Karnisze apartamentowe, które pokochasz

Karnisze apartamentowe to bardzo funkcjonalne rozwiązanie stworzone przede wszystkim z myślą o dużych oknach i przeszklonych ścianach. Umożliwiają przesuwanie zasłon i firan na całej długości karnisza, nawet jeśli będzie on miał kilka metrów. Zobacz, czym różnią się od klasycznych i kiedy warto je zamontować.

Karnisze apartamentowe – czym różnią się od zwykłych

Karnisze apartamentowe, wbrew nazwie, można montować nie tylko w apartamentach. Jednak ich nazwa nie jest całkiem przypadkowa, bo najczęściej to właśnie apartamenty mają szerokie, panoramiczne okna lub przeszklone ściany i potrzebny jest sposób na takie mocowanie zasłon, by można było odsłonić całe okno. Jest to możliwe ze względu na mocowanie wsporników karnisza od góry, tak by w żadnym miejscu nie blokować możliwości przesuwania żabek lub agrafek.

W karniszach apartamentowych szyna (stąd też inna ich nazwa to karnisze szynowe), po której przesuwają się żabki, zamontowana jest wewnątrz drążka. W tych modelach nie używa się klasycznych kółek. To ważna informacja, bo na karniszach apartamentowych nie można zawiesić zasłon na przelotkach.

W klasycznych karniszach drążek bardzo często jest okrągły w przekroju. W karniszach apartamentowych drążek jest prostokątny i raczej płaski. Sprawia to, że karnisz wydaje się wizualnie smukły i lekki, co dodatkowo podnosi jego walory estetyczne.

Kiedy warto wybrać karnisze apartamentowe

Karnisze apartamentowe sprawdzą się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, w których zachodzi konieczność takiej aranżacji okna, by nie było ono częściowo zasłonięte przez niedające się przesuwać zasłony. Nie znaczy to, że nie ma sensu montować karniszy apartamentowych w małych wnętrzach. Tu także znajdą one miejsce dla siebie. Ponieważ wsporniki są mocowane od góry, zasłonę można odsunąć praktycznie do samego końca karnisza. Będzie to miało znaczenie w niedużych wnętrzach, w których brakuje przestrzeni na zakończenie karnisza znajdujące się na zewnątrz mocowań.

Ponadto trzeba przyznać, że karnisze apartamentowe są bardzo estetyczne, więc można je wybrać po prostu wtedy, gdy nam się spodobają. Warunkiem jest dopasowanie do stylu pomieszczenia. Karnisze apartamentowe poleca się przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Raczej nie znajdą zastosowania w salonach vintage, retro czy rustykalnych, za to doskonale odnajdą się we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, minimalistycznych, klasycznych i mieszczańskich.

Ostatni sezon przyniósł we wnętrzach modę na szklane ściany działowe. Bardzo często towarzyszą im właśnie karnisze apartamentowe. Powieszone na nich zasłony umożliwiają szybką zmianę aranżacji i wizualne oddzielenie przestrzeni widocznej za szybą.

Jakie są rodzaje karniszy apartamentowych

Karnisze apartamentowe można mocować do ściany lub sufitu. To drugie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku przeszklonych ścian. To także dobry sposób na wizualne podwyższenie wnętrza i warto je zastosować wówczas, gdy między oknem a sufitem jest wysoki fragment ściany.

Karnisze apartamentowe dostępne w sklepie: https://www.karnix.pl/linia-aveno-szynowe.html występują w wersji pojedynczej i podwójnej. Częściej stosuje się karnisze podwójne, które umożliwiają udekorowanie okna jednocześnie firanami i zasłonami. Takie rozwiązanie gwarantuje spójność aranżacji.

Karnisze apartamentowe pojedyncze można zamontować tam, gdzie chcemy zrezygnować z firanek lub zasłonek. To też dobra opcja do wnętrz, w których firany lub zasłony będą towarzyszyły roletom.