubi zabawy na świeżym powietrzu. Wówczas z pomocą przychodzą kremy o działaniu regenerującym i zmiękczającym.
Coraz popularniejszym dodatkiem pielęgnacyjnym są również perfumy dla zwierząt. Warto podkreślić, że są to kompozycje zapachowe o naturalnym składzie, dlatego też nie zaszkodzą naszemu pupilowi, a mogą wręcz pozytywnie wpłynąć na jego sierść.
Podszerstek – czym jest?
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że u niektórych ras występują dwie warstwy sierści – właśnie podszerstek oraz długi włos okrywowy. Podszerstek to włos, który znajduje się tuż przy skórze. Jest miękki i gęsty, a jego najważniejszą funkcją jest chronienie naskórka przed uszkodzeniami. To także warstwa termoizolacyjna (ochrania pupila przed zimnem i działaniem promieniowania słonecznego) i rodzaj „rusztowania” podtrzymujący włos okrywowy.
Podszerstek szczególnie intensywnie wymieniany jest w okresie wiosny oraz jesieni. Nasilenie linienia zależne jest jednak od czynników zewnętrznych. Warto, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że pies gubi sierść przez cały rok. U ras z podszerstkiem utrata włosa jest szczególnie widoczna, a co więcej, sierść może wywoływać reakcje alergiczne.
Jak dbać o podszerstek?
Pielęgnacja szaty z podszerstkiem nie jest szczególnie skomplikowana, jeżeli będziemy pamiętać o dwóch aspektach: regularnym wyczesywaniu sierści i przeprowadzaniu zabiegu trymowania.
Wyczesywanie sierści
Sierść naszego czworonoga powinniśmy wyczesywać przez cały rok i nie tylko w okresie intensywnego linienia. Zmniejszymy wówczas samoistne wypadanie włosa, ale poprawimy ukrwienie skóry, tym samym pobudzając cebulki włosowe do wzrostu.
Kolejną kwestią jest fakt, że w sfilcowanej szacie mogą zalęgnąć się pchły i kleszcze. Filc natomiast jest nie tylko nieestetyczny, ale może prowadzić do stanów zapalnych skóry.
Do zabiegu czesania warto przyzwyczajać psa już od pierwszych tygodni jego życia. Wówczas widok szczotki, grzebienia lub furminatora nie będzie wywoływać w nim lęku. Po zakończeniu czynności nagradzajmy czworonoga jego ulubionymi smakołykami – wtedy stworzymy pozytywne skojarzenia.
Narzędzia do wyczesywania podszerstka
Kolejnym ważnym aspektem jest wybór narzędzi do czesania. Przed zakupem warto sprawdzić, czy szczotka odpowiednio leży w naszej dłoni – wówczas zapewnimy sobie lepszy komfort pracy.
Najczęściej wybierana jest szczotka określana jako pudlówka. Wyróżnia ją to, że jest wyposażona w dość ostre, gęste i zagięte igiełki.
W pielęgnacji podszerstka sprawdza się też popularny furminator. Zbudowany jest z rączki, na której końcu znajduje się specjalny grzebień z zagęszczonymi ząbkami ze stali nierdzewnej.
Zabieg trymowania – na czym polega?
Trymowanie to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usunięciu podszerstka wraz z cebulką włosa. Co ważne, ten zabieg jest bezbolesny dla naszego pupila, zwłaszcza gdy wykonywany jest przez specjalistę w salonie groomerskim. Samodzielne, domowe trymowanie może doprowadzić do problemów z szatą, dlatego też lepszym wyborem będzie wizyta w psim salonie fryzjerskim. Trymowanie może ograniczyć linienie, a także poprawić ogólny wygląd sierści. Zabieg warto przeprowadzać co 2-3 miesiące – tyle czasu mniej więcej zajmuje odrastanie podszerstka.