Kilka niezawodnych rzeczy w przydatnych po porodzie

Kiedy jesteś w ciąży, skupiasz się na tym, co będzie najlepsze dla twojego dziecka. Kompletujesz wyprawkę, czytasz książki o macierzyństwie, urządzasz pokój dziecka, często zapominając o sobie. A od komfortu i dobrego samopoczucia mamy zależy to, jak będą wyglądać pierwsze tygodnie po porodzie. Jak przygotować się do połogu?

Podpaski poporodowe i bielizna menstruacyjna

Różnią się od zwykłych podpasek chłonnością i wielkością. Dodatkowo są pozbawione substancji zapachowych i drażniących, tak aby chronić wrażliwą skórę krocza. Przydadzą się one na pierwsze dni po porodzie. Warto zaznaczyć, że w tym czasie nie zaleca się stosowania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Nowością na rynku jest bielizna menstruacyjna z wszytymi wkładkami, która jest wielorazowa. Zmniejsza ona ilość produkowanych odpadów i świetnie sprawdzi się przy mniej obfitym krwawieniu. U niektórych mam przydatna może się również okazać poduszka do siadania w kształcie opony. Jest ona wypełniona tworzywem dopasowującym się do ciała, dzięki czemu chroni obolałe miejsca.

Wkładki laktacyjne, bielizna dla kobiet karmiących i laktator

Odpowiedni biustonosz do karmienia pozwala na szybki dostęp dziecka do piersi, co zdecydowanie ułatwia życie młodej mamie. Dodatkowo posiada on szerokie ramiączka i jest wykonany z mniej rozciągliwego materiału, tak aby skutecznie podtrzymywać obciążone pokarmem piersi. Oprócz biustonosza niezbędne są wkładki laktacyjne, które ograniczą możliwość pojawiania się mokrych plam na ubraniu. W razie nawału pokarmu lub wyjścia z domu bez dziecka niezbędny może okazać się laktator, który pozwoli odciągnąć mleko w razie takiej potrzeby. Warto zaopatrzyć się również w koszule nocne i inne ubrania ułatwiające dostęp do piersi tak, aby karmienie było swobodne i nie wiązało się ze zdejmowaniem zbyt wielu warstw.

Kosmetyki

Nie zapominaj o sobie. Dbaj o nawilżenie skóry, która odwdzięczy się lepszą regeneracją po porodzie. Wybieraj kosmetyki bez substancji zapachowych, które mogłyby powodować alergię i drażnić dziecko. Dla maluszka przyda się maść na odparzenia u niemowląt Bepanthen Baby, która zadba o okolicę pieluszkową, zabezpieczając ją przed pieluszkowym zapaleniem skóry. Maść może być również stosowana na drobne otarcia naskórka i podrażnienia nie tylko u niemowląt. Dzięki lekkiej konsystencji pozwala skórze oddychać oraz wspomaga jej regenerację. Nie zapominaj o nawilżeniu od środka. Przyjmowanie dużej ilości wody wspomaga laktacje. Zaleca się wypijanie przynajmniej 2 litrów wody.

Połóg jest trudnym okresem, w którego trakcie przyzwyczajamy się do nowej rzeczywistości. Nie ułatwiają tego szalejące hormony i nieprzespane noce. Nie wstydź się prosić w tym czasie o pomoc, nawet w tych najprostszych czynnościach, jak gotowanie czy sprzątanie. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta – udaj się do specjalisty. Być może cierpisz na depresję poporodową, która coraz częściej jest wykrywana u młodych mam.