Odzież turystyczna powinna być przede wszystkim stylowa i funkcjonalna. Zarówno jednodniowe wypady za miasto, jak i kilkudniowe wyprawy trekkingowe wymagają zaopatrzenia garderoby w odpowiednie outdoorowe stylizacje. Głównym zadaniem ubrań przeznaczonych do uprawiania różnego rodzaju turystyki jest termoregulacja, ochrona przed opadami atmosferycznymi i zapewnienie wygody podczas wysiłku fizycznego. O czym należy pamiętać, planując wyposażenie swojej turystycznej szafy? Jakie elementy garderoby są niezbędne i czym kierować się podczas ich zakupu?
Sprawdzone rozwiązania kluczem do sukcesu
Odzieży turystycznej z reguły stawiane są stosunkowo wysokie oczekiwania. Zakupione części garderoby mają spełniać swoje funkcje przez wiele sezonów. Aby to było możliwe, warto decydować się na zakup produktów sprawdzonych marek, takich jak na przykład Columbia. Producenci, którzy zajmują się projektowaniem odzieży turystycznej od wielu lat, stosują nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Wybierają wytrzymałe tkaniny, które są przetestowane i gwarantują trwałość nawet w najbardziej wymagających warunkach pogodowych. Z reguły są to też bardzo wygodne elementy garderoby, które przez wiele lat były dopracowywane do perfekcji. Dobra jakość odzieży turystycznej jest naprawdę bardzo istotna. W szczególności ubrania wierzchnie – spodnie czy kurtka muszą być odporne na deszcz i uszkodzenia mechaniczne.
Obowiązkowe elementy damskiej garderoby turystycznej
Podstawą garderoby każdej amatorki pieszych wędrówek są odpowiednio dobrane buty trekkingowe. Ważne jest to, aby Panie wybierały modele specjalnie im dedykowane, a nie oznaczone jako unisex. Kobiece stopy są z reguły dużo węższe niż męskie, a zbyt szeroki fason obuwia może doprowadzić do powstania niechcianej kontuzji. Dobre spodnie również są niezwykle istotne – ich rodzaj należy dostosować odpowiednio do panującej pory roku i warunków atmosferycznych. Ciekawym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami – świetnie sprawdzą się podczas ciepłych, letnich miesięcy. Kurtka przeciwdeszczowa powinna znaleźć się w plecaku niezależnie od pogody. Na terenach górskich deszcz może wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Latem wystarczy lekki egzemplarz, którego zadaniem będzie ochrona tylko przed wodą i wiatrem. Zimą z kolei warto wybrać kurtkę z ociepleniem. Bardzo ważnym, praktycznym i użytecznym elementem wyposażenia szafy jest bielizna termoaktywna. Specjalnie dobrane materiały syntetyczne odprowadzają pot i parę wodną na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą.
Materiały i tkaniny – jakie sprawdzą się na trekkingu górskim?
Odzież turystyczna powinna być wygodna i wytrzymała. Dlatego bardzo ważna jest jakość materiałów, które zostały wykorzystane do jej produkcji. Jakie tkaniny są godne polecenia? Poleca się, aby odzież wierzchnia – czyli kurtka i spodnie – była wykonana z softshellu. Materiał ten zatrzymuje deszcz i wiatr jednocześnie oddycha dużo lepiej niż starego typu kurtki membranowe. Koszulki bardzo często wykonane są z poliestru. Nie nasiąka on szybko wodą i nie traci koloru pod wpływem promieni słonecznych. Niezwykle istotny jest materiał z którego wykonane są skarpetki. Nawet najlepsze buty trekkingowe nie zapewnią odpowiedniego komfortu podczas długiego marszu, jeżeli nie będą skompletowane z dobrymi skarpetami. Na długie wycieczki poleca się zakładanie modeli wełnianych. Dlaczego warto wybierać produkty z wełny merinos? Jest to tkanina, która nie spowoduje otarć na skórze nawet podczas wymagającego marszu. Materiał ten jest przewiewny, a jednocześnie doskonale chroni przed zimnem.