Czym jest zespół Sjögrena?

Zespół Sjögrena jest zespołem suchości. Jest to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do upośledzenia między innymi ślinianek oraz gruczołów łzowych. Bardzo ciekawe jest to, że choroba ta dotyka szczególnie kobiety będące w menopauzalnym wieku. Jakie są jej przyczyny oraz objawy? Przekonajmy się.

O chorobie

Zespół Sjögrena nazywany jest również chorobą Mikulicza-Radeckiego. W przebiegu tejże choroby dochodzi do stanu zapalnego. Bardzo częste zmiany zapalne także obejmują sporo wewnętrznych narządów. Mowa tutaj o płucach, nerkach, tarczycy czy też narządach przewodu pokarmowego.

Szacuje się, że z chorobą tą zmaga się z tą chorobą między 0,5 procenta a 5 procent populacji. Z ilości tej 90 procent stanowią kobiety. Najczęściej są to kobiety miedzy 45 a 55 rokiem życia.

Przyczyny Zespołu Sjögrena

Wiemy już, że Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że w przebiegu jej odpornościowy układ organizmu z przyczyn nieznanych atakuje oraz jednocześnie niszczy swoje własne komórki. W przypadku tejże choroby limfocyty (białe ciałka krwi) atakują gruczoły wewnątrzwydzielnicze. Prowadzi to z kolei do stanu zapalnego oraz upośledzeniu. A w konsekwencji tej także do zaburzenia wydzielania śliny czy też łez.

Przyczynami takowego stanu mogą być czynniki genetyczne. Niejednokrotnie jednak odpowiedzialne są za to czynniki immunologiczne (nosicielstwo określonej grupy antygenów zgodności tkankowych, jak: DQ, DR3, DR2, HLA-B8) czy też czynniki infekcyjne.

W związku z powyższym, że zespół suchości występuje głównie u kobiet w wieku menopauzalnym, przypuszcza się, że samą przyczyną choroby mogą również być hormonalne zmiany.

Objawy Zespołu Sjögrena

Jeśli chodzi o objawy Zespołu Sjögrena to możemy je podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to objawy związane bezpośrednio z zajęciem gruczołów zewnętrznego wydzielania. Druga grupa to objawy pozagruczołowe. Są one z kolei związane z zajęciem wewnętrznych narządów.

Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, to czym prędzej powinniśmy się udać do lekarza. Nie należy zwlekać. Niestety objawy nie przejdą same. Musimy się z tym liczyć. Gdy zwlekamy, to musimy mieć świadomość, że w tym wypadku czas działa to na naszą niekorzyść. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym wcześniej poczujemy się lepiej. A przecież właśnie o to chodzi, prawda? Jak najbardziej tak. Doradźmy się lekarza, aby znać szczegółową diagnozę. Dzięki temu wszystko będzie jasne i będzie można podjąć stosowne leczenie. Jest to niezwykle ważne.