Jak wybrać odpowiednie gumy do ćwiczeń?

Wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna jest konieczna do zachowania zdrowego stylu życia. W czasach, gdy dużą część dnia spędzamy w domu lub pracy, może być jednak trudno wpleść w plan dnia regularne wizyty na siłowni. Na szczęście efektywny i przyjemny trening z powodzeniem wykonywać można także w domu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak gumy do ćwiczeń. Jak się nimi posługiwać? Jak wybrać model gum do ćwiczeń, by zapewnić sobie efektywny i bezpieczny trening?

Czym są gumy do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń to podstawowe akcesorium, w które zaopatrują się osoby tworzące domową siłownię. Ich główną zaletą jest niezwykła uniwersalność – z ich pomocą wykonywać można najróżniejsze ćwiczenia i rozwijać wiele partii mięśni. Głównym zadaniem gum treningowych jest zwiększenie intensywności wykonywanej aktywności poprzez wprowadzenie dodatkowego oporu, co przekłada się na osiąganie szybszych i bardziej widocznych efektów.

Akcesoria te będą więc idealnym dodatkiem do ćwiczeń dla osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę i wzmocnić ciało. Gdzie ich szukać? Wytrzymałe i różnorodne gumy oporowe do ćwiczeń znajdziesz w ofercie Deep Breath, dostępnej na stronie https://deepbreath.pl/pl/c/Gumy-do-cwiczen/25.

Jak wybrać gumy do ćwiczeń?

Na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów gum do ćwiczeń, jednak nie wszystkie modele sprawdzą się w swojej roli równie dobrze. Ważna będzie więc umiejętność oceny, czy dany model rzeczywiście przysłuży się Twoim treningom i zapewni Ci bezpieczeństwo użytkowania. Na co należy zwrócić uwagę?

Materiał wykonania gumy treningowej – jakie ma znaczenie?

Do najpopularniejszych modeli gum treningowych należą egzemplarze lateksowe oraz materiałowe. Oba te tworzywa mają swoje wady i zalety. Dla przykładu, wśród zalet gum materiałowych wymienia się wysoki komfort użytkowania (są przyjemniejsze dla skóry) oraz specyficzny, mniejszy zakres oporu, świetnie sprawdzający się w przypadku osób początkujących. Gumy do ćwiczeń lateksowe to z kolei egzemplarze bardziej sprężyste, idealne dla bardziej wymagających ze względu na większy opór.

Jaki rodzaj gumy do ćwiczeń wybrać?

Wśród popularnych typów tych akcesoriów wyróżniamy na przykład mini band (gumy w formie niewielkiej pętli), hip band (podobne do gum mini band, dedykowane treningowi dolnych partii ciała) oraz power band (nieco dłuższe, świetnie sprawdzające się w przypadku treningu górnych partii mięśni). W aktywnościach takich jak pilates, ćwiczenia rozciągające czy rehabilitacyjne, stosuje się taśmy treningowe – długie i o niższym oporze.

Jakie znaczenie ma opór danego modelu gumy do ćwiczeń?

Od tego, jaki opór generuje dany egzemplarz, zależeć będzie trudność oraz efektywność ćwiczeń. Na gumy o niskim oporze mogą zdecydować się osoby początkujące lub takie, które ceniące sobie lekkość i przyjemność ćwiczeń. Modele o wysokim oporze dedykowane są doświadczonym użytkownikom oraz osobom wytrenowanym, dla których niższe wartości przestały już być wystarczające.