Jak spędzić z dzieckiem czas na świeżym powietrzu? Propozycje kreatywnych zajęć

W najcieplejsze miesiące aż żal siedzieć w domu, a cały swój wolny czas na dworze chcą spędzać głównie dzieci. To tam dzieje się cała zabawa, ale czasami musimy pomóc dzieciom ją zorganizować. Podsunąć parę pomysłów na kreatywne zajęcia, które mogą odbywać się na świeżym powietrzu. Przedstawimy zaraz kilka takich propozycji – na ciekawe i rozwijające aktywności, które można realizować głównie na zewnątrz. Dzieci i tak spędzają większość swojego życia w szkole i w domu, dlatego warto, by chociaż w miesiącach wakacyjnych mogły zaczerpnąć dużej dawki słońca, świeżego powietrza i dobrej zabawy. Jednocześnie, ten czas wciąż może być pouczający i służyć edukacji dzieci, o ile jako dorośli również się w niego zaangażujemy.

Zabawa w rozpoznawanie fauny i flory

Wycieczka na łąkę lub do lasu może być bardzo rozwijająca, jeśli w trakcie niej nie tylko będziemy delektować się świeżym powietrzem, ale też poświęcimy tą aktywność na naukę rozpoznawania poszczególnych roślin, a także zwierząt lub ich śladów. Jako dorośli, musimy się do tego dobrze przygotować. Jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy, to warto mieć przy sobie atlas roślin i zwierząt, np. w formie wygodnej aplikacji na telefon. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie z dzieckiem rozpoznać otaczająca naturę i dowiedzieć się o niej czegoś ciekawego.

Wspólne oglądanie gwiazd

Podczas wycieczki na łono natury, warto też zabrać ze sobą teleskop. Jest to narzędzie do obserwacji gwiazd, które można wykorzystać nie tylko do nauki, ale i świetnej zabawy. Dzieci są zazwyczaj bardzo zainteresowane kosmosem i chętnie oglądają odległe planety, Księżyc i inne obiekty kosmiczne. By mogły to robić, potrzebny jest nam na przykład teleskop astronomiczny. Bez problemu możemy kupić prosty w obsłudze i budżetowy model, który będzie odpowiedni również dla dzieci, a jeśli wybierzemy teleskop pokazujący obraz prosty lub wyposażony w soczewkę prostującą, to posłuży też oglądania samolotów czy zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Pobudzające wyobraźnię odgadywanie kształtów chmur

Teraz przedstawimy pomysł na zabawę, która służy głównie pobudzeniu wyobraźni i kreatywności dziecka, więc również jest bardzo rozwijająca. Na pewno każdy z nas w dzieciństwie bawił się w odgadywanie tego, w kształt jakich zwierząt czy przedmiotów układają się chmury i warto pokazać to również naszym dzieciom. To prosta zabawa, która nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Wystarczy znaleźć ławkę w parku lub wybrać się do ogrodu i już możemy rozpocząć zgadywanie.

Budowanie bazy do wspólnych zabaw

Na koniec zostawiliśmy bardziej wymagający sposób na aktywność na świeżym powietrzu, ale dzieci będą na pewno wspominać go do końca życia. Tegoroczne wakacje warto poświęcić na zbudowanie domku na drzewie lub bazy w ogrodzie, która będzie miejscem licznych spotkań i zabaw – z rodziną i innymi dziećmi. Im bardziej się do tego przyłożymy, tym dłużej przetrwa nasza konstrukcja, a dzieci będą mogły spędzać w niej czas na świeżym powietrzu – również w niepogodę.