Moda lata 30 – przybliżmy ją sobie nieco

Interesuje Cię moda lata 30? Na pewno kochasz surrealizm, damskie garnitury oraz zjawiskowe i wieczorowe suknie. Styl tejże epoki właściwie to gra kontrastów oraz także morze inspiracji współczesnych.

Nieco zapomniana dekada

Moda lata 30 jest zdecydowanie jedną z zapomnianych najbardziej dekad w historii mody. W przeciwieństwie do stylu lat dwudziestych, o elementach ubioru wiemy niestety niezbyt wiele. Dlaczego tak jest? W dużej mierze z uwagi na to, ze moda to to moda czasów niestety niedoboru. Kryzys gospodarczy z roku 1929 odbił się bardzo szerokim echem na całym świecie. Między innymi kobiety w większości nosiły się skromnie oraz sięgały coraz częściej niestety po sztuczne tkaniny. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się nylonowe rajstopy. Stały się one bardzo szybko pewnego rodzaju symbolem.

W Stanach Zjednoczonych powstawały już pierwsze firmy, które produkowały ubiory już gotowe do noszenia, które nawet można było zamówić przez telefon. W stylu lat trzydziestych przede wszystkim królowały wygoda ubrań oraz także funkcjonalność. Kobiety aktywne zawodowo potrzebowały praktycznych strojów, ale jednocześnie także eleganckich. Projektanci niejako wychodząc naprzeciwko potrzebom kobiet, lansowali proste garsonki, eleganckie swetry, jak i także żakiety.

Elementy najbardziej charakterystyczne

Na pewno jeśli mielibyśmy wypowiedzieć kilka słów, które określiłyby tamtą epokę, to byłby to minimalizm, prostota oraz do tego funkcjonalność. Jednak czy do końca tak jest? Mogliśmy przecież oglądać także zjawiskowego oraz kobiece suknie wprost ze złotej ery Hollywood. Zaś z drugiej strony widniały typowo ubrania męskie noszone z niepowtarzalną gracją oraz pewnością siebie.

Najbardziej charakterystyczne z tamtej epoki są: rozszerzane na sole spódnice, żakiety, garsonki, sukienki z lat trzydziestych, bluzki z kołnierzykiem, koronki, dzianiny, pióra oraz perły, futra, apaszki, futrzane etole, fraki, cylindry czy też damskie garnitury.

Sukienki z lat trzydziestych i wiecznie modne fasony

Ubrania męskie w wydaniu damskich podbijały świat mody już w dwudziestych latach. Pamiętamy na pewno fryzury krótkie na boba, jak i także stroje flapperek minimalistyczne. Jak widać kolejna dekada pod względem noszenia przez kobiety strojów męskich stała się o wiele bardziej postępowa. Jednak nie oznacza to wcale rezygnacji z sukienek i zaczęły ją produkować na skalę masową. Gdy przyglądamy się nieco bliżej sukienkom najmodniejszym z lat trzydziestych, to nie tylko możemy zauważyć powrót fasonów, które podkreślają sylwetkę kobiecą, ale również fakt, że kroje te do dnia dzisiejszego są w trendach obecnie. Nie chodzi tylko o modę wieczorową, ale także o modę ślubną.