Jakie kolory wnętrz są modne w 2022?

Jesteś w trakcie urządzania wymarzonego domu lub przymierzasz się do remontu? A może po prostu chcesz odświeżyć wygląd Twojego wnętrza i odmalować ściany? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru koloru i jakie odcienie będą teraz modne? Sprawdźmy!

Kolory – ogólne trendy nadchodzącego roku

Rok 2022 będzie należał do kolorów ziemi. Oznacza to, że królować będą przede wszystkim odcienie beżu, szarości, brązu i żółtego, ale także zieleni – barw kojarzonych z naturą.

Wśród designerskich trendów coraz częściej daje się zauważyć wpływ chińskiej sztuki feng shui, czyli umiejętności planowania przestrzeni w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Tu symbolika ma kluczowe znaczenie i jest podstawą przy wyborze kolorów i dodatków. 

Co zatem symbolizują tzw. kolory ziemi?

  • beż – sprawność i efektywność, ma dobroczynny wpływ na relaks i odprężenie
  • brąz – symbolizuje zakorzenienie, w związku z czym kojarzy się z rodziną i stabilizacją
  • żółty – kolor mądrości i radości z życia, symbolizuje inspirację i ma wpływ na układ nerwowy i oddechowy
  • zielony – kolor początku życia związany z przedsiębiorczością, uspokaja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa

Najczęstszym kryterium, którym kierujemy się podczas wyboru koloru jakim pomalujemy nasze ściany jest przede wszystkim charakter pomieszczenia, które będzie malowane i jego przeznaczenie docelowe.

Modne kolory w salonie

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Kierujemy się do niego po dniu spędzonym w pracy i szkole, jest centrum życia towarzyskiego naszego domu, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. To często miejsce wspólnych posiłków i odpoczynku z dobrą książką w ręce lub wciągającym filmem oglądanym z wygodnej kanapy. Kojarzy nam się z odprężeniem i relaksem.

Przy malowaniu ścian warto zwrócić uwagę na kolory, które zaprowadzą w nim spokój i harmonię i ułatwią osiągnięcie równowagi. Zdecydowanym faworytem jest złamana biel lub beż. Jeżeli nie chcesz stawiać na monotonię, możesz jedną ze ścian pomalować na mocniejszy kolor, nie powinien być on jednak zbyt krzykliwy, żeby nie zaburzał początkowego założenia. Lepiej postawić na kolorowe dodatki jak zasłony, czy poduszki.

Jeżeli jesteś fanem wyrazistych kolorów, w tym sezonie postaw na kolor niebieski np. w kobaltowym odcieniu, jest to wprawdzie aranżacja dość odważna, ale na pewno zrobi wrażenie na odwiedzających cię gościach. Kolor niebieski idealnie współgra z ciepłymi barwami jak żółć i pomarańcz co w efekcie końcowym będzie kojarzyło się z wakacjami i plażą.

Lubisz kolory pastelowe? Nie musisz się martwić, że twój salon będzie przez nie wyglądał staromodnie. Pastele są kolorami, które są zawsze modne, zmienia się tylko ich tonacja.

W tym sezonie odważnym acz oryginalnym posunięciem będzie kolor miętowy, który bardzo dobrze komponuje się z pudrowym różem i subtelną szarością.

Tutaj znajdziesz inspiracje z modnymi kolorami w salonie na 2022: https://deko-rady.pl/kolory-do-salonu


Modne kolory ścian w sypialni

Sypialnia jest miejscem odprężenia i udania się na nocny spoczynek. Ważne jest zatem, żeby nic nas w niej nie rozpraszało. Ze względu na to, że sypialnia najczęściej jest pomieszczeniem niedużym, dobrze jest wybrać kolor, który optycznie powiększy jego powierzchnię.

W szczególności sprawdzą się tu kolory jasne jak biel, beż, róż i błękit. Są to kolory odbijające światło słoneczne, które wpływają na wizualne powiększenie metrażu. Nie należy decydować się na malowanie ścian w jednym odcieniu, bo małe pomieszczenie może nabrać przytłaczającego charakteru. Jeśli sypialnia jest długim i wąskim pomieszczeniem, ścianę za łóżkiem można pomalować na intensywniejszy kolor względem ścian pozostałych, co optycznie skróci nasz pokój.

Zobacz inspiracje dotyczące kolorów ścian w sypialni: https://deko-rady.pl/kolory-do-sypialni

Modne kolory w kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem zdecydowanie praktycznym, które powinno być dobrze oświetlone a jednocześnie nie tracić na przytulności. To na jaki kolor powinniśmy się zdecydować zależy w dużej mierze od układu pomieszczeń, tego czy kuchnia jest otwarta na salon i jakiego koloru są kuchenne meble. 

W przypadku jasnych mebli warto postawić na ciemniejszy kolor ścian, na kolor identyczny lub zbliżony do nich możemy postawić w momencie, kiedy blaty mają kolor kontrastujący – taki zabieg nada naszej kuchni nieco przestrzeni. Jeżeli do naszej kuchni wybraliśmy meble ciemne – zadziałajmy odwrotnie niż w przypadku mebli jasnych i postawmy na kolory typu biel, beż czy błękit.

Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas kolor będzie współgrał ze ścianami w sąsiadującym pomieszczeniem. Ciekawym zabiegiem jest wybranie koloru tożsamego – połączy to dwie oddzielne powierzchnie w jedną całość. W przypadku zdecydowania się na inny kolor należy pamiętać, aby przejścia między nimi były łagodne i subtelne.

Tutaj zobaczysz najnowsze inspiracje z modnymi kolorami ścian w kuchni: https://deko-rady.pl/kolory-w-kuchni

Jaki kolor do łazienki w 2022?

Łazienka z natury jest pomieszczeniem małym, w którym dominują płytki. Powierzchnia do pomalowania ogranicza się zatem do fragmentu ścian i sufitów. W dużej mierze nie remontuje się jej zbyt często, jest to aranżacja na lata, dlatego wybranie koloru powinno być decyzją przemyślaną. Sprawdzą się tu kolory naturalne i subtelne. Może to być klasyczna biel czy beż lub nieco bardziej wyrazisty kolor oliwkowy. 

Tu głównym kryterium decydującym o kolorze ścian jest tonacja terakoty i mebli. Działamy tu na zasadzie kontrastu: jasne ściany do ciemnych płytek i na odwrót.

Jakie kolory do przedpokoju?

Jeżeli mieszkasz w bloku na pewno znasz ból jakim jest posiadanie malutkiego i ciasnego przedpokoju. Żeby rozświetlić i optycznie powiększyć korytarz pomaluj go na jasny kolor, które w połączeniu z zawieszonym na ścianie lustrem, może przynieść niesamowite efekty.

Dużo większym wachlarzem możliwości dysponują osoby, które mieszkają w domu wolnostojącym. Jeżeli korytarz jest duży, strzałem w dziesiątkę będzie wybór intensywnej barwy np. zieleni, która idealnie oddaje charakter nowoczesnych przestrzeni. Możesz również postawić na kolory egzotyczne jak pomarańczowy, czy czerwony, które nadadzą mu ciepłego charakteru i sprawią, że stanie się bardziej przytulny.