Czy kosmetyki naturalne to wyłącznie moda?

Wszystko, co naturalne i ekologiczne jest obecnie na fali. Większość produktów służących zdrowi i urodzie reklamowana jest jako naturalne. Niestety, najczęściej jest to nie do końca uczciwe działanie zwiększające sprzedaż. Nie istnieją regulacje prawne, które w jasny sposób definiują pojęcie kosmetyków naturalnych. Dlatego każdy produkt, który zawiera chociaż jeden składnik pochodzenie roślinnego reklamowany jest jako naturalny.

Jak rozpoznać kosmetyki naturalne?

W przypadku kosmetyków odróżnienie tych naturalnych od naturalnych tylko z nazwy nie jest aż takie trudne. Zgodnie z przepisami na opakowaniu lub ulotce kosmetyku dopuszczonego do sprzedaży musi znajdować się jego skład. Nazwy substancji chemicznych podaje się w języku angielskim a naturalnych po łacinie. Dlatego nawet nie znając języków obcych łatwo zorientować się czy kosmetyk naprawdę zasługuje na miano naturalnego.

Czy kosmetyki naturalne są dużo droższe?

Wybór kosmetyków to ważna sprawa. Mają służyć nie tylko chwilowemu poprawieniu wyglądu, ale przede wszystkim utrzymaniu skóry i włosów w zdrowiu i doskonałej kondycji. Najtańsze kosmetyki z hipermarketu z pewnością nie są tutaj najlepszym wyjściem. Na uwagą zasługuje oferta firmy Orientana. Bazuje ona na własnych badaniach i recepturach zainspirowanych medycyną Dalekiego Wschodu. Powstały one w zgodzie z zasadami ajurwedy, które głoszą między innymi, że wszystko co stosuje się zewnętrznie, na skórę powinno również nadawać się do spożycia. Około 100 kosmetyków z oferty orientana.pl zawiera wyłącznie naturalne składniki znane dotychczas raczej z przepisów na egzotyczne przysmaki niż z półek drogerii. Do takich należą między innymi przyprawy takie jak kurkuma, rozmaryn, pieprz, trawa cytrynowa i owoce – czereśnia japońska, mango i papaja. Artykuły na blogu orientana.pl uświadamiają jak ważne do zdrowie jest zrezygnowania z syntetycznych składników w kosmetykach.

Czy każdy może stosować kosmetyki naturalne?

Z pewnością są bardziej przyjazne zdrowiu niż te, zawierające chemiczne komponenty. Jeżeli nie występuje alergia na któryś ze składników kosmetyki naturalne może stosować każdy, bez względu na wiek, płeć i indywidualne właściwości skóry. Kosmetyki naturalne w większości nadają się także dla wegetarian i wegan. Niektóre zawierają składniki pozyskiwane od zwierząt bez ich szkody – takie jak miód czy śluz ślimaka, są też w 100% wegańskie skomponowane wyłącznie ze składników roślinnych i mineralnych. Kosmetyki naturalne najlepiej działają jeśli stosowane są systematycznie przez dłuższy czas. Nie gwarantują błyskawicznych efektów, za to doskonale pomagają utrzymać zdrowy i młody wygląd.