Jaką rolę w organizmie pełnią eozynocyty?

Eozynocyty są typem białym krwinek, które tworzą tak zwane granulocyty kwasochłonne. Uczestniczą one w immunologicznej odpowiedzi organizmy oraz także chronią go przed zakażeniem się pasożytami oraz także występowaniem reakcji alergicznych. Aktywowane są one w przypadku wystąpienia co po niektórych alergicznych chorób czy też infekcji.

Poznajmy rolę eozynocytów

Eozynocyty są białymi krwinkami kwasochłonnymi, których bezpośrednim zadaniem jest udział w immunologicznej odpowiedzi naszego organizmu. Są one produkowane w naszym szpiku kostnym, a kiedy udaje im się osiągnąć dojrzałość, to się przedostają do krwiobiegu oraz trafiają razem do tkanek.

Białe krwinki pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie ludzkim. Dzielimy je na neutrofile, eozynocyty, monocyty, bazofile czy też limfocyty B oraz T. Eozynocyty pomagają nam także zwalczać drobnoustroje różnego rodzaju, odgrywają także sporą rolę w przypadku chorób alergicznych oraz także chorób pasożytniczych. Do aktywacji tychże komórek dochodzi w samym przebiegu alergicznych reakcji oraz także pasożytniczych zakażeń. Wykazują one żerne właściwości, a także samą zdolność do unicestwiania bakterii, grzybów oraz pasożytów niebezpiecznych. Są odpowiedzialne także za wydzielania aktywujących substancji limfocyty oraz tuczne komórki.

Jaki w krwi obwodowej jest poziom prawidłowy EO?

Jeśli chodzi o wartość prawidłową EO (eozynocytów) w obwodowej krwi wynosi 35-350 w 1 mm3. Udział procentowy eozynocytów jako samego składnika leukocytów wynosi między 1 a 5 procent. Stanowią one dokładnie czwarty pod względem wielkości składnik wszystkich leukocytów w organizmie człowieka.

Według badań poziom najniższy eozynofilii w naszej krwi występuje z samego rana. Z kolei największy pod koniec dnia, a więc wieczorem. W przypadku kobiet, w trakcie okresu poziom tej jest znacznie wyższy. Z kolei przed owulacją jest najmniejszy.

Jak widzimy różnice w ciągu dnia są spore. Musimy jednak wiedzieć, że samodzielnie badania EO nie zrobimy. Ich ilość można zbadać wykonując badanie krwi. W każdym laboratorium wykonamy takie badanie. Jeśli mamy skierowanie od lekarza rodzinnego badanie wykonać możemy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy takowego skierowania nie posiadamy, to możemy zapłacić sobie badanie prywatnie. Nie jest to jednak wysoka kwota, zatem nie musimy się tego obawiać.

Z wynikiem należy udać się do lekarza, który dokładnie przeanalizuje otrzymany wynik i zaleci nam leczenie. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas powinien regularnie się badać, a już szczególnie gdy jesteśmy w średnim wieku.