Jednym z elementów kończyny dolnej jest podudzie i znajduje się ono pomiędzy stawem skokowym a stawem kolanowym. Natomiast kościec to kość strzałki i kość piszczelowa, która jest mocniej zbudowana i jest słupem oporowym, który nosi ciężar całego ciała i łączy się z kością udową. Strzałka jest cieńsza, nie uczestniczy w budowie stawu kolanowego. Jeżeli dojdzie do urazu podudzia z powodu przeciążenia, zapalenia ścięgna, złamania, zespołu powięziowego, konieczna jest rehabilitacja podudzia. Różnym zabiegom fizjoterapeutycznym można poddać się w centrum rehabilitacji, gdzie masaże, ćwiczenia są wykonywane przez profesjonalistów.
Z czym wiąże się rehabilitacja podudzia?
Rehabilitacja podudzia składa się z wielu różnych technik, ich wybór jest uzależniony od prowadzonej przez daną osobę aktywności fizycznej (sportowiec lub amator) i odczuwanych dolegliwości. Najcięższym urazem jest złamanie kości podudzia, które uniemożliwia normalną sprawność fizyczną. Rehabilitant może zalecić zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, aby przyspieszyć zrost kości i osiągnąć działanie regenerujące. Wskazany jest także masaż tkanek głębokich w obrębie stawu skokowego, który zapewnia ograniczenie wzmożonego napięcia. Ponadto masaż wykonywany przez fizjoterapeutę spowoduje poprawienie odżywiania tkanek podudzia oraz ich ukrwienie.
Celem rehabilitacji w przypadku złamania podudzia jest wspomaganie odżywiania tkanek w tym rejonie oraz ich skuteczniejsze ukrwienie. Przeciwdziała to powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, zmniejsza stan zapalny i obrzęk a także pozwala uzyskać prawidłową ruchomość stawów. Terapia manualna obejmuje działania, których zadaniem jest odblokowanie stawu, ma ona zastosowania w przypadku dłuższego unieruchomienia. Wybór najlepszej techniki rehabilitacji podudzia powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, usprawnienie ruchomości i zniwelowanie procesu zapalnego.
Skuteczne metody rehabilitacji podudzia
Oklejanie stawu elastycznymi plastrami (kinesiotaping) jest często stosowane w rehabilitacji podudzia, ponieważ pozwala uzyskać działanie odciążające i stabilizujące. Jest ono wskazane, głównie w czasie podejmowania pierwszej aktywności fizycznej po przebytym urazie podudzia, ograniczając ryzyko kontuzji. Rehabilitacja podudzia z wykorzystaniem tej techniki jest dużym wsparciem w przypadku naderwania mięśni oraz przy urazach stawów.
Fizjoterapeuta wybierając odpowiednią metodę rehabilitacji może spowodować ograniczenie bólu i przywrócić utraconą sprawność fizyczną. Ponadto zaproponuje techniki i wskaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia nastawione na mięśnie podudzia, bez zbyt dużego obciążania ścięgna Achillesa, co zapobiegnie powstawaniu urazu. W przypadku tego ścięgna doskonale sprawdza się rehabilitacja falą uderzeniową, która wykorzystuje impulsy mechaniczne podawane przez głowicą. Jaki jest tego efekt? Następuje poprawienie trofiki i stanu ścięgien, ich ukrwienia a także dochodzi do rozbicia zwapnienia. Celem rehabilitacji podudzia w sytuacji uszkodzenia ścięgna Achillesa jest zminimalizowanie odczuwanie bólu i odzyskanie prawidłowej elastyczności i napięcia.
Inne techniki rehabilitacji podudzia
Zespół przedziałów powięziowych podudzi powstaje przez zbyt duży ucisk mięśni łydki w czasie wykonywania wyczerpujących ćwiczeń. Najczęściej taka dolegliwość dotyka sportowców. Fizjoterapeuta wykonuje masaż sportowy, podczas którego naciska punkty spustowe mięśniowo powięziowe, co sprzyja ich relaksacji po wysiłku fizycznym. Doskonałą formą rehabilitacji podudzi jest także masaż mięśniowo-powięziowy, którego zadaniem jest mobilizacja i uelastycznienie powięzi w obszarach zmniejszonej ruchomości w obrębie tej tkanki.