Jak wybrać ekipę budowlaną? Na co należy zwrócić uwagę?

.

Gdy chcemy zrealizować plan budowy domu, jedną z pierwszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jest ta, dotycząca wyboru ekipy budowlanej. To z całą pewnością jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu, bo wybór złej firmy – już na początku – może skończyć się poniesieniem dodatkowych kosztów lub nawet koniecznością przeprowadzenia prac od nowa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy budowlanej

Na pewno warto sprawdzić jakie kompetencje mają interesujący nas fachowcy. Profesjonalne firmy budowlane udostępniają swoim klientom informacje dotyczące ukończonych szkół oraz kursów, w ten sposób można zweryfikować, na ile rozważana firma spełnia nasze wymagania. Drugą, niemniej ważną informacją o profesjonalizmie danej ekipy budowlanej, jest cena. Jeśli koszt pracy jest znacząco niższy od średniej rynkowej, możemy być pewni, że mamy do czynienia z niedoświadczonymi pracownikami, co naraża nas na źle wykonaną pracę, a w najgorszym razie, na fałszerstwo. Sprawdźmy też jakość sprzętu używanego przez ekipę: https://alve.pl/20-do-domu – Alve.pl pozwoli nam zorientować się w wysokim standardzie dla drabin remontowych.

W ramach dodatkowego upewnienia co do kompetencji wybranej ekipy budowlanej, warto zbadać ukończone dotąd przez nią obiekty. Można to zrobić na dwa sposoby: udać się bezpośrednio w miejsca, gdzie robotnicy wcześniej wykonywali prace i zapytać się właścicieli o jakość oferowanych przez ekipę budowlaną usług. Druga metoda polega na zadaniu publicznego pytania, np. w grupie serwisu Facebook, dotyczącego usług budowlanych. W ten sposób można zapoznać się z różnymi i licznymi opiniami na temat prawie każdej grupy fachowców (jeśli istotnie są fachowcami).

Wybór ekipy budowlanej z polecenia

Z pewnością wśród dalszych i bliższych znajomych znajdą się osoby, które już wcześniej musiały skorzystać z usługi ekipy budowlanej. Wiedząc, którzy ze znanych nam ludzi budowali w przeszłości dom, możemy zapytać się ich czy polecają wybraną przez siebie grupę fachowców. Dzięki temu możemy znacznie zaoszczędzić czas na wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej, a także zdobyć całkowitą pewność, co do realizacji powziętego projektu. Pamiętajmy także o zaopatrzeniu się we właściwe narzędzia budowlane, Wiadomo na przykład, że najlepsze rusztowania oferuje Krause (https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/oferta/rusztowania-drabinowe,332), tak samo dla każdego innego typu sprzętu. Dobre narzędzia pozwolą uniknąć błędów i ostatecznie będą bardziej ekonomiczne i skuteczniejsze.

Ekipa budowlana – jak wybrać

Jeśli dokonaliśmy już wyboru, ale nadal nie jesteśmy pewni, bądź chcemy mieć kontrolę nad przebiegiem powierzonych ekipie budowlanych prac, możemy podjąć kilka działań, które uratują nas przed poniesieniem ewentualnej straty. Po pierwsze podczas zawiązywania umowy z firmą, należy pamiętać o swoich prawach oraz działaniach ze strony firmy budowlanej, które powinny wzbudzić w nas podejrzenie. Należy więc sporządzić kosztorys projektu, który uchroni przed nagłym wzrostem cen lub nawet oszustwem (jeśli firma kategorycznie nie zgadza się zawrzeć w umowie kosztorysu, powołując się na inflację i inne zewnętrzne okoliczności, powinniśmy natychmiast zrezygnować ze świadczonych przez nią usług).

Podobnie powinniśmy postąpić, jeśli ekipa budowlana nie chce sporządzić szczegółowego planu wykonywanych prac, lub nie jest w stanie podać terminów zakończenia kolejnych etapów budowy. Gdy ekipa budowlana już rozpoczęła proces stawiania budynku, możemy obserwować jej działania. To jest ostatni moment, kiedy możemy zrezygnować z usługi, jeśli zaobserwujemy brak profesjonalizmu, bądź intencjonalne spowalnianie budowy ze strony pracowników.