Jakie zabawki wybrać dla 2latka?

Wybór odpowiednich zabawek, które pozytywnie wpłyną na rozwój malucha, pobudzając jego wyobraźnię, funkcje poznawcze, a także kreatywność, jest niezwykle istotny. Na każdym etapie rozwoju malucha nieco inne rozwiązania będą wzbudzały w dziecku ciekawość i chęć zabawy. Z tego powodu dobór zabawek, a także ich forma, powinny zmieniać się wraz ze wzrostem malucha. W przypadku dzieci, które umieją już chodzić, huśtać się i powoli nabierają pełnej samodzielności ruchowej, czyli dwulatków będących w momencie najintensywniejszego rozwoju motoryki, warto postawić na pewne produkty, które nie tylko zaciekawią maluchy, ale również wpłyną na ich rozwój. Jakie zabawki wybrać dla dwulatka? Podpowiadamy.

Zabawki sensoryczne dla dwulatka 

Szukając zabawek dla dwulatka, bez wątpienia warto postawić na wersje sensoryczne. Zostały one stworzone głównie po to, by wspomagały rozwój zmysłów małych dzieci. Warto więc najpierw zastanowić się, na którym zmyśle chcemy się skupić. U dwulatka szczególnie istotny jest zmysł dotyku. Jednak większość obecnie dostępnych na rynku zabawek w naturalny sposób pobudza nie tylko dotyk, ale także wzrok i słuch. Może wpływać pozytywnie również na koordynację malucha. Sensoryczne zabawki dla dzieci to na przykład specjalne piłeczki, które z jednej strony stymulują zmysł dotyku, z drugiej z kolei uczą dziecko poprzez zabawę nowych kształtów. Mogą służyć również do masażu. 

Takie produkty są projektowane z myślą o tym, aby pobudzać receptory czuciowe dziecka. Mogą jednak również rozluźnić mięśnie malucha czy pobudzać krążenie, a nawet przyspieszyć zasypianie. Wśród zabawek sensorycznych idealnych dla dwulatka można wymienić puzzle dźwiękowe, a także kostki sensoryczne. Te pierwsze uczą malucha logicznego myślenia i umiejętności dopasowywania poszczególnych kształtów do siebie w taki sposób, aby utworzyć pokazany na opakowaniu obrazek. Kostki sensoryczne zaś świetnie sprawdzają się jako zabawka do kąpieli dla maluchów, które nie lubią przebywać w wannie. 

Jakie maskotki wybrać dla dwulatka?

Dzieci po 24. miesiącu życia wciąż chętnie sięgają po maskotki. Kupując im takie produkty, możemy postawić zarówno na standardowe wersje, których będą używały jako przytulanek lub na te wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak wydawanie dźwięków. Dziewczynki w tym wieku chętnie bawią się również lalkami. Takie zabawki mogą występować w tradycyjnej wersji lub interaktywnej. Do wyboru mamy nie tylko szmaciane modele wykonane z miękkich materiałów, ale również lalki noworodki dostępne zarówno w klasycznej wersji, jak i zasilanej bateriami, które wydają z siebie dźwięki przypominające płacz, wołanie mamy lub śmiech.

Drewniane zabawki dla dzieci w wieku dwóch lat

Dużym zainteresowaniem od pewnego czasu cieszą się ponownie drewniane zabawki ze względu na to, że drewno jest materiałem naturalnym, ciepłym i bezpiecznym w użytkowaniu, jeżeli jest odpowiednio zabezpieczony i zeszlifowany. Po takie produkty coraz chętniej sięgają młodzi rodzice nie tylko w Polsce, ale również w innych regionach świata. Wśród drewnianych zabawek dla dzieci w wieku dwóch lat, warto wymienić różnego rodzaju puzzle, które pobudzają wyobraźnię dziecka i wpływają pozytywnie na rozwój jego umiejętności motorycznych.

Dużą popularnością cieszą się również zabawki do odgrywania ról, a więc różnego rodzaju zastawy kuchenne wykonane z drewna wyposażone na przykład w deski do krojenia czy drewniany serwis do herbaty. Dla chłopców z kolei propozycją drewnianych zabawek może być mini zestaw majsterkowicza, a także drewniany stolik muzyczny z wieloma instrumentami muzycznymi umieszczonymi na jednym blacie.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla dwulatka?

Rodzice lub opiekunowie, którzy zastanawiają się, jakie zabawki wybrać dla dwulatka, powinni zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność takich produktów, ale również na materiał, z którego są wykonane. Przede wszystkim tego typu przedmioty powinniśmy zawsze kupować w sprawdzonych sklepach i muszą one pochodzić od rzetelnych producentów i dostawców, aby mieć pewność, że są one wolne od substancji toksycznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie maleństwa. Z tego powodu plastikowe modele powinny być wolne od BPA i innych szkodliwych związków, podobnie jak gumowe wersje.