Moda lat 80 tych w Polsce

Moda lat 80 tych w Polsce. Oglądając zdjęcia z tamtej epoki, często myślimy sobie „ale kicz”! Trzeba jednak przyznać, że estetyka tamtych lat miała w sobie „to coś”. Zresztą, projektanci mody do dziś czerpią inspiracje z tamtych czasów. Jaka była moda lat 80.? Co się wtedy nosiło? Kogo podziwiano i kto inspirował?

Moda lat 80.

W latach 80. kobiety sukcesu nosiły jednolite kostiumy, w których marynarka miała poduszki w ramionach, a spódnice były obcisłe. W ten sposób ówczesna moda formowała sylwetkę w kształt odwróconego trójkąta. Z kolei dziewczyny z sąsiedztwa nosiły legginsy, które zestawiały z obszernymi swetrami, tunikami lub body. Całość dopełniały kolorową, plastikową biżuterią.

Moda lat 80. mocno inspirowała się strojami do aerobiku — sportowe stroje sprawiały wrażenie, jak gdyby ich właścicielki dopiero co opuściły klub fitness.

Moda lat 80. – ikony stylu

Ikoną stylu lat 80. była zdecydowanie Madonna, która zapoczątkowała modę na ostry, rockowy styl. Dziewczyny dzięki niej zaczęły nosić skórzane ramoneski, gorsety i biżuterię z motywem krzyża.

Lata 80 to również rozkwit kariery Annie Lennox. Jej ostry wizerunek zyskał wiele zwolenniczek i szybko stał się nieodłączną częścią tego, co dziś nazywany modą lat 80.

Moda lat 80. inspirowała się również serialami telewizyjnymi. Najwięcej fanów zyskały perypetie rodziny Carringtonów, a luksusowe, pełne przepychu stroje z Dynastii były kwintesencją ówczesnego stylu.

Moda lat 80 tych w Polsce

Moda lat 80 tych w Polsce miała mocno pod górkę ponieważ w tamtym okresie sklepowe półki świeciły pustkami. Polki musiały sobie radzić w inny sposób — dziergały na drutach i szydełku, szyły i przerabiały ubrania.

Ponieważ w naszym kraju nie było szerokiego dostępu do czasopism modowych i telewizji, na polskich ulicach trendy widoczne były z lekkim opóźnieniem. Problemem był również niedostatek materiałów do szycia. Dlatego często sięgano po znoszone już ubrania i je przerabiano, a nawet farbowano. Choć trudności było wiele, Polki nie poddawały się i trzeba przyznać, że nie brakowało im wyobraźni.

W dzisiejszej modzie nie brakuje elementów z lat 80. Skórzane kurtki, ćwieki, marmurkowe dżinsy… -Moda lat 80. pewnie już zawsze, w większym lub mniejszym stopniu, będzie obecna w naszych szafach.