Czerwona, odparzona skóra na pupie powoduje dyskomfort, ból i pieczenie, przez co niemowlę jest rozdrażnione i płaczliwe. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zakażenia bakteryjnego. Istnieją sposoby, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu odparzeń, a także złagodzić ból, gdy już się pojawią.
Czym są odparzenia pieluszkowe?
Odparzenia pieluszkowe mogą wystąpić u każdego dziecka, które nie korzysta jeszcze samodzielnie z toalety, choć najczęściej pojawiają się one u niemowląt. Mianem odparzenia pieluszkowego określa się stan zapalny występujący w okolicy pupy – zwykle na pośladkach oraz w pachwinach. Na odparzonej, czerwonej skórze pojawiają się obrzęki, z czasem również można zauważyć drobne krostki i grudki. Niegdyś uważano, że odparzenia pieluszkowe występują na skutek zbyt długich odstępów w zmianie pieluchy, dziś jednak wiadomo, że częstotliwość zakładania świeżych pampersów to tylko jeden z czynników ryzyka. Bardzo istotna jest także wrażliwość skóry, która jest kwestią indywidualną. Wiadomo, że odparzenia nieco częściej występują u dzieci z atopowym zapaleniem skóry, która jest skłonna do podrażnień. Ponadto enzymy, jakie wydzielane są z moczu oraz kału, również działają drażniąco na naskórek, nawet jeśli mają z nim krótkotrwały kontakt.
Odparzona skóra u niemowlaka – co robić?
Z odparzoną skórą na pupie niemowlaka można poradzić sobie w domowych warunkach, jednak należy działać szybko, tak aby nie doszło do zakażenia. Sucha, zrogowaciała skóra stanowi bowiem dobre siedlisko do rozwoju bakterii, zwłaszcza że środowisko jest dodatkowo wilgotne. Rodzice, którzy zauważą u swojego dziecka nawet delikatne odparzenia pieluszkowe, powinni sięgnąć po krem Sudocrem. Działa on kojąco, nie podrażniając zdrowych okolic skóry. Sudocrem można stosować u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Kosmetyki można też stosować profilaktycznie, jeśli dziecko ma tendencję do odparzania skóry. Bardzo ważne jest także jej wietrzenie – warto pozostawić maluszka przez kilka minut bez pieluszki, oczywiście dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Podczas kąpieli należy używać delikatnych środków myjących, a zaczerwienione obszary skóry osuszać ręcznikiem papierowym, unikając pocierania. Zmiany powinny zniknąć po około 2-3 dniach, jednak najczęściej już po kilku godzinach można zauważyć pewną poprawę. Właściwe postępowanie ma na celu nie tylko przywrócenie prawidłowego stanu naskórka, lecz przede wszystkim przyniesienie maluszkowi ulgi.
Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?
Najlepszym sposobem na odparzenia pieluszkowe jest częsta zmiana pieluchy – powinna mieć miejsce nawet co 2-3 godziny. Nie należy czekać, aż pieluszka napęcznieje, gdyż zbyt długi kontakt skóry z moczem czy kałem nasila niepożądane reakcje skórne. Przy każdej wymianie pieluchy pupę dziecka trzeba dokładnie przemyć, najlepiej przegotowaną wodą z delikatnym środkiem myjącym lub mydłem. Jeśli sięgamy po chusteczki jednorazowe, warto wybierać takie, które mają jak największą zawartość wody. Przeciwdziałanie odparzeniom pieluszkowym opiera się także na regularnym wietrzeniu pupy – dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie dziecka bez pieluszki przynajmniej na kilkanaście minut każdego dnia.
Odparzenia pieluszkowe – kiedy do lekarza?
Odparzenia pieluszkowe najczęściej nie wymagają interwencji pediatry. Jeśli jednak u niemowlęcia pojawi się podwyższona temperatura ciała, a zmiany ulegną zaognieniu, dziecko powinien zobaczyć lekarz. Być może doszło do zakażenia bakteryjnego, które wymaga włączenia odpowiedniego leczenia. Wizyta u lekarza będzie konieczna także w przypadku, gdy zmiany skórne, pomimo stosowania odpowiednich kosmetyków i regularnego wietrzenia pupy, nie znikną po około 3 dniach. Jeśli dodatkowo dziecko jest drażliwe i płaczliwe, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.
Odparzenia a wybór odpowiedniej pieluszki
Powstawaniu odparzeń mogą być winne także źle dobrane pieluszki. Jeśli wykonane są z materiału bądź zawierają dodatek substancji, na którą uczulone jest dziecko, to pomimo stosowania wszelkich zasad higieny, odparzenia wciąż będą nawracać. Jest to typowa reakcja alergiczna o charakterze kontaktowym. Niestety, nie ma recepty na dobór odpowiedniej pieluszki – rodzice powinni uważnie obserwować swoje dziecko, sprawdzając stan pupy przy każdej zmianie pampersa. Czasami dobrym rozwiązaniem okazują się pieluchy wielorazowe, które wykonane są z naturalnych, przyjaznych skórze materiałów. Niemniej jednak ich użytkowanie może być nieco problematyczne, głównie ze względu na konieczność częstego prania.