Obrączki ślubne to symbol połączenia dwóch osób węzłem małżeńskim i przysięgą pozostania w związku na dobre i na złe. Wybierając obrączki ślubne, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, warto też poznać aktualną ofertę. Pozwoli to wybrać obrączki idealnie dopasowane tak pod względem rozmiaru, jak i stylu. Podpowiadamy, jak dobrać właściwy rozmiar obrączek i jakie detale warto wziąć pod uwagę przy zakupie.
Obrączki ślubne – jakie wybrać?
Najbardziej popularne i najczęściej kupowane są obrączki ślubne wykonane ze złota. Złoto to metal szlachetny i wyjątkowo trwały. Stanowi symbol trwałego związku i dlatego chętnie wybierane przez nowożeńców obrączki ślubne są właśnie ze złota. Złoto jest też symbolem dostatku i bogactwa, jak również wierności, a to także wartości ważne dla osób wstępujących w związek małżeński.
Kupując obrączki ślubne ze złota, zwróćmy uwagę na próbę tego metalu. Im wyższy numer próby, tym bardziej trwały rodzaj złota. Tańsze obrączki mają niższe numery próby, te o najwyższych próbach będą zdecydowanie droższe. Obrączki ślubne mogą być wykonane ze złota żółtego lub czerwonego o próbie 333 lub 585. Trwalsze i zarazem twardsze będą obrączki ze złota białego palladowego i niklowego o próbie 500. Wszystkie komplety obrączek ślubnych wykonanych ze złota charakteryzują się jednak trwałością i nie są podatne na zarysowania. Te o najwyższych numerach próby będą po prostu jeszcze bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia.
Obrączki ślubne ze złota mogą być tradycyjne, jednokolorowe lub łączyć dwa kolory złota. Zazwyczaj łączone jest złoto białe z tym o klasycznym żółtym kolorze. Obrączki w jednym kolorze nadal wybierane są najczęściej, ale młode pary coraz chętniej decydują się także na te w dwóch kolorach. Takie oryginalne obrączki wykonane ze złota w dwóch odcieniach nie tylko przyciągają wzrok, ale także symbolizują połączenie dwóch elementów, tak jak małżeństwo jest połączeniem dwóch odrębnych osób.
Do wyboru mamy też obrączki ślubne gładkie i grawerowane. Obecnie coraz więcej nowożeńców decyduje się na wygrawerowanie na obrączkach daty ślubu oraz swoich imion.
Kolejna kwestia to grubość obrączek. Te najcieńsze będą tańsze niż grube obrączki ślubne, choć cena zależeć będzie także oczywiście od próby złota, z którego zostały zrobione.
Obrączki ślubne – jak dopasować odpowiedni rozmiar?
Idealnie dobrana obrączka ślubna powinna przechodzić z lekkim oporem przez najszerszą kostkę palca i pozostawiać nieco luzu przy jego nasadzie. To gwarantuje, że obrączka nie zsunie się na przykład podczas mycia rąk i że nie będzie sprawiać dyskomfortu podczas noszenia. Pamiętajmy, że np. podczas upalnych dni palce mogą nieco puchnąć, dlatego obrączka nie może być zbyt ciasna.
Najlepiej by małżonkowie przymierzyli obrączki ślubne przed zakupem i dobrali je odpowiednio do rozmiaru swoich palców. Jeśli wybrany obrączki nie pasują rozmiarem, można je zmniejszyć. Natomiast zwiększenie zbyt małych obrączek raczej nie w
lkość obrączek dwukolorowych.