Jak zadbać o swój stan psychiczny w trakcie pandemii?

Okres pandemii to dla wielu z nas życie w ciągłym strachu. Nerwowo kontrolujemy informacje podawane przez media o dziennej liczbie zakażeń, unikamy kontaktu z innymi ludźmi w trakcie robienia zakupów w sklepie, wzdrygamy się gdy usłyszymy, że ktoś w naszym towarzystwie kaszle czy kicha. Ta ciągła niepewność nie prowadzi do niczego dobrego – nadmiar emocji niszczy samopoczucie, a wręcz może doprowadzić do depresji. Jak sobie z tym poradzić? W jaki sposób zadbać o zdrowie psychiczne w trakcie pandemii koronawirusa?

Skup się na sobie – zacznij od umysłu…

Setki myśli, które przechodzą przez naszą głowę w trakcie pandemii, zazwyczaj nie wróżą niczego dobrego. Co się stanie, gdy zarażą się moi bliscy? Czy nie stracę pracy? Jak to jeszcze długo potrwa? Czy moje małżeństwo się nie rozpadnie? Wielu z nas codziennie mierzy się z takimi pytaniami. Myśli te, choć są zupełnie naturalne, przeradzają się w zamartwianie się. Co można z tym zrobić?

  1. zaakceptuj rzeczywistość – łatwo mówić… Ale to pomaga! Musimy sobie wytłumaczyć, że pandemia jest faktem, a nasze myśli, złość i bunt nie zmienią niczego.
  2. spróbuj “zaakceptować” niepewność – naucz się tolerancji niepewności czytając naukowe opracowania dotyczące tego tematu, wystarczy poszukać.
  3. naucz się dystansować do myśli – jeśli dostrzeżesz np. myśl “moja rodzina zarazi się koronawirusem” użyj języka obserwacji “zauważyłem, że obawiam się o zarażenie mojej rodziny” – to działa!
  4. dyskutuj z myślami – szukaj dowodów za i przeciw wobec myśli i twórz odpowiedzi.

…a później na swoim ciele

Nie jest tajemnicą, że istnieje związek między odpornością fizyczną a emocjami. Dlatego zwróć szczególną uwagę na:

  1. odpoczynku,
  2. aktywności fizycznej,
  3. śnie,
  4. zdrowej diecie,
  5. rutynie,
  6. niesprawdzaniu objawów zakażenia.

Jedyny pewny sposób – wsparcie specjalisty

Psychoterapia indywidualna w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i innych miastach nie robi większego wrażenia, szczególnie w dobie pandemii. Cieszy również, że specjaliści od psychoterapii dostępni są także w mniejszych miejscowościach – pandemia i inne problemy obecne są przecież nie tylko w największych miastach kraju.

Pamiętajmy – jedynie specjalista jest w stanie zagwarantować dostęp do pewnych i skutecznych metod radzenia sobie ze stresem, depresją, relacjami, lękiem. Psychoterapia w Lublinie czy innym mieście pomoże odzyskać spokój i równowagę, a często nawet zmienić życie w najlepszy możliwy sposób. Co istotne, w dobie pandemii pomoc udzielana przez psychoterapeutów przyjmuje dwie formy: tradycyjną, stacjonarną w gabinecie oraz online, za pośrednictwem komunikatora pozwalającego na swobodną rozmowę. Obie są równie skuteczne i przynoszą zauważalne efekty.