Endometrioza objawy psychiczne – wszystko co musimy o nich wiedzieć

A midsection of fit woman's belly over white background

Endometrioza to choroba, która jest spowodowana rozrostem nieprawidłowym śluzówki poza samą jamą macicy. Etiologia tegoż schorzenia nie została jeszcze wyjaśniona, pomimo że z chorobą się boryka jakieś piętnaście procent kobiet na całym świecie. Endometrioza objawy psychiczne odgrywają tutaj niezmiernie ważną rolę.

Najważniejsze informacje

Tak naprawdę to endometrioza jest chorobą płciowych narządów o etiologii nieznanej. Jej przyczyną jest bezpośrednio wzrost endometrium poza samą jamą macicy, który powstaje bezpośrednio pod wpływem hormonalnych zmian oraz także zmian autoimmunologicznych w naszym organizmie. Jest to tylko przypuszczenie, ponieważ informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone oficjalnie.

Dla kobiety, której endometrium funkcjonuje prawidłowo jest niezmiernie ważne, ponieważ jego rola to nie tylko przyjęcie zarodka w macicy, ale także się złuszczyć przed miesiączką. Jest to równoznaczne z rozpoczęciem całkiem nowego cyklu. Przy endometriozie śluzówka się złuszcza bezpośrednio poza jamą macicy, czego bezpośrednim rezultatem jest krwawienie do brzusznej jamie oraz powstanie zrostów, które się powiększają z każdym cyklem kolejnym.

Objawy psychiczne

Najbardziej charakterystycznym, jak i także najczęściej występującym objawem tej choroby jest ból z bardzo dużym natężeniem w okolicy mniejszej miednicy. Dolegliwości, które się utrzymują dłużej niż sześć miesięcy są pewnego rodzaju podstawą do skierowania danej pacjentki na diagnostykę szczegółową.

Obecność zapalnych ognisk to przyczyna miesiączkowania bolesnego, bólu podczas załatwiania potrzeb oraz także dyskomfortu podczas uprawiania seksu. Dolegliwości są uporczywe szczególnie przy dolegliwości enometriozy w odbycie. Objaw, który świadczy o zapalnym stanie nie jest jedynie ból, ale także krwawienie cykliczne w momencie samego oddawania stolca.

Ponieważ w samym rozwoju choroby dochodzi do samego powstawania zrostów, u kobiet się może endometrioza ujawnić po cesarce. Objawy są zazwyczaj blizny w miejscu, gdzie było wykonane cięcie. W wielu przypadkach sam okres połogu uznawany jest za jeden z najlepszych. Karmienie piersią znacznie łagodzi dolegliwości uporczywe oraz także hamuje rozwój choroby.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest także endometrioza objawy psychiczne. Wówczas możemy mieć do czynienia z depresją oraz podobnymi stanami. Jest to związane bezpośrednio z ciągłym bólem, odpornością na stres zmniejszoną oraz także sporym lękiem przed niepłodnością. Brak możliwości na posiadanie potomstwa to dla wielu kobiet dramat. Na całe szczęście medycyna obecna dysponuje środkami, które pomóc mogą pacjentkom zajść w ciążę.