Jak powstały mazaki i do czego są nam potrzebne?

Mazaki, zwane także pisakami, flamastrami lub markerami znane są każdemu z nas. Używane są przez pracowników biurowych, uczniów, studentów a także artystów plastyków. W sklepach kupić można różne mazaki, grube, cienkie, we wszystkich kolorach. Jak powstały i do czego są dziś używane?

Flamastry, mazaki, markery to duża grupa akcesoriów do pisania i rysowania. Wysokiej jakości pisaki mają mnóstwo zastosowań. Pomagają w wykonywaniu wielu zadań w biurze, szkole, na uczelni. Ciężko byłoby dziś wyobrazić sobie bez nich naukę i pracę. 

Wyróżniamy wiele rodzajów pisaków, zwanych też mazakami czy markerami. Każdy z nich przeznaczony jest do wykonywania innej czynności. 

Krótko o historii mazaków

Pierwsze mazaki pojawiły się w połowie XX wieku. Były to lekko tylko zmodyfikowane pióra do pisania. Posiadały zamiast stalówki coś w rodzaju knota, po którym spływał atrament. Pochodzący z USA Sidney Rosenthal zrobił piszący knot z filcu wełnianego, z końcówką na tyle sztywną, by dało się nią rysować. Filcowy knot połączył z pojemnikiem na atrament, i tak powstał wynalazek nazwany przez niego “magicznym mazakiem”, ponieważ można było pisać nim po prawie każdej powierzchni.

“Magiczny mazak” udoskonalił Japończyk Yukio Horie w 1962 roku. Zastąpił atrament tuszem i skonstruował cienką końcówkę z włókien syntetycznych. Dzięki zastosowaniu tuszu pisaki można było produkować w różnych kolorach.

Mazaki okazały się strzałem w dziesiątkę i szybko zdobyły popularność oraz szerokie zastosowanie.

Rodzaje pisaków

Pisaki dzielimy ze względu na grubość kreski następująco:

  • Flamastry i mazaki rysują kreskę nie grubszą, niż 4 milimetry. Te najcieńsze zwane są popularnie cienkopisami.
  • Markery tworzą kreskę grubszą, niż 4 milimetry. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa „mark”, czyli zaznaczać. Najczęściej służą właśnie do zaznaczania ważnych fragmentów tekstu.

Natomiast ze względu na rodzaj tuszu pisaki dzielimy na:

  • permanentne, czyli niezmazywalne,
  • używane do pisania na tablicy, zmazywalne na sucho,
  • transparentne, czyli przezroczyste.

Do czego używamy mazaków i markerów?

Flamastrów używają już dzieci w przedszkolu i szkole. Przedszkolaki tworzą z ich pomocą kolorowe rysunki, kreślą szlaczki. Uczniowie również używają ich do prac plastycznych oraz do urozmaicania notatek w zeszytach przedmiotowych. Markery transparentne w jasnych, lecz wyrazistych barwach stosowane są do wyróżniania ważnych fragmentów tekstu przez uczniów i studentów, a także nauczycieli, pracowników biurowych itp.

W biurach i szkołach coraz częściej używane są białe tablice magnetyczne, po których pisze się grubymi markerami suchościeralnymi. Pisaków i markerów używają również coraz częściej artyści plastycy. Można nimi tworzyć piękne, czarno-białe szkice, oraz rysunki graficzne. Markery tworzą na papierze gładką, równą powierzchnię, rysunek wygląda jak wydrukowany. Tusze markerów można też mieszać ze sobą na kawałku folii, aby uzyskać lepszy efekt. Pisaki dają więc duże pole do wyobraźni artystom.