Ile trwa ciąża u psów i co warto o niej wiedzieć?

Ile trwa ciąża u psów i co warto o niej wiedzieć?

Pojawienie się na świecie małych piesków jest równie niesamowite i emocjonujące co każde narodziny nowej istoty. Jednak jako właściciele czworonogów powinniśmy zdobyć, chociaż podstawowe informacje o tym, jak wygląda poród psa, jak zmienia się ciało suki będącej w ciąży czy też ile w ogóle trwa ciąża u psa. To wszystko jest bardzo ważne chociażby z tego powodu, aby dobrze zaopiekować się naszym pupilem, gdy jest nim ciężarna suczka. Pamiętajmy też, że u psów podobnie jak u ludzi może wystąpić ciąża urojona. Poznajmy więc kilka podstawowych informacji o tym, jak wygląda i przebiega psia ciąża!

Psia ciąża – ile właściwie trwa?

Zacząć warto od tego, że ciąża psa nie trwa tyle, co u ludzi. Jest zdecydowanie krótsza i trwa około 2 miesięcy, a precyzyjniej mówiąc około 58-63 dni. Bywa, że początkowo przebiega zupełnie bezobjawowo, więc odmienny stan suczki pozostaje niewidoczny, aż do momentu, gdy brzuch suki uwypukli się w swojej dolnej części. Kolejnym sygnałem ciąży jest znacznie powiększenie gruczołów mlekowych. Jednak tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ dokładnie takie same objawy powoduje także urojona ciąża u psa. Dlatego warto w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zleci wykonanie badania usg. 

Jak wygląda przebieg ciąży u psa?

Warto dowiedzieć się także tego, jak przebiega ciąża u naszych pupili. Zaznaczmy, że w 1. tygodniu ciąży, u psa właściwie nic się jeszcze nie dzieje. Jednak stan brzemienny jest liczony właśnie od tego momentu. U suczki w organizmie zaczynają zachodzić zmiany hormonalne, które zapewne będą znacząco wpływać na jej zachowanie. To istotna informacja dla właściciela psa może bowiem być sygnałem do większej opieki nad psem i poświęcania mu większe ilości uwagi. 

Prawdziwe zmiany zaczynają się od 3. tygodnia. To właśnie wtedy zarodki zagnieżdżają się w macicy i rozpoczyna się produkcja łożyska. W tygodniu 4. embriony zaczynają się rozwijać i coraz bardziej przypominać malutkie pieski. Tydzień 5. jest dosyć przełomowy, ponieważ to wtedy zwiększa się obwód brzucha suczki, przez co ciąża staje się widoczna dla człowieka. Właśnie wtedy można potwierdzić ją za pomocą badania usg. Tydzień 6. oraz 7. to czas szybkiego rozwoju jeszcze nienarodzonych piesków. Rośnie sierść, wykształca się układ kostny, a suczka rozpoczyna przygotowywania na przyjście na świat jej maluchów. Właśnie wtedy warto ją przenieść w miejsce, w którym dojdzie do ostatecznego porodu, a ten nastąpi już w 8. lub 9. tygodniu.

Kiedy małe pieski pojawią się już na świecie, oczywistym jest, że najlepszą opiekę zapewni im psia mama. Jednak warto poczynić przygotowania do pojawienie się szczeniaków. Tutaj pomoże nam https://hubun.pl/, czyli sklep, w którym znajdziemy wszystko, co potrzebne zarówno psiej mamie, jak i nowonarodzonym szczeniaczkom.