Niacyna dostarczana organizmowi w odpowiednich ilościach ma bardzo pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie. Dowiedz się, jak działa niacyna, jakie są objawy jej niedoboru i najlepsze źródła pokarmowe.
Czym jest niacyna?
Niacyna (inaczej witamina PP, witamina B3) to związek organiczny, który należy do witamin z grupy B. Składa się z nikotynamidu i kwasu nikotynowego. Co ciekawe, organizm ludzki jest w stanie samodzielnie produkować niacynę w niewielkich ilościach (z aminokwasu o nazwie tryptofan), jednak i tak witamina musi być dodatkowo dostarczana z pożywieniem. Niacyna należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nie jest magazynowana w organizmie, jej nadmiar jest metabolizowany w wątrobie i wydalany wraz z moczem. Zastanawiasz się, jakie produkty spożywcze są dobrym źródłem niacyny?
Źródła pokarmowe niacyny
Niacyna występuje przede wszystkim w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Doskonałym źródłem witaminy PP jest:
- mięso (szczególnie drobiowe i wieprzowe),
- jaja,
- mleko,
- sery.
Niacynę znajdziemy też w rybach, orzechach, otrębach, roślinach strączkowych, ziemniakach. Zapotrzebowanie na witaminę B3 zależy od wieku. W przypadku kobiet po 18. roku życia jest to 14 mg/dobę, a w przypadku mężczyzn po 18. roku życia 16 mg/dobę. Jakie są właściwości niacyny?
Jak działa niacyna? Właściwości witaminy B3
Niacyna uczestniczy w syntezie i trawieniu węglowodanów, tłuszczów oraz białek (bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych organizmu). Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Dzięki niacynie możesz cieszyć się piękną skórą i włosami. Witamina B3 wspiera pracę układu trawiennego, gdyż ma wpływ na produkcję i skład soku żołądkowego. Ten cenny związek bierze udział w produkcji hormonów płciowych, insuliny, kortyzolu. Niacyna przyczynia się do spadku poziomu trójglicerydów, co wpływa korzystnie na stan serca i naczyń wieńcowych.
Witamina PP uznawana jest za czynnik przeciwpelagryczny. Tak więc dostarczając organizmowi odpowiednie ilości niacyny, chronisz go przed zachorowaniem na pelagrę.
Jakie są objawy niedoboru niacyny? Przyczyny awitaminozy
Głęboki niedobór niacyny prowadzi do pelagry. Objawami tej choroby wywołanej awitaminozą witaminy B3 są m.in.:
- szorstkość i zaczerwienienie skóry,
- wysypka,
- ogólne osłabienie,
- zaburzenia układu nerwowego,
- nudności i biegunki.
Osoby, które przyjmują zbyt mało niacyny z pożywieniem, skarżą się na problemy trawienne, bóle głowy, mają mniejszą tolerancję na zimno, są apatyczne i zmęczone. Objawem niedoboru witaminy B3 może być też zwolnienie metabolizmu i stany depresyjne. Co prowadzi do takiego stanu?
Głównymi przyczynami niedoboru niacyny jest nałogowe picie alkoholu i niedożywienie organizmu lub dieta uboga w tę witaminę. Osoby, które nie przywiązują uwagi do sposobu odżywiania i chętnie sięgają po napoje wyskokowe, są szczególnie narażone na konsekwencje zdrowotne awitaminozy witaminy B3. Niski poziom niacyny częściej występuje u pacjentów zmagających się z zaburzeniami wchłaniania jelitowego i przyjmującymi leki przeciwgruźlicze.
Jak rozpoznać nadmiar niacyny w organizmie?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niacynę można przedawkować. O nadmiarze witaminy PP w organizmie może świadczyć:
- zaczerwienienie i świąd skóry,
- wysypka,
- mdłości,
- bóle brzucha,
- niestrawność,
- wzrost glukozy we krwi.
Pamiętaj, że długotrwałe przyjmowanie witaminy B3 w większych ilościach, niż potrzebuje tego organizm, może doprowadzić w skrajnych przypadkach do arytmii serca, martwicy wątroby, czy zwiększonej odporności na insulinę.
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, urodę i uniknąć awitaminozy niacyny, zadbaj o zbilansowaną, urozmaiconą dietę. Możesz też sięgać po suplementy diety Vitapil – dostępna jest również specjalna linia produktu dedykowana kobietom karmiącym, Vitapil mama.