Dlaczego warto sprezentować dzieciom akwarium?

Rodzice zwykle starają się zagwarantować swoim pociechom wszystko to, co najlepsze. Jednocześnie zdarza się tak, że maluchy proszą rodziców o pupila, co do którego nie są oni przekonani. Posiadanie psa czy kota wiąże się ze stałym zbieraniem sierści oraz pielęgnacją zwierzaka, a jak wiadomo, dzieci nie zawsze będą chętne się tym zająć. Jednak akwarium może stanowić świetną alternatywę dla maluchów. Dlaczego warto więc im taki zbiornik wodny sprezentować?

Akwarium dla maluchów i jego wartość edukacyjna

Każdy rodzic doskonale wie, że w momencie kiedy dziecko dostanie upragnionego pupila, to jednak sprytnie wymiga się od odpowiedzialności pielęgnacji i dbania o swojego zwierzaka. Jednak w przypadku akwarium sytuacja prezentuje się całkowicie inaczej. Zarówno rybki jak i rośliny akwariowe są wyjątkowo delikatne i czułe, a to z kolei oznacza, że maluch będzie musiał poświęcić czas na ich pielęgnację, jeśli chce, by jego podwodne życie dalej się rozwijało. Dodatkowo rodzice będą musieli nauczyć dziecko jak funkcjonuje zestaw CO2 i jaka dawka powinna być dozowana do zbiornika. Maluchy będą musiały pilnować tego we własnym zakresie. Wobec tego, śmiało można powiedzieć, że akwarium nauczy dzieci przede wszystkim odpowiedzialności i skrupulatności. Dziecko bowiem uświadomi sobie, że jedynie regularna pielęgnacja roślin i ryb pomoże im utrzymać ich zbiornik „przy życiu”. Będzie to więc jedna, z cenniejszych lekcji w życiu maluchów.

Akwarium sposobem na rozładowanie negatywnych emocji u dziecka

Dzieci to prawdziwy „zlepek” emocji, które często nie potrafią znaleźć odpowiedniego ujścia. Jeśli więc rodzice doświadczają nadpobudliwości i agresji ze strony pociechy, wówczas akwarium okaże się dla dziecka najlepszą terapią. Rośliny akwariowe oraz pływające między nimi rybki wprawią każdego w dobry nastrój. Dodatkowo filtry do akwarium będą delikatnie wprawiać wodę w zbiorniku w ruch, a jej obserwacja pomoże dziecku się wyciszyć. Obserwowanie podwodnego życia będzie więc miało wyjątkowo kojące działanie na psychikę malca.

Rybki są idealnym rozwiązaniem dla alergików

Jeśli nasze dziecko boryka się z różnymi alergiami, wówczas posiadanie w domu „futrzanego” pupila jest całkowicie niemożliwe. Jednak akwarium w którym znajdą się malownicze rośliny akwariowe oraz rybki będzie alternatywnym rozwiązaniem. Nie trzeba chyba przypominać, że rybki nie uczulają, a opieka nad nimi jest tak samo wymagająca. Wobec tego, sprezentowanie małemu alergikowi akwarium wydaje się być jednym z lepszych pomysłów.